Böbreklere Stent Neden ve Nasıl Takılır?

16.06.2018
881

İnsan sağlığında vücudun daha sağlıklı çalışabilmesi için böbrek gibi önemli iç organlar vücuttaki görevlerini eksiksiz bir şekilde yerine getirmesi gerekmektedir. Böbrekler kanın temizlenmesini sağlayan ve vücuttaki zararlı maddelerin süsülmesine yarayan organdır. Dolaysıyla vücudun en temel organlarından biridir.

Böbreklere stent takılması ise doktor tarafından hastaya uygulanan bir yöntemdir. Bu durum böbreklerden mesaneye idrarın geçip geçmediğini ölçmek için uygulanan yöntemdir. Özellikle böbreklerde meydana gelen damar daralmasında idrarın doğru yoldan gidip gitmediği ile ilgili bilgi alınmasını sağlar.

Böbreklere stent takıldığında böbrek tümörlerinin oluşmasına da engel olunabilmektedir. İdrarın sağlıklı bir şekilde mesaneye ulaşmasını sağlayan stentler bu bölgede ölçüm yapmayı da sağlayabilmektedir.

Her yaş grubunda yapılabilen böbreklere stent takma işlemi hamilelik esnasında kan hücumundan dolayı damarlar genişleme meydana gelebilmektedir. Gebelik esnasında bile böbrek stenti takılabilmektedir.

Böbreklere stent takılması doktorun muayenesine göre belirlenmektedir. Gebelik esnasında böbreklere stent takılamaz diye bir durum söz konusu değildir. Bu aşamada doktorun alacağı karar ile beraber anne adayına böbrek stenti takılabilmektedir.

Böbrek Stenti Nasıl Takılır? 

Vücudun bazı bölgelerinde de takılan stentler böbrek stentinde de aynı yöntemle takılmaktadır. Stent takılacak bölgeye stent ve balon yerleştirilir ve ardından balon şişirilir. Stent şişmeye başladığında damarda aynı şekilde açılır. Bunun yanı sıra stent aslında damarın destekçisi olmaktadır. Damar içine yerleştirilen stent içindeki balon söndürülür. Söndürülen balon çekilir ve stent böbreklere yerleştirilmiş olur.

Stent takma işlemi her ne kadar anlatılırken kolay gibi görünse de ciddi durumlardan biridir. Hastanın psikolojik yapısı da göz önünde bulundurularak doktor bu işlemin açıklamasını hastaya yapmak zorundadır. Böylece hastanın kendini daha rahat hissetmesini sağlayabilir.

Böbrek Stent Sonrası 

Böbrek stent işlemi kolaymış gibi görünse de ameliyattan hemen sonra hastaneden çıkılmamaktadır. Hastanın durumuna göre 1- 2 gibi hastanede doktor kontrolü altında olunması gerekebilir. Bunun yanı sıra hastanın genel sağlık durumu el vermediğinde bu süre daha da artabilmektedir.

Hastanede kalınan süre içerisinde stentin çalışıp çalışmadığı kontrol edilmektedir. Bunun yanı sıra doktorun vermiş olduğu talimatların birebir uygulanması gerekir. Ağır hareket edilmeli ve ani hareketlerden olabildiğince uzak durulmalıdır.

Hastanın genel sağlığı yerinde ise ve stent doğru bir şekilde çalışıyor ise hasta hastaneden taburcu edilebilmektedir.

Normal şartlarda stentler 3 ay içerisinde görevini yerine getirmiş ve çıkarılmış olması gerekmektedir. Fakat böbreklerde çok fazla zarara sebep olacağından ve damara zarar vereceğinden metal stentler yerine daha organik stentler tercih edilmektedir. Bu sayede belli bir süre olmaksızın stentler kişide takılı kalmaktadır.

Stent çıkartma ameliyatı oldukça zor bir ameliyattır ve hasta için de riskli bir ameliyat olarak görülür. Bu nedenle teknolojinin gelişmesi ile beraber organik stentler tercih edilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.