Böbreklerin Yapısı ve Görevleri

18.02.2018
899

Böbreklerin Yapısı

Karnımızın hemen arkasında, bel gölgesinde bulunan böbrekler, yaklaşık olarak 10 cm boyutundadırlar. Bir sağ bir sol olmak üzere iki adet olan böbreklerimizin her ikisinin üstünde bulunan böbrek bezleri, vücudumuz için gerekli olan hormonları sentezlemektedirler. Bununla birlikte böbreklerimiz ile atar damarlar, toplardamarlar, sinirler ve idrar kanalları bağlantılıdır.

Böbrekler, kanda bulunan zararlı maddeleri süzmek ile görevlidirler. Bu zarlı maddeleri, vücutta bulunan su ile birleştirerek önce idrar kanalına yollar ondan sonra da idrar kesesine boşaltırlar. Kesenin dolması ile birlikte vücudun kontrol merkezi olan beyne bir sinyal gider. Giden bu sinyaller sonrasında da kişide tuvalet ihtiyacı meydana gelir. Böbreklerin görevleri; kanda asit ve baz dengesini ve su elektrolit dengesini sağlamak ve zararlı maddeleri vücuttan boşaltım sistemi yardımıyla atmaktır. Böbreklerin çalışma sistemi ise, böbreküstü hipofiz, hormonlar ve sinir sistemi uyarıları ile var olmaktadır.

Böbreğin Yapısı

Böbreklerin uzunluğu yaklaşık 10-12 cm arasında, ağırlıkları ise 120-150 gramdır. Böbreklerimizi bir nesneye benzetirsek, fasulyeyi tıpa tıp andırıyor, diyebiliriz. Böbrek yapısını %80 su, %4 yağ,protein ve %1 oranında da inorganik tuzlar oluşturur. Bunun haricinden gün içerisinde böbreklerimizden yaklaşık 1,5 L kan geçiş yapmaktadır. Dolaşan toplam kan miktarından yaklaşık 180 L sıvı süzülmektedir. Süzülen bu sıvıdan bir kısmı vücut tarafından geri emilirken, geriye kalan 4 litre ise idrar olarak dışarıya atılır.

Böbrekler Nasıl Çalışır?

İdrarın süzülmesi ile birlikte geriye emilen maddeler; tuz, karbonhidrat, su, protein, şeker kalır. Atılan idrar da ise üre, sodyum ve metabolik sıvılar bulunur. Böbrekler bu işlemleri yaparken, yaklaşık 30 L kadar oksijene ihtiyaç duyarlar. Böbrekler süzme görevlerini yerine getirdiği sırada kalpte 1 dakikada atılan kanın %20’si böbreklere gider. Bunun haricinde süzme işlemi yapılırken 100 kalorilik bir ısı enerjisi de ortaya çıkmaktadır.

Böbreklerin görevleri nelerdir?

Böbrekler, vücut için hayati önem taşıyan organların başında gelir. Böbreklerimiz, her şeyden önce vücut dengemizi ayakta tutmak için çalışa yapılardır. Böbreklerimizin çalışmasını sağlamak ve bu sayede vücut dengemizi koruyabilmek adına bol bol su tüketmek gerekir. Böbreklerimizi bu noktada su ile çalışan bir değirmene benzetebiliriz. Hipotalamus merkezi gün içerisinde ne kadar su tüketmemizi belirler. Vücudumuzdaki sıvı miktarı azaldığı zaman, Hipotalamus merkezi, alarm durumuna geçer. Alarm durumuna geçilmesi ile birlikte tükürük bezleri çalışmayı durdurur. Sonrasında ise ağzımız kurur ve su ihtiyacı hissederiz.

Su, böbreklerin görevlerini yerine getirmesi için gerekli olduğu kadar hayati olarak da önemlidir.  Eğer vücudumuzdaki su miktarıazalırsa, bu durum da böbreklerimiz iflas edebilir ve ani ölümler görülebilir. Vücuda az miktarda sıvı alınması veya hiç alınmaması beynin var olan suları elinde tutması ile birlikte böbreklerimiz hasar görebilir. Bu nedenle günlük en az 2 L su tüketilmelidir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.