Böbrekte Kalkül, Belirtileri Ve Tedavisi

12.02.2018
7.561

Böbrekte Kalkül

Böbrekte oluşan kalküller, bir bakıma böbrek taşlarıdır. Böbrek kalkülleri, yanlarda, karın bölgesinde cinsel organda ve belde meydana gelen ağrılar sonucu ortaya çıkar.

Beslenme alışkanlıklarımız, kalıtsal hastalıkları böbrek kistleri ve daha birçok neden böbrek kalkülleri yani böbrek taşlarına neden olur. Böbrek kalkülleri, kadınlarda daha çok görülür. Böbrek kalküllerinin oluşmaması için bol bol su tüketmek her zaman için en etkili yöntemdir.

Böbrek Kalkül Belirtileri

Böbrek kalkülü için en belirgin ayrıntı, ağrılardır. Bu ağrılar, şiddeti yüksek, belirli belirsiz kendisini gösteren ve soncunda da doktora gidilecek düzeyde ağrılardır. Taşların idrar yollarında hareket etmesi ile ağrılar, dayanılmaz bir hal alabilir. Şiddetli bir sancı gibi ortaya çıkan bu ağrılar yaklaşık 1 saat boyunca devam edebilir. Böbrek kalküllerinin bulunduğu bölgede ağrı meydana gelse de bu kalküllerin hareketine bağlı olarak ağrı bölgesi de değişebilir.

Böbrekler kalkülleri belirtileri arasından kanlı idrar da vardır. Böbrek taşlarının kalça ile kaburga arasında ciddi bir ağrıya da neden olabileceğini bilinmektedir. Bunun haricinde idrar yollarına girmiş olan taş, cinsel organa ve karın altı bölgesinde de şiddetli bir ağrıya neden olabilir.

Böbrek kalküllerinin kum şeklinde dökülmesi, kum dökme olarak tabir edilir. Kum dökme sırasında ufak taş parçaların idrar yollarında tıkanıklığa neden olması da şiddetli ağrılara sebebiyet verir.

Böbrek Kalkülü Tedavisi

4 mm’den küçük olan taşlar, çoğunlukla kendiliğinden düşen taşlardır. Ancak daha büyük taşlarda ise doktor müdahalesi gerekir. Bu müdahaleler, taş kırma ve cerrahi müdahale olabilir.

Taş kırma: Taş kırma işleminde şok dalgaları kullanılır. Böbrek bölgesindeki şok dalgaları sayesinde böbrekteki taşlar kırılır ve kırılan taş parçalarının kendiliğinden idrar yollarından dışarı atılması beklenir. Anestezili veya anestezi olmadan yapılabilen bu tedavi yönteminde herhangi bir kesme işlemi yapılmamaktadır. Bunun haricinde doktorunuz uygun görürse cerrahi müdahaleler ile böbrek kalkülleri tedavisine başlanılmaktadır.

Cerrahi işlemler; çık cerrahi işlemler, perkütan cerrahi işlemler ve endoskopik cerrahi olmak üzere 3 ayrılır.

Açık cerrahi işlemler: Kalkülün bulunduğu bölgede, bölgeye göre 7 ile 25 cm arasında bir kesi işlemi yapılır. Sonrasında da açılan bu bölgeden taşlar çıkarılır.

Perkütan cerrahi işlemler: Bu işlemde ise bir kalem uzunluğunda ve kalınlığındaki endoskoplar kullanılır. Bu endoskoplar, taşı kırarak veya kırmadan çıkarabilir. Bu yöntem açık cerrahi işleme oranla daha az hasar bırakan bir yöntemdir. Genel anestezi altında yapılan bu işlem de 1 cm’lik bir bölgenin kesilmesi yeterlidir.

Endoskopik cerrahi işlemler: Bu cerrahi tedavi yönteminde ise ince ve uzun aletler, dürbün tarzında esnek ve sert cihazlar kullanılmaktadır. Doktor isteğine göre belden aşağısı uyuşturularak ya da genel anestezi yapılarak işlem yapılan bu cerrahi müdahalede, farklı aletler sayesinde taşlar yakalanır ve çıkartılır.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.