Böbrekte Kortikal Kist Neden Olur Belirtileri ve Tedavisi

04.07.2018
829

Kortikal kist,her yaş gurubunda meydana gelebilir. Bu hem erkelerde hem de kadınlarda aynı değerlerde görülür. Böbreğin içinde kirli bakterilerin yer alması kistin oluşumuna neden olur. Bunu vücuttan atmak ve o kötü bakterilerden arınmak gerekir. Kortikal kistlerin içinde sıvılar yer alır. bu keselerde büyüyen kistler risk içerebilir.sağ pol ve sol pol olmak üzere her iki böbrekte de yer alan bu kist ağrıyı daha fazla şiddetlendirir. Kişi dayanamaz , sürekli kasılmalar yaşar.Bu bölgelerde büyüyen kistler her geçen gün sağlıklı böbreğinde hasar görmesine sebebiyet verir.Listelerdeki lezyonlar durumun gidişatına gör büyür ya da küçülür.Bu kistlerin neye bağlı olduğu tam belirlenmese de sağlıksız beslenmenin ve kirli havanın bakteri ürettiğini ve buna sebebiyet verdiğini kesinlikle unutmamanız gerekir. Böbrek sizden yeterli sıvıyı alamayınca artık karın kaslarında kramplar şeklinde ağrılar oluşur. Ağrı seyrinin artması ile üreyen kistler türlerine ve çeşitlerine göre yön değiştirir.Ağrının oluşması sonucunda kişiyi olumsuz yönde etkileyecektir. Kortikal kistin nedenleri sağlıksız yaşam ve kirliliktir. Suyun yetersizliğinde de bu durumlar böbrek iltihaplanmasına yol açar. Konjenital modifikasyon sonucuna bakan doktor yaşanan olumsuzlukları görecek ve tedavini seyrine göre kararlar alacaktır.Bu hastalık yaşın ilerlemesinden,strese bağlı durumlarda, yaşlanma dönemlerinde ve hormonların yetersiz çalışmasında da ortaya çıkar. Bütün organları olumsuz etkileyen kistlerin en büyük belirtileri idrarda yoğun koku ve acı hissidir.Yapılan ultrasyon sonucunda bu lezyonların çoğunluğuna da denk gelebilir. Hiç bilinmeyen bölgelerde de üreme yapmış,çoğalmış olabilir. Bunun için tedaviye hemen başlanmalı ve ameliyat gerektiren bir hal aldıysa asla bekletilmeden yapılmalıdır. Aksi takdirde risk çoğalır.

 

Kortikal Kistin Belirtileri

– İdrar kanallarında iltihaplanmaya neden olur. İdrar yaparken şiddetli ağrılar,idrarda kanlanma durumları,ağrı ve yanmalar gerçekleşir.

– Mide bulantılarında şiddetli artmalar gözlemlenir. Mide krampları,ülsere benzeyen durumlar,yemeklerden tiksinme,koku hassasiyeti ve baş dönmeleri yaşanabilir.

-Migrene benzer ağrılar,böbreklerde kasılmalar ve aniden gerçekleşen sancılar kistin olduğuna işaret eder.

-Apandisit ağrılarına benzer kasılmalar,göğüslerde sıkışma ve ağrılar oluşur.

-Kalp ritimlerinde zayıflamalar meydana gelir.

– Kistler ele gelebilir. Böbrek kısımlarında şişme ve lezyonlar dış deriden kendini belli edebilir.

Ayaklarda ödem,yüzde şişkinlikler,göz beyazlarında sararmalar oluşabilir.

-Geçici hafıza kaybı ve unutkanlıklar çoğalabilir.

– Kabızlık sorunları yaygınlaşabilir.

– Kalp ve damar hastalıklarına yol açabilir. Böbrek kistleri kendini değişik faktörlerde belli eder. Bunun için kan ve idrar örneğini yaptırılmalı bu kistin aşamasını,nedenini,büyüklüğünü de MR çekimde,tomografide ve bilgisayara bağlanan cihazlarda sağlayabilirsiniz.

 

Böbrekte Kortikal Kistini Engelleyen Besinler

 

– En az 2 litre su alınmalıdır.

-limonata yapılıp taze şekilde içilmelidir. Şekersiz olmalı ve asit barındırmamalıdır.

– Karpuz ve kavun yenmelidir.

-Sulu tuzsuz çorbalar her gün düzenli bir şekilde alınmalıdır.

-Kiraz suyu ve kaynatılmış soğan suyu 15 gün kadar düzenli tüketilmelidir.

– katı gıdalara yer verilmemelidir.

-Aşırı tuzdan,undan

pirinçten ,makarnadan kaçınılmalı,aşırı baharatlı yiyecekler tercih edilmemelidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.