Böbrekte Kortikal Kist, Nedir ve Zararları Nelerdir?

10.01.2018
1.648

Böbrekte Kortikal Kist

Böbrekte kortikal kist, böbreklerde çok sık görülen bir kist tipidir. Bu kist, renal korteks adı verilen bir yerde buluğdu için adı kortikal kist’tir. Böbrekte kortikal kist, böbrek yapısının dış kısmına doğru açılan sıvı dolu kesecik şeklinde olan bir kisttir. İçi sıvı dolu olan bu kistler, birden çok da olabilir. Kortikal kist, sadece tek bir börekte olabileceği gibi her iki böbrekte de görülme ihtimali vardır. Basit kist türleri arasında yer alan Kortikal kist, bebeğin anne karnında olduğu dönemlerde böbreğin gelişmesini sağlayan kanalların kalıntılarından oluşmuştur. Kortikal kist tedavisinin yapılması için erken teşhis son derece önemlidir.  Bu noktada Kortikal kistin nedenlerini ve belirtilerini bilmek, Kortikal kist tedavisi için oldukça faydalı olacaktır.

Böbrekte Kortikal Kist Belirtileri Nelerdir?

Kortikal kist türünün boyutu hem belirtilerde hem de tedavilerde önem arz etmektedir. Küçük boylu Kortikal kistler, herhangi bir ciddi sağlık sorununa neden olmadığı için bir belirti de göstermeyebilir. Kortikal kistleri, genellikle herhangi bir hastalığın rutin kontrolü sırasında fark edilen kistlerdir. Kortikal kistlerin büyüme aşamasına geçmesi ile birlikte kişinin yan kısımlarında ve sırt kısımlarından zaman zaman artan ağrıların görülmesi mümkündür. Çok net bir ağrı olmayan bu ağrılar, çoğunlukla donuk şekilde kendisini hissettirmektedir.

Kortikal kistin daha da ilerlemesi ile birlikte büyüyen kist, bölgede el ile yapılan incelemelerde bile kendisini hissettirebilir. Böbrekte Kortikal kist belirtileri arasında idrar yaparken çıkan kan ve baloncuklara da yer verebiliriz. Kortikal kistin oluşması ile birlikte tansiyonun yükselme eğiliminde olduğu görülür. Kortikal kistin ağrıya sebep olmasının yanında hastada böbrek taşları ve yüksek tansiyon probleminin olması sonucunda cerrahi işlem gerekebilir. Bu durumda kist içindeki sıvının boşaltılması gerekir.

Böbrekte Kortikal Kist Tedavisi

Böbrekte Kortikal kist tedavisi için kullanılabilecek birçok yöntem bulunmaktadır. Var olan Kortikal kist tedavi yöntemlerinden bazısı tek başına tedavi için yeterli iken, bazılarında da alternatif yöntemlerin yardımı da gerekebilir. Kortikal kist belirti vermeyecek şekilde küçük boyutta ise hastanın 6-12 ayda bir gerekli kontrollerini yaptırması gerekmektedir.

Kortikal kist tedavisi için önerilen ilaçlar, Kortikal kistin iyileşmesi için bir tedavi yöntemi değildir. Kullanılacak ilaçlar sadece Kortikal kist sonrası oluşabilecek şikâyetler için kullanılmaktadır. Bu noktada muayene olduğunuz uzman doktor, antibiyotik veya ağrı kesiciler önerebilir.

Böbrekte Kortikal kist tedavisi için uygulanan bir diğer yöntem de bir iğne yardımı ile kist içindeki sıvının boşaltılmasıdır. Sonrasında kistin tekrar sıvı ile dolmaması için alkol de enjekte edilmektedir. Lakin bu durum kistin sıvı ile dolmamasına kesin olarak çözüm olmamaktadır.

Kortikal kist tedavisinde Laparoskopik soyma işlemi en etkili yöntemidir. Kistin açılarak iki uç kısmının yakılması ile sonuçlanan bu yöntem sonrasında hasta bir gün gözetim altında kalması gerekir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.