Böbrekte Protein Kaçağı Nasıl Önlenir

18.01.2017
1.244

Böbreklerde gerçekleşecek olan sorunlardan ziyade vücut içerisinde gelişebilecek her hangi bir aksaklık durumu da idrarda protein kaçağı oluşmasına neden olabilecektir. Bu sebeple Böbrekte Protein Kaçağı Nasıl Önlenir konusunda öncelikle sorunun kaynağının net olarak belirlenmesi gerekmektedir. Genellikle idrarda protein kaçağına neden olan başlıca nedenlerden bahsedecek olur isek;

Tansiyona bağlı, şekere bağlı, böbrek fonksiyonlarına bağlı, gebeliğe bağlı yada ağır spor aktivitelerine bağlı olarak gelişebilecektir. Bu durumların tek tek önleme nedenleri de farklı olacaktır. Konumuzda başlıklar halinde Böbrekte Protein Kaçağı Nasıl Önlenir bulabilirsiniz.

Böbrekte Protein Kaçağı Nasıl Önlenir

Tansiyona Bağlı İse : Genellikle tansiyonu düşürecek önlemler alınmaktadır. Tansiyon düşürüldüğünde protein kaçağı da azalacağı var sayılır. Tabi ki bu yaşa ve genel sağlık sorununa göre değişecektir. Eğer neden tansiyon ise böbrek fonksiyonlarında bozulmalar başlamamış ise ilk önce tansiyona müdahale edilir. Fakat tansiyona bağlı olarak böbreklerde de hasar meydana gelebilmektedir. Bu yüzden hızlı davranılmalı ve tedavi aksatılmamalıdır.

Şekere Bağlı İse : Şeker damarlarda sertleşme gibi farklı kan dolaşımı problemlerine yol açabilmektedir. Bu durum böbrekleri doğrudan etkiler. böbrekler ince kılcar damarlar vasıtası ile kanı süzmektedir. Diyabet bu damarların işlevlerini kaybetmesine ve buna bağlı olarak idrarda protein kaçaklarına yol açabilmektedir. Bu gibi bir durum söz konusu ise şeker kontrol altına alınarak protein kaçağı önlenir. Fakat bu durumda da tansiyon gibi devamlılığı böbrekte fonksiyon kayıplarına neden olabilir. Acilen tedavisi şarttır.

Böbrek Yetmezliğine Bağlı İse : Bu durumda önlem tamamen acili yet taşımaktadır. Genellikle ilk sorun protein kaçağı değil böbreğin genel olarak durumudur. Bu gibi durumlarda kaçak her zaman 2. plana atılabilir. Böbrekler ve sağlığı ilk planda olacaktır.

Gebeliğe Bağlı İse : Genelde hamilelik döneminde tüm vücut dengeleri değişir fakat bunlar kontrol altında tutulmaktadır. Bazı durumlarda gebelikle idrarda protein yükselmeleri görülmektedir. Bu durum bazı durumlarda ciddi olabilir. Özellikle de gebelik zehirlenmesi belirtisi de olabilmektedir. Ciddiyetle üzerine gidilerek tüm detayları ile öğrenilmelidir. Fakat bu dönem sorunları genellikle gebelik durumu ortadan kalkınca düzelmektedir. Yapılması gereken Böbrekte Protein Kaçağı Nasıl Önlenir bulmak için nedenleri araştırılmalı ve gebeliğe ve genel sağlığa zararı olup olmadığı araştırılmalıdır. Bu konuda üroloji destek verse de yapılacak tüm işlemler için kadın doğun doktorunuzun da onayı olması önemlidir.

Ağır Egzersiz Durumunda ; Nadir de olsa çok ağır spor ve egzeriz hareketleri sonrasında böbreklere fazlaca yük binmesine bağlı olarak geçiçi protein yükselmeleri görülebilir. Bu durumlar genellikle geçici olmaktadır. Fakat bu durumu teyit edecek tek merci doktorunuz dur. Eğer bu gibi bir sonuç çıktı ise buğun fazla koşu yaptım bir şey olmaz deyip geçmemek her ne olursa olsun takibini yapmak gerekmektedir.

İbrahim Saraçoğlundan Konuyu Açıklayan Kısa Video

https://www.youtube.com/watch?v=4bnDuXrc9Wg

Bize Sorun!

Böbrekte Protein Kaçağı Nasıl Önlenir konusunda sitemizde birçok yazı bulunmaktadır. Fakat aklınıza takılan sorular var ise bizlere sorabilirsiniz. Soru sormak isteyenler aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularını bizlere iletebilir. Sorular sorular günlük olarak editörler tarafından cevaplanır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.