İçeriğe atla

Böbrekte Protein Kaçağı Neden Olur, Nedenleri

Böbrekte protein kaçağı anlık dönemlik yada kalıcı olarak gelişebilmektedir. Bazı durumlarda dönemlik yada anlık olarak gelişebildiği gibi bazı durumlara ise kalıcı hasarlar nedeni ile sürekli olabilmektedir.

Böbrekteki protein kaçağı genellikle ilk ve en kolay tespit yöntemi olan idrar testi ile anlaşılmaktadır. Normal tam zamanlı idrar testi ile idrardaki protein miktarı ölçülür. Normal ölçüler arasında olması için idrarda olması gereken miktar “negatif” yada “eser” miktarda olması gerekir. 1-2 sevşyeleri de normal olarak kabul edilebilir.

Böbrekte Protein Kaçağı Neden Olur

Bunun birçok sebebi olabilmektedir. Bunları iki farklı gurupta ele almak gerekmektedir. İlk grup sürekli protein kaçağı görülmesi durumu, diğeri ise anlık dönemlik gibi belirli sürelerde protein miktarında artış tespit edilmesi durumlarıdır. Bu iki farklı duruma ait Böbrekte Protein Kaçağı Nedenleri Nelerdir Aşağıda sıralanmıştır;

Sürekli İdrarda Protein Kaçağı Neden Olur;

 • Ağır Böbrek Hasarı Gelişmesi Durumunda Görülür
 • Böbreklerde Kist Olması durumunda Nadiren Görülebilir
 • Böbrek Yetmezliği Gelişen Hastalarda Sıklıkla Görülmektedir.
 • Böbrek Kanseri Gelişen Hastalarda Sıklıkla Görüülmektedir.
 • Ağır diyabet Durumları Yaşayan Kişilerde Olabilir.
 • Sürekli Yüksek Tansiyona Bağlı İdrarda Protein Seviyesi Yükselebilmektedir.
 • Sürekli Kullanılan Bazı İlaçların Yan Etkisi Sebebi İle Olabilir
 • Böbrek ve İdrar Yolları Enfeksiyonu Nedeni İle Olabilir
 • Kalp ve Damar hastalıkları sebebi ile olabilmekte
 • Böbrekte Hidronefroz Durumları Sebebi İle Görülür.
 • Lösemi ve Diğer Kanser Türleri Sebebi İle Görülür.
 • Ağır ve Böbrek Fonksiyonlarını Etkileyen Böbrek Taşları Nedeni İle Görülür

Anlık yada Dönemlik İdrarda Protein Kaçağı Nedenleri;

 • Hipotermi Durumları Neden olabilmektedir.
 • Yüksek Derecede Dehidrasyon durumları Neden olabilir
 • Ağır spor Aktiviteleri Sonrası Görülme İhtimali Vardır
 • Gebelik Dönemi İçerisinde Görülebilmektedir. 
 • Taş düşürme sırasında düşük miktarlarda gelişebilir.

Bu etkiler sebebi ile gelişen protein kaçaklarına ek olarak farklı nedenlerden de gelişebilmektedir. burada en sık görülen durumlar listelenmiştir. Protein kaçağı, araştırılması ve sebebinin bulunması gereken bir sorundur ve birçok farklı neden sebebi ile idrarda protein miktarı yükselebilir.

İdrarda Neden Protein Çıkar

Böbrekler, Kandaki atık maddeleri ve fazla suyu süzerek idrar yolu ile atmaktadır. Fakat bu işlemi gerçekleştirir iken kanda vücut için gerekli olan vitamin mineral protein ve gereği kadar suyu kanda muhafaza eder. Böbrek fonksiyonlarının kalıcı yada dönemlik olarak kısmın devre dışı kalması durumu, kandaki proteinin böbrekler tarafından idrar ile atılmasına neden olabilmektedir.

Bu atılan protein miktarı göre değerlendirmeler yapılmaktadır. Öncelikle hastaya idrar ve kan tahlili yapılmakta, doktor tarafından gerekli görülmesi durumunda ise ekstra tetkik ve görüntüleme istemleri verilebilmektedir. Bu tetkikler sonucu çıkan verilere göre protein kaçağının durumu ve ciddiyetine göre karar verilerek tedavi süreci başlatılmaktadır.

Tedaviyi Devam Ettirin. 

Bu gibi durumlar genellikle halk arasında basit olarak nitelenmekte ve gerektiği kadar ciddiye alınmamaktadır. Bu durum ise söz konusu hastalıkta yapılan bir numaralı yanlıştır. Böbrekte protein kaçağının mevcut olması, bazı durumlarda basit ve kolay tedavi edilebilen anlık durumlar olsa bile bazı durumlarda ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilmektedir. Fark edildiği andan itibaren nedeni ve tedavisi başlatılmalıdır. Erken teşhis ve tedavi hayat kurtarır. Bu sebeple söz konusu duruma ciddiyetle yaklaşmalı ve sorununuz çözülene kadar doktor reçete, tavsiye ve kontrollerini aksatmadan devam ettirmelisiniz.

Bize Sorun!

Diğer kategorimizin içinde protein kaçağı konumuz bulunmaktadır. Bu konuda söz konusu rahatsızlık ile ilgili olarak onlarca farklı bilgi makalesine ulaşabilirsiniz. Bebeklerde Protein Kaçağı Neden Olur ve Yazımızda yada sitemizden ulaşamadığınız ve aklınıza takılan bir soru var ise bizlere sorularınızı sorabilirsiniz. Soru sormak isteyenler aşağıdaki yorum kısmına sorularını yazabilir. Sorularınız aynı gün içinde cevaplanmaktadır.

Böbrekte Protein Kaçağı Neden Olur, Nedenleri” üzerine 3 yorum

 1. Gülten der ki:

  Idrardaki protein sızması bulaşıcı mıdır? Bir kadından bir erkeğe veya bir kadından erkek aracılıgiyla bir başka kadına gecer mi?

  Cevapla
 2. zuhal der ki:

  kızım 3 yaşında ve idrarda protein kaybı var dediler idrar testi yaptık ve doktorumuz 24 saat idrar testi daha istedi neden olabilir çok endişeleniyorum bilgilendirin lütfen

  Cevapla
 3. Sevil daglı der ki:

  Merhaba regl dönemine bir gün kala idrar tahlilimde +1 protein gözüktü hafif de idrar yolu enfeksiyonu vardı ertesi gün regl oldum takip etmelimiyim birde idrar söktürücü ilaç kullanımı tit etkilermi protein kaçagi gozukebilir mi saygılar

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zayıflama Yöntemleri