Böbrekte Sızlama Neden Olur Tedavisi Nasıl Yapılır?

26.05.2018
868

Böbrek sağlığı vücutta en çok korunması gereken durumlardan biridir. Kirli kanın süzülüp kalbe temiz kanın iletilmesini ve özellikle zararlı maddelerin vücuttan arındırılması için en önemli organlardan biri olarak bilinmektedir. Böbreklerde meydana gelen herhangi bir rahatsız tüm vücudun rahatsızlanmasına sebep olabilmektedir. Bazı dönemlerde meydana gelebilen böbrek sızlaması çok sık meydana geldiğinde ciddi hastalıkların habercisi olabilmektedir.

Böbreğin sürekli halde sızlaması ve herhangi bir ilaç tedavisinin yapılmaması böbreğin iflas etmesine neden olur. Günlük hayatta böbrek sağlığını tehdit edecek olan durumların ortadan kaldırılması gerekmektedir. Aksi halde sağlıksız böbrek iflas ettiğinden dolayı vücut tek böbrek ile yaşamaya çalışır. Vücuttaki tek böbrek sağlıklı bakımı yapılmadığında vücuda yetersiz kalacağı durumlar meydana gelebilir.

Böbrek Sızlaması Nedenleri 

Böbrekler vücudun en önemli organlarından biri olduğu için öncelikle günlük hayatta sağlığını koruyacak şekilde beslenmek gerekmektedir. Bu süreçte sağlıksız ve düzensiz beslenmek, yetersiz su tüketimi ve böbrek sağlığını etkileyecek olan koşullar böbreklerde sızlamaya neden olabilir.

Susuz kalan bir vücutta böbreklerde ağrı meydana gelebilmektedir. Özellikle sırt kısmının kaburga altında olan bu sızlamalar böbreklerde ve vücutta yeteri miktarda su kalmadığını işaret eder.

Sabah kalktığınız böbreklerinizde meydana gelen sızlama acil su tüketmeniz gerektiğini işaret edebilmektedir. Su içtikten sonra sızlama hafifleyebilmektedir. Vücut ihtiyacı olan suyu alamadığı dönemlerde böbreklere yüklenerek böbrek sağlığının zarar görmesine neden olur.

Böbrek Sızlaması Tedavisi 

Böbrek sağlığının korunması için öncelikle düzenli ve sağlıklı beslenmeye özen gösterilmesi gerekmektedir. Böbreklerde meydana gelen sızlama için mutlaka doktor kontrolünün yapılması ve ilaç tedavisine başlanmalıdır. Geç kalınmış durumlarda böbreğin iflas etmesi böbrek naklinin olmasına sebep olmaktadır. Tek böbrek ile vücudun tam verimli çalışması mümkün olmayabilir.

Böbrek sızlamasında ilaç tedavisi genel olarak böbrek iltihabı ve idrar yolu iltihabında tercih edilse de böbreklerdeki bu durum en hızlı şekilde tedavi edilmektedir. Bol su tüketimi böbrek sağlığının en önemli koşullarından biridir. Böbreklerin susuz kalmaması için günlük 2,5 litre su tüketimin olması gerekir. Sağlıklı böbrekler için sık sık doktor kontrollerinin de yapılması gerekir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.