Böbrekte Taş Yapan Yiyecekler ve İçecekler Hangileridir?

Böbreklerde taş yapan yiyeceklerin bir kısmı içerdiği mineraller nedeni ile taş oluşumuna neden olur iken bazıları vücuttaki su kaybına neden olabildiği için taşa neden olabilmektedir. Bir kısmı ise direk olarak vücut sıvılarına asitik bir hale getirebildiği için taş oluşum riskini arttırırlar.

Bu gıda maddeleri taş hastaları için tamamen yasak değildir. Sadece kontrollü olarak tüketilmeli ve kısıtlı davranılmalıdır. Bunun nedeni bazı taş oluşuma neden olan gıdaların gerçekten vücut için gerekli gıdalar arasında olmasıdır.

Böbrekte Taş Yapan Yiyecekler ve İçecekler

Hangi Yiyecekler ve İçecekler Taş Yapar Aşağıda En bilinenleri listelenmiştir. 

 • Ispanak
 • Çilek
 • Süt
 • Yoğurt
 • Ayran
 • Kola
 • Çay
 • Kahve
 • Bira
 • Sigara
 • Çikolata
 • Pazı
 • Pancar
 • Sodyum İçeren Gıdalar
 • Oksalat İçeren Gıdalar

Bu gıdalar ve çeşitleri ile ilgili olarak detaylı açıklamaları konumuzda bulabilirsiniz.

Ispanak ve Çilek Böbrek Taşı Yapar mı: Ispanak oksalat bakımından oldukça zengin bir gıdadır. Türkiye’de taş hastalarında yapılan analizlerde her 10 taş hastasından 8’inde kalsiyum oksalat taşı bulunmaktadır. Ispanak içerisinde de oksalat çok miktarda bulunduğu için böbreklerde taş oluşma riskini arttıran bir gıdadır. Aynı durum çilek içinde geçerlidir. Bu sebeple bu iki gıdanın tüketiminde kısıtlı olunması, tüketildiği zaman ise arkasından bol miktarda su içilmesi önerilmektedir. Vücuttaki oksalat miktarını azaltmak faydalı olacaktır.

Pazı, Pancar ve Çikolata Böbrek Taşı Yapar mı: Bir diğer oksalat zengini besinler arasında olan en çok öne çıkanlar pazı pancar ve özellikle en sık tüketilen ve neredeyse tüm hazır bisküvi ve çeşitleri arasında bulunan çikolata var. Çikolata çok sevilen ve bolca tüketilen bir gıda fakat özellikle oksalat miktarı sebebi ile taş hastaları için oldukça zararlı. Çikolatayı en aza indirmek çok önemlidir.

Ayran, Süt ve Yoğurt : Bu tür süt ürünleri kalsiyum açısından oldukça zengindir. Ülke genelinde taş hastalarında görülen taş çeşitleri arasında büyük bir paya sahip olan taş kalsiyum taşıdır. Bu sebeple taş hastalarının bu gibi yüksek kalsiyum içeren gıdaları tüketirken dikkatli ve kontrollü davranması gerekmektedir. Detaylı Bilgi İçin Süt Yoğurt ve Kalsiyum Sayfamız.. (bknz)

Çay , Kahve ve Kola : Böbrekte taş yapan yiyecekler ve içecekler arasında en sık tüketilen gurup bu içeceklerdir. Çayda yüksek oranda oksalat bulunur. Kahve ise su kaybın neden olmaktadır. Kola da idrarı asitik hale getirebilmektedir. Bu sebeple bu gıdaların tüketilmemesi gerekmektedir. Bu üç içecek hakkında Çay, Kahve ve Kola Sayfamız. (bknz)

Alkol ve Sigara : Bu maddeler zaten sağlık açısından oldukça zararlı maddelerdir. Bilindiği üzere bu maddeler kana karışarak vücuda dağılmaktadır. Kanı süzen organ olan böbrekler bu zararlı ve zehirli maddelere direk olarak maruz kalabilmektedir. Bu sebeple hem böbreklerde hasara hem de taş oluşumuna neden olabilmektedir. Detaylı için Zararlı Maddeler Alkol ve Sigara Konumuz . (bknz)

Bu gıdalar haricinde kısmı olarak neden olabilecek birçok farklı yiyecek ve içecek bulunabilir. Böbrekte Taş Yapan Yiyecekler kontrollü ve kısıtlı tüketilmeye devam edilmelidir.

Taş Oluşumunu Önlemek Elinizde

Taş oluşumuna karşı en etkili yöntem bol sıvı alımı yani bol bol su içmektir. Günde 3 litreden az olmamak kaydı ile özellikle yaz aylarında fazlaca terleyen kişilerde 4-5-6 litrelere kadar çıkarılabilir. Bunun nedeni alınan suyun ter ile değil böbrekler tarafından süzülerek atılan kısmı önemlidir. Günlük idrar üretimi 2,3 litreden az olmaması gerekmektedir. Fazla terlediğinizde idrar miktarınız azalır.

Bir diğer taş önleyici gıda ise limondur. Bol bol limonata içmek kalsiyum ve oksalat minerallerinin birleşerek kristalleşmesini önleyecektir. Bu sebeple dolabınızda her daim limonata bulundurun ve limona karşı hassasiyet yada alerji yok ise günde 1 litre kadar içilmesi faydalıdır. Bu limonatanın ev yapımı olması şarttır. Hazır limonatanın hiçbir etkisi olmayacaktır. Bir diğer öneri ise eğer içebiliyor iseniz az şekerli yada şekersiz saf limonata içmeniz önerilmektedir.

Bize Sorun!

Böbrekte Taş Yapan Yiyecekler, ve Böbrekte Taş Yapan İçecekler hakkında merak ettikleriniz ile tüm böbrekler ve üroloji konularında aklınıza takılanları bizlere sorabilirsiniz. Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Sorularınız editörler tarafından aynı gün cevaplanmaktadır.

 

YORUMLAR
 1. gülay dedi ki:

  iyi günler safrada taşları önlenek için ne yapmam lazım