Çalışmayan Böbrek Tekrar Çalışır mı?

28.11.2016
6.703

Sağlıklı Böbrek Yüzde Kaç Çalışır 

gg5Çalışmayan Böbrekler ile ilgili konumuza geçmeden önce sağlşıklı bir böbreğin genel fonksiyonlarından söz edelim. Genellikle böbrek fonksiyonları ölçmek için Sintigrafi denilen bir tetkik kullanılır. Bu tetkik nükleer tıp kliniklerinde çekilir ve böbreklerin vücudun total gereksinimlerine yüzde kaç fayda sağladığı ölçülür. Söz konusu tetkik ile ilgili olarak detayları öğrenmek için sintigrafi sayfamıza bakın.

Böbrekler normalde %100 oranında çalışması gerekir. Vücutta iki adet böbrek bulunduğu için total böbrek fonskyionlarında iki böbrekte eşit oranda katkı sağlamalıdır. Yani sintigrafi mag3 sonuçlarına göre %50 ye %50 çıkması gerekmektedir. Bu sonuç böbreklerin eşit oranda tam kapasite ile vücuta katkı sağladığı anlamına gelir.  Bu değerden daha az bir değer ölçüldüğünde böbrek antomik yapası yada diğer bağlı hastalıklar araştırılır. Fakat böbrek fonksiyonu tek başına değerlendirdiğimizde %40- %30 gibi rakamlara düştüğü zaman kronik böbrek yetmezliği başlamıoş olur. Bu durumda böbreğin takbibi sıklaştırılır hatta kötüye gitmesi durumunda böbrek alınabilir.

Böbreğin genel fonksiyonunda %90 – %80 gibi rakamlara düşmesi, böbrekte yetmezlik belirtisi değil anatomik bir sorun olduğu anlamına gelecektir. bu sorunlar genellikle böbrek çıkış darlığı (UP Darlık), Üretra Darlığı, Ağır Enfeksiyonlar, Böbrek Taşı gibi hastalıkların böbreği yıpratması ve kalıcı hasarlar bırakması sonucu kaybedilen böbrek fonksiyon yüzdesidir. Sorun ortadan kaldırırlır ve genel olarak böbrek sağlığına dikkat edilir ise bu değerlerden daha da alt değerlere düşmez ve kötü gidiş durdurulmuş olur.

Çalışmayan Böbrek Tekrar Çalışır mı?

Böbrek vücudun diğer organları gibi kendi kendini yenileyen, tedavi edebilen bir organ değildir. Genellikle böbrek hasarları kalıcıdır ve böbrek yetmezliğine dönüştüğünde tek çare diyaliz yada böbrek naklidir.

Çalışmayan yada iflas etmiş bir böbrek tekrar çalışmaya başlamaz. En sağlıklı yöntem böbreğin alınmasıdır. İki adet böbreğiniz bulunduğu için diğer böbrek vücudun tüm yükünü tek başına karşılayabilir. Tek böbrekle uzun bir yaşam da sürebilirsiniz. Fakat tansiyon, şeker ve kilo sorunlarından kurtulmanız gerekmektedir.

Böbreğin Çalışması İçin Ne Yapmalı

Böbreklerin sürekli çalışır kalması için yapılması gerekenler genel böbrek sağlığı açısından basit ve kolay şeylerdir. Tuz tüketimini sınırlamak, protein agırlık beslenmemeye dikkat etmek, bol sıvı tüketmek ve düzenli ürolog kontrolü bu işin ilk 4 maddesidir. Burada bir hususa dikkat çekmemiz gerekecektir. Böbreğiniz çalışmıyor ise yada az çalışıyor ise sıvı tüketimi yada diğer başlıkların uygulanması sakıncalı olabilir. Bu gibi durumlarda uzman bir nefrolog tarafından verilen bilgiler doğrultusunda hareket edilmesi önerilir.

Ayrıca Böbrekleriniz ile ilgili sorun yaşamak istemiyor iseniz yüksek tansiyon ve şeker konusunda da bilinçli olmak şart. Özellikle ileri yaş hastalarında böbrek yetmezliğinin başlıca nedenini bu iki hastalık oluşturmaktadır. Ve genellikle çift böbrekte aynı anda görüldüğünden oldukça risklidir. Genç yaşta karşılaşılan böbrek çalışma düşüklüğü sorunları ise anatomik bozukluklar, darlıklar, enfeksiyon ve taş sorunlarından kaynaklanmaktadır.

Bize Sorun!

3Böbreğin çalışma yüzdeleri kaç olmalıdır, Böbrek çalışma yüzdesi nasıl hesaplanır gibi konulara ek olarak böbrekler, diyaliz böbrek nakli, böbrek taşı gibi tüm üroloji ve nefroloji sorularınızı cevaplıyoruz. Aşağıdaki soru sor bölümünü kullanarak bizlere sorularınızı iletebilirsiniz. Editörlerimiz sorularınız aynı gün içinde cevap vermektedir. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

YORUMLAR
 1. Samet dedi ki:

  Merhaba kardesime sadece ultrason cekerek bobrek iflas etti denildi sadece ultrason ile bobrek iflas ettigi anlasilirmi

  1. Editör Editör dedi ki:

   @Samet

   ultrason ile böbreğin fiziki durumu, boyutu gibi konularda bilgi verebilir fakat çalışıp çalışmadığı hakkında  Dtpa Dmsa / Mag-3 ve ivp gibi tetkikler gerekmektedir.  Fakat böbreğin fiziksel durumuna göre tahmin şeklinde bir yorum olabilir. Doktorunuzdan daha detaylı bilgi isteyin.

   geçmiş olsun

  2. Niyazi eser dedi ki:

   Hocam annenin kreatini 3.40 üresi 210 idrar yolları iltihabı var idrar 1500 gram seviyelerinde .böbrek yüzde 11çalışıyor.böbreklerden bugün diyalize girdi tedavi gördükçe çalışma oranı artıp düzene girermi hocam

 2. Burak dedi ki:

  Akciğer kanseri için kemoterapi tedavisine başlayan hastamız ilk kemodan sonra damar tıkanıklığı nedeniyle böbreğinin birini kaybetti.

  İlk sorum şu: doktorumuzun  söylediği gibi böbrek fonksiyonlarının iyi olması nedeniyle böbreğin geri gelme ihtimalinin olup olmadığı.

  İkinci sorum: tek böbrek ile kanserle savaşına devam edebilmesi için beslenmesinde dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

  1. Editör Editör dedi ki:

   kanser hastasında beslenme farklı olabileceğinden sadece böbrek sağlığı ile alakalı bir beslenme yerine, iki hastalığın kombini şeklinde iki farklı doktor ile de görüşerek bir program hazırlamanızı tavsiye ederim.

   genellikle böbrek kendi kendini yenileyebilen bir organ değil, agır hasarlar almış fonksiyonlarını yitirmiş bir böbreğin geri düzelme olasılığı oldukça güç. geçmiş olsun.

 3. Gizem dedi ki:

  babamın sağ böbreğinde taş vardı sol böbreğine poşe dediler önce sağ böbrekdeki taş alındı sol böbreğe ise bir torba taktılar idrar onda birikiyor çalışırsa almıcaz dediler o torbaya idrar düzenli olarak geliyor ve normal boyutuna geldi böbrek dendi acaba bu çalışcak demek mi? 

  1. Editör Editör dedi ki:

   Çalışmayan bir böbrekte idrar çıkışı oldukça azalır yada tamamen durabilir. Fakat hiçbir tetkik ve görüntüleme verisi olmadan kimse cevap veremez.Geçmiş olsun. Doktorunuz bu konuda daha sağlıklı bilgi verecektir.

 4. metin bayraktar dedi ki:

  Hocam hastanede annemin %5 calistigi soylendi fistul acilacagi soylendi diyaliz tedavisi icin annem 71 annem yasinda hocam ilacla tedavi olmaz mi cok korkkuyorum diyalize annem dayanamaz ne yapacagim saygilar 05457807056

  1. Editör Editör dedi ki:

   doktorun önerilene uyarak hereket edin ilaçla tedavi mümkün olsa emin olun doktor sizi ona yönlendirirdi zaten ama malesef

   1. Osman aktay dedi ki:

    Yazdığınızda e posta mıza geliyor mu

 5. Kadir Cebel dedi ki:

  Merhabalar, ben de ailesel akdeniz ateşinden dolayı kronik böbrek rahatsızlığına yakalandığımı öğrendim yaklaşık 15 gün önce. doktorların 1 ay öncesine kadar bir ağrım için tedavi önermediği için çok fazla güçlü ağrı kesiciler kullandım ve iğne vurdurdum. yaklaşık 18-20 gün ağrı kesici çok aldım. (kalidren gibi ağrı kesiciler). şuan da böbreklerim %20 oranında çalışıyor fakat 10 günlük ara sonrasında kreatinin seviyesinde 0,4 ‘lük bir azalma oldu. doktorlar ağrı kesiciler bizi %10’luk yanıltabilir dediler. çok uzun oldu kusura bakmayın ama böbrek çalışma yüzdesi hesaplanırken sadece kreatinin değeri baz alınarak mı hesap yapılıyor?  (140-yaş)/Kreatinin değeri > 50 veya 60  bu formule bakarak mı hesap yapılıyor acaba? hesap kısmında bu işin doğrusu nedir? Teşekkürler.

 6. Erkut dedi ki:

  Böbrek yavaşlaması var annemde kötü bir şey mi bu ya

 7. Bahar dedi ki:

  Merhaba,
  Benim kızım anne karnındayken sag böbreginde kist var dedi doktorumuz, üç aylık oldugunda cocuk nefrolojisine gittik ve sag böbrekte hem kist var hemde çalışmadıgını söylediler suanda kızım altı aylık oldu. Kızım için doktor takibi dışında neler yapabilirim , onu ve bizi neler bekliyor.
  TEŞEKKÜRLER…

 8. Bahar dedi ki:

  Merhaba,
  Benim kızım anne karnındayken sag böbreginde kist var dedi doktorumuz, üç aylık oldugunda cocuk nefrolojisine gittik ve sag böbrekte hem kist var hemde çalışmadıgını söylediler suanda kızım altı aylık

 9. Gulay gultekin dedi ki:

  Bende bobrek yetmezligi basladi 8ay once diyalize girip cikiyorum ama simdi bobreklerimde agri başladı tekrar calisma ihtimali olabilirmi

 10. Emel altun kılıç dedi ki:

  Bir yakınımın tek böbreği çalışmiyor diğeride /35 yüzde calışiyor diyalize girdiğini söyledi.Durumun açıklamasını yaparmısınız nekadar ciddi iyilesme şansı varmi.Şimdiden tesekkürler

 11. Bulent dedi ki:

  Sayin hocam ben safra kesemde tas oldugu icin ameliyatla aldilar ameliyat oncesi kreatin degeri 1.2 idi ameliyat sonrasi bir hafta 1.4 egfr 63 cikti 5 gun sonra 1.3 egfr 69 cikti diger tahliller normal arada idrar yaparken yanmalar oldu ama herzaman degil suyu cok ictigimde 1 saat sonra idrara gitme ihtiyaci duyuyorum bazende bel tarafinda agrilar oluyor nefroloji 10 gun sonra bidaha tahlil istedi sizce durum ciddimi yoksa duzelebilirmi bobrekler tekrar eski fonksiyonuna gelirmi hocam bu arada renkli ultrason sonucu sag bobrek 10.2 14mm sol bobrek 11 16 mm cikti cok tedirginim hocam acil cevap yazarsaniz sevinirim

 12. Bulent dedi ki:

  Bu arada bisey daha ekliyeyim geceleri yattigimda sabah kalkarken el parmak uclarimda hafifde uyusmalar oluyor hocam

 13. Bulent dedi ki:

  Yas 39 hocam

 14. Mehtap dedi ki:

  Mrh benim annem seker hastasi böbrekler calismiyormus doktorlar diyalize baglamislar bobrekleri diyaliz calistirackmis bobrekleri duzelene kadar duracakmis .annemin hayati telikesi varmi arti tedaviye cevap verirmi

 15. GülcanS dedi ki:

  Kızım 4 yıldır sürekli idrar yolu enfeksiyonu geçiriyor ilaçlar hiç bir etki yapmıyor. Çocuk nefrolojiye götürdüm 1 yıl önce sintigrafi çekildi sağ böbrek küçük ve üst ve alt parankim incelmesi ve kalisiyel sistem ekzatik görününmdedir yazıyo ultrason ve sintigrafi sinde böbrek fonksiyonu ise sağ yani küçük olan böbrek te yüzde 37 solda 62. Yakında nefrolojiye götürcem tekrar Sizce korkulacak birşey varmıdır? Şimdiden teşekkürler

 16. Ibrahim dedi ki:

  Merhabalar hocam ben 23 yasindayim 2 yil kadar önce sag böbreğimin %4 sol böbrek ise %95 calisiyor olarak nitelendirdiler istanbul haydarpasa askeri hastanede damardan sivi vererek ölcüm yapildi ve renkli flim cekildi ozamana denk hic bir agrı sızı yoktu iki gündür bir rahatsiz edici bir agrı bulunmaktadir böbreğo aldırmam gerek mi ve bu sizi neden kaynaklı olabilir.?

 17. Mehmet Celik dedi ki:

  Hocam ben haftada üç kez diyalize giriyorum üre değerim son dört ay
  90,89,77,77 çıktı. Keratin ise 3,7 civarı
  Bu durumda haftada bir kez giremez miyim bol da idrar yapiyorum

  1. Esra dedi ki:

   Merhaba Allah sifa versin oncelikle. Bobrekleriniz yuzdenkac calisiyor dendi?

 18. Tülin dedi ki:

  Merhaba annemin böbrekleri yüzde 25 çalışıyor annem yediklerine dikkat ederse böbrek fonksiyonları artarmı?bi hasta yediklerine dikkat ederek yüzde 85 e çıkarmış annemde bu Olayı duymuş bizde gerçekmi diye merak ettik.

 19. Kenan dedi ki:

  Merhaba hocam. Doktora gittim tahlil yaptırdım ürik asit 8.0-kreatinin 1.4 çıktı 15 gün yaptırmıştır hiçbir şey yoktu böbreklerde kalıcı hasar olusurmu. ne yapmam gerekli doktor su ilacı yazdı urikoliz 300 mg günde yarım alacakmisim lütfen beni aydinlatirsan çok memnun olurum şimdiden tşk. Kolay gelsin

 20. Osman dedi ki:

  Merhabalar hocam benim sağ böbrekte 38mm taş olduğu teşhis edilerek bunun sonucunda böbrek şişmiş olup %30 çalıştığını ifade etti böbreğin geri düzelme oranı ve taş dün kapalı lakoroskobi ameliyatıyla kırılarak alındı böbrek hidronefroz ile dolmuş olup geri çalışma ihtimali ne olur hocam

 21. Kadriye dedi ki:

  Merhabalar;
  Ben 22 yaşındayım ve çocukluğumdan beri idrar yolu enfeksiyonları geçiriyorum. 19 yaşında evlendim. Doğuştan sağ böbreğim küçük sol böbreğim büyük, ilk gebeliğimde bebeginde baskısıyla sağ böbrekte grade 2 – 2,5 değerlerine çıktı ağrılarım çoktu ve 29 haftalık olunca gebelik zehirlenmesi geçirerek doğum yaptım. Ağrılarım azalmıştı fakat kızım 21 aylıkken tekrar gebe kaldim ilk 16 hafta böbrek ağrım azdı. 16 haftadan sonra ağrılarım şiddetlendi. Dayanılamaz hale geldi. İki kere douple j katater takıldı fakat kaydı. Sonuç alınamayımca nefrostomi takıldı sağ böbreğime. Doğumdan sonra nefrostomi çıkarıldı. Ağrılarım tekrar başlayinca sintigrafi istendi statik sintigrafi yi çekildim
  total relative uptake : sol böbreğin %90.6 sağ böbreğin %9.4
  apsolute uptake : sol %24.3 sağ %2.5
  Sonuclar bu şekilde sağ böbreğimin alınması gerekiyor mu?

 22. Hasan dedi ki:

  Merhaba lar kök hücre tedavisi kronik böbrek yetmezliği olan bir birey yeniden böbrekleri işlevini yerine getirmeye başlayabilir mi

 23. oğuzhan dedi ki:

  merhaba, babamın böbreğinin %60 çalıştığı söylenmiş, bundan sonrası için nasıl bir yol izlememiz gerekir, bu çok korkmamız gereken bir durummu konu ile ilgili yorumlarınızı rica ederiz.

 24. eke dedi ki:

  merhaba sağ böbreğim işlev görmemektedir. bunun sonucunda alınması gerekir mi?

 25. Tekin dedi ki:

  Annem için doktorlar her iki böbreğinde %40 çalıştığını söylediler bu süreçlerde diyaliz gerekirmi veya nakil ne gibi bir süreç bizi bekliyo cvplarsanız sevinirim hocam bu arada annemde hem şeker hemde tansiyon hastalığı var

 26. Hakan dedi ki:

  Babamın böbrekleri %80 ilas edildi denildii bunun için ne yapılmalı nelere dikkat edilmesi gerekmektedir

 27. Mehmet altıntas dedi ki:

  Hocam ablam 33yasında doktorunuz nakil diyor Sinop devlet hastanesinde bi eğitim araştırma hastanesini tavsiye edermisimiz

 28. Osman aktay dedi ki:

  Hocam bende 21 yıldır sağ böbrek up darlık var 6 kere ameliyat oldum kontrole gidiyorum böbrek ne zaman alınır

 29. Niyazi eser dedi ki:

  Hocam şimdideden teşekkür ediyorum yorumunuzu bekliyorum

 30. TAYFUN dedi ki:

  MERHABA HOCAM KUZENİM 5. KATTAN DÜŞTÜ KABURGASININ ÜSTÜNE KABURGASI ÇATLAMIŞ VE BÖBREĞİ ZARAR GÖRMÜŞ İLK BAŞTZA YOĞUM BAKIMA ALDILAR VE KERATİN DEĞERİ YÜKSEKTİ ESKİ HALİNE GELDİ AMA SERVİSE GEÇTİK İDRARINDAN HAFİF KAN GELMİŞ DOKTOR DEMİŞ Kİ BÖBREK ZARAR GÖRDÜĞÜNDEN GELMİŞ 1 VEYA 2 HAFTA BEKLİCEKLERMİŞ BÖBREK KENDİNİ TOPLRSA ALMIYACAKLAR TOPLAMASSA ALACAKLAR

  PEKİ TEK BÖBREKLE ÇALIŞMAK MÜMKÜNMÜ SADECE BABAMIN YANINDA KAYNAK YAPIYOR SU TESİSATÇISI  16 YAŞINDA

   

 31. Fatma dedi ki:

  Annemin bir böbreği %45 diğeri ise %55 çalışıyor.Aynı zamanda kendisinde vezikoüretral reflü olduğu için günde 4 defa sonda yapıyor.Böbreğin fonksiyonlarının çalışma yüzdelerinin artma ihtimali var mı ve kullandığı sondalar böbreğin daha kötüye gitmesini engeller mi?Ayrıca diyaliz için iki böbreğin totalde yüzde kaça düşmesi gerekiyor?Cevaplarsanız çok sevinirim

 32. Sekan sev dedi ki:

  Hocam 7 aylık erkek bebeğim var 2 aylıkken sol böbrek 4. Derece kaçak olduğu için kapalı ameliyat oldu, 6 aylıkken dmsa sintigrafisinde sol konturları düzensiz heterojen %25 sağ%75 kontür düzenli homojen çalıştığı ortaya çıktı yorumlayabilirmisiniz ilerde tek böbrek kalma ihtimali var mı?

 33. Abdullah dedi ki:

  Merhaba hocam Annem 45 yaşında kalp çarpıntısı ile ilgili hastaneye gittikten sonra böbreklerinin %30 çalıştığı söylendi daha sonra yapılan bir tahlilden sonra % 50 çalıştığını söylediler daha sonra ilaç tedavisi için tetkik yaptıktan sonra bi teşhis konmadığı için böbrekten parça alıp daha sonra gerekirse ilaç tedavisine başlanacağını söylediler lütfen yardımcı olun teşekkür ederim

 34. Merve dedi ki:

  Merhabalar 23 yaşındayim. Sol böbreğimde taşlar var. Sintigrafi çektirdim taş olan böbrek 38 temiz olan böbrek 58 olarak çalışıyormuş. Bu korkulacak bir durum mu. Temiz olan böbreğin çalışma durumu normal mi?

 35. erol dedi ki:

  esimin bobregi yuzde 35 dediler sonuc nedir esim nefrotik sendrom hastasi

 36. Zeynep dedi ki:

  Eşimin sağ böbrek te 3 cm taş var çekilen sintgrafi sağ böbrek yüzde 15 çalışıyor sol böbrek yüzde 85.Dr umuz kalıcı hasar oluştuğunu ve alınması gerektiğini söyledi.Fakat eşimin hiç bir şikayeti yok zaten bu durumuda tesadüfen öğrendik. Böbrek alinmasa sıkıntı olurmu

 37. Tuğçe dedi ki:

  Merhaba babamin bobrekleri %17 calisiyo diyaliz icin hazırlıklara basladilar ama suan diyalize girmicekmis diyet programi uyguladigimiz donemlere %30 kadar yukselmisti tekrar uygulamaya başladık sizce faydasi olur mu böbrekler değerleri yukselir mi tekrardan

 38. Mehmet dedi ki:

  Iyi akşamlar hocam benim 2 yasinda oğlum var sol böbreği %15 sag böbreği %85 çalışıyor bobrek nakli yapilabilirmi bu yüzde oranlar yeterlimi bilgi almak istiyorum saygilarimla

 39. Hikmet aktas dedi ki:

  Slm bobregim calistigi halde ayaklarim sisiyor daha tesis koyamadilar yumurtanin beyazi gibi idrarda vitamin varmis galiba ne olabilir ne yapmak lazim?

 40. İsmail Aktaş dedi ki:

  Kardeşim kızım sağ böğrinin yüzde onu sol böreğinin yüzde seksenyedisi çalışıyor böbrek yetmezliğine sebep olurmu tekrar düzelirmi

 41. Esra Aksoy dedi ki:

  İyi günler franaadan türkiyeye yaz için tatile giderken yolda italyada kızom birden kusmaya başladı hastaneye geldik ve 20 gündür buradayız dil problemimizde var ama anlasığımız kadarıyla böbrek pelvisinde dilatasyon dan dolayı böbrekte iltihaplanma olmuş ama kendini belli etmemiş bunca zaman.10 gün sonra ateşi düşürüldü böbreğe girip temizlediler ve stend taktılar. 20 gün oldu hala enfeksiyon var tahlillerde normal mi sizce? Ve beni en çok üzen sol böbrek artık sadece yüzde 14 çalışıyor. Sadece 4 yaşında sizce böbrek zamanla biraz daha çalışmaya başlar mı?

 42. Erhan dedi ki:

  Iyi akşamlar 3 yasinda oğlumun sol böbreğinin at-nalı bobrek oldugu soykenildi ve sol bobrek yuzde 63 çalışmıyor sağ böbrekte yüzde 37 çalışmıyor ne yapabiliriz teşekkürler şimdiden

 43. Nedim dedi ki:

  Iki böbreğimi yüzde 44 çalıştığı söylendi polikist böbrek hastalığım varmış. Vitaminler ve tansiyon hapı verildi yüzde 44 çok mu kötü ilaçlara başlayana kadar hiç rahatsızlığım yoktu. Şimdi aşırı halsizim teşekkürler

 44. Semanur Firinci dedi ki:

  Slm ben doğuştan böbrek hastasıyım 16 yaşında nakil oldum ve cok güzel ilerliyodu ama benim kreatinim hiç 0.5 ve 1 olmadı hep 1 buçuk oldu 4 sene sonra 2 buçuk oldu ve hala 2 buçuk ve 2 .6 oluyo arada bi ben 9 sene oldu nakil olalı şimdi %30 çalışıyo bana ne yapmalıyım 😦😦😦

 45. Taha dedi ki:

  Merhaba benim kardeşim 5 yasinda tek bobreklidir o bobregi de % 11 calisiyor peki bu bobregin geri donme ihtimali var mı