Çay, Kahve ve Kola Böbrek Taşı Yapar mı?

Sadece Türkiye’de değil tüm dünyada en çok tüketilen maddeler sıvı içeceklerdir. Ve bu içecekler istisnasız olarak her gün tüketilir. ülkemizde en sık tüketilen sıvı içecekler ise Siyah Çay, Türk Kahvesi, Nescafe, Milli içecek Ayran ve Kola Çeşitleridir. Bu gıdaların böbrek taşı oluşumu ile kısmen yada doğrudan ilişkileri söz konusudur.

Sürekli tekrarlayan böbrek taşı olanlar yada daha önce böbrek taşı sorunu yaşamış kişilere özel böbrek taşı diyeti önerilir. Bu diyette bazı içeceklerden uzak durulması gerekmektedir. Aşağıda her biri ayrı başlıklarda olmak üzere bu içecekler ile böbrek taşı ilişkisini bulabilirsiniz.

Çay Böbrek Taşı Yapar mı?

ülkemizde böbrek taşı çeşitleri arasında en  sık görülen taş kalsiyum oksalat taşlarıdır. Tüm taş türlerinin %80’i bu tip taşlardan oluşmaktadır.  Siyah çay içmek ise yüksek miktarda oksalat içermektedir. Vücut içerisinde kanda artan oksalat miktarı böbrekler tarafından süzülerek idrar tarafından atılır. Ne kadar fazla çay içer iseniz idrardaki oksalat miktarı o kadar artacaktır. Bu durum sonucu idrarda atılan kalsiyum mineralleri ile birleşerek taş kristalleri oluşturma ihtimali de yükselecektir. Çay böbrek taşı oluşmasına neden olur mu sorusuna direk olarak evet diyebiliriz. Mümkün olduğunca az tüketilmesi gereklidir. Eğer mümkün ise alternatif olarak bitki çayları yada yeşil çay tüketilebilir.

Kahve Böbrek Taşı Yapar mı?

Kahve’de bilinen bir taş nedenidir. Kahvenin bir etkisi bu duruma direk olarak sebep olmaktadır. Kahve içmek vücutta su kaybına neden olmaktadır. Su kaybı ise böbrek taşı oluşma riskini arttırır. Bu sebeple kahve tüketimine sınırlama getirilmesi bu durumdan korunmak adına oldukça önemlidir. Bu durum çeşitlerine göre farklılıklar göstermez. Örnek vermek gerekir ise Türk Kahvesi Böbrek Taşı Yapar mı yada nescafe böbrek taşı yapar mı diye ayırmak yanlıştır. Tüm kahve türleri için durum aynıdır. Özellikle Türk Kahvesi içerken Kahve Telvesi Yutmamaya Gayret Edin. Sütlü Kahve Tüketimi Taş Etkisinin Arttırabilmektedir. Bunun Sebebi Sütteki Kalsiyum oranıdır.

Kola Böbrek Taşı Yapar mı?

Kolanın zararları saymakla bitmez. Bu kadar zararlı bir maddenin Dünya genelinde bu kadar fazla tüketimi gerçekten bir ironi sayılabilmektedir. Kola içmek vücut sıvıların asit dengesini yükseltir ve idrar pH+ değerini  düşürür Böbrek taşının oluşmaması için idrarın asitik olmaması gerekmektedir. Genellikle ideal ph+ değeri 6,5 , 7 arasındadır. Saf suyun ph+ değerinin 7,5 olduğunu var sayar isek kolanın idrarı oldukça asitli bir hale getirdiğini söyleye biliriz. Böbrekte taş oluşturmasını engellemek adına kolayı mümkünse tamamen bırakmak gerekmektedir.

Özetlemek Gerekir İse

Bu 3 maddeyi oldukça az tüketmek, hatta gerekir ise hiç tüketmemek çok daha faydalıdır. Yerine bitki çayları, taze sıkılmış meyve suları, sebze suları tüketilebilir. Özellikle en çok sevilen ve kola ve çayın yerini alabilecek mucize soğuk içecek olan limonata yı gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. Limon böbrek taşınını engelleyen en etkili besindir. Bu içecekler yerine bol bol ev yapımı limonata içebilirsiniz.

Bize Sorun!

Hangi gıdalar taş olmasına neden olur merak ediyor iseniz bizlere sorabilirsiniz. Ayrıca böbrek taşı ve genel böbrek konularında tüm merak ettiğiniz yada aklınıza takılanları bizlere sorun. Soru sormak için lütfen aşağıdaki yorum kısmına yazınız. Sorular günlük olarak editörlerimiz tarafından cevaplanmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.