Ckd-Epi ve Kreatinin Değerleri Nelerdir?

04.03.2018
2.830

Ckd-Epi ve Kreatinin

Böbreklerimizin sağlıklı çalışabilmeleri ve vücut için yüklendikleri misyonları sorunsuz yerine getirebilmeleri için bir takım değerlerin dengede olması gerekmektedir. Bu değerler arasında kreatinin ve kreatinin ile doğrudan bağlantılı olan Ckd-Epi değerler, son derece önemidir. Bu değerlerde yükselme meydana gelmesi böreklerin görevlerini yerine getirememesini neden olur. Sonucunda da böbrek yetmezliği gibi pek çok problemler ile karşı karşıya kalınabilinir.

Böbreklerin çalışmadığı konusunda bir şüpheniz olduğu anda doktora gitmelisiniz. Doktora gittiğiniz ilk andan itibaren de doktorunuz sizden kreatinin testi yaptırmanızı isteyecektir. Böbreklerde bir problem olması durumundan el ve ayaklarda şişkinlik, ağrılar, halsizlik, uykusuzluk, idrarda yanma, idrar renginde değişiklik gibi pek çok belirti meydana gelebilir. Bu belirtiler ise böbrek değerlerinde bir değişme olduğunun belirtileridir. Bu nedenle kreatinin testi yapılarak değerler kontrol edilmelidir. Bunun haricinde BUN testi, mikro albümin testi de yapılmaktadır. Sonuç olarak böbrek fonksiyonlarında bozukluk var ise Kreatinin değerleri yüksek çıkmış demektir.

Kreatinin Değerleri Nasıl Olmalıdır?

Böbrek fonksiyonlarını değerlendirilirken kan tahlilleri ile yapılan kreatinin testi kullanılmaktadır. Böbrek hastalıklarının olması ile birlikte kreatinin değeri de git gide artış göstermektedir.

Kreatinin testinde normal/sağlıklı kabul edilen değerleri aşağıdakiler gibidir. Kreatinin testinde bu değerlerin düşük veya yüksek çıkması, böbrek fonksiyonlarında bir sıkıntı olduğunun göstergesi olabilir.

  • Kord 0,60-1,20 mg/dl, prematüre 0,3 -1,00 mg/dl,
  • 0-7 gün 0,30-1,00 mg/dl,
  • 7 gün ile 3 yaş 0,20-0,40 mg/dl,
  • 4 ay-5 yaş 0,30-0,70 mg/dl, 6-12 yaş 0,50-1,00 mg/dl,
  • 13-15 yaş 0,50-1,20 mg/dl’dir.
  • 15 yaşından büyük erkeklerde normal kreatinin değeri 0,50-1,40 gm/dl; kadınlarda ise normal kreatinin değeri 0,50-1,30 mg/dl’dir.

Kreatinin Testi Nasıl Yapılır?

Kreatinin testinin yapılması için kan alınması gerekir. Alına kan daha sonra biyokimya laboratuarlarında test edilmektedir. Bunun haricinde doktorlar, böbrek fonksiyonlarının belirlenmesi için kreatinin klirens testinin yapılmasını da isteyebilirler. Kreatinin klirens testi, hastanın 24 saatlik idrarının toplanması ile yapılan bir testtir. Yapılan testler sonucundan kreatinin değeri yüksek çıkarsa, böbrek fonksiyonlarınızın düzgün çalışmadığını söyleyebiliriz. Ancak bazı durumlarda kreatinin değerleri geçici olarak yükselebilir. Susuz kalındığında, bazı ilaçların kullanımında veya çok fazla et tüketildiğinde kreatinin değerleri geçici olarak yükselebilir.

Kreatin yüksekliği belirtileri ise; nefes darlığı, vücudun susuz kalması, mental bulanıklık, halsizlik, güçsüzlük gibi belirtilerdir.

Kreatin değerlerinin yüksek olması genel manada böbreklerde bir problem olduğunun ve böbreklerin fonksiyonlarını tam olarak yerine getirmediklerinin bir göstergesidir. Ancak bunun haricinde başka testlere ve başka değerlere de bakmak gerekir

CKD-EPI Değeri Nedir?

CKD-EPI Değeri, Kreatinin değeri ile bağlantılı olan bir değerdir. Bu değer, yaşınız ve cinsiyetiniz doğrultusunda normal değerlerin kaç olması gerektiği konusunda hesaplamalar için kullanılmaktadır. Bu değerlerin ölçülmesi ve bu noktada bir yargıya varılabilmesi için doktorlarınızla görüşmeniz gerekmektedir. Bu noktada böbreklerde herhangi bir problem var ise böbrek değerleriniz yükselmiş demektir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.