Çocuklarda Böbrek Taşı Nedenleri,Belirtileri ve Tedavisi

04.12.2016
747

Bebeklerde Böbrek Taşı 

ddGünümüzde artık bebeklerde ve çocuklarda böbrek taşı görülme oranı hiç olmadığı kadar artmış durumunda. Genellikle 20 yaş üstü görmeye alıştığımız böbrek taşı rahatsızlıkları neden bu kadar erken yaşlara inmiş durumunda. Bu durumun nedenleri, bebeklerde böbrek taşı tedavi yöntemleri ve en belirgin belirtilerini tüm anne ve babalar için hazırladık.

Böbrek taşını kalıcı olarak önlemek, belirtilerini anlayabilmeye ve zamanında tedavi edilmesine bağlıdır. İhmal edilen yada kontrolleri aksatılan taş rahatsızlıkları daha ciddi rahatsızlıklara zemin hazırlayabilir. Fakat daha da önemlisi taşı tedavi etmekten daha çok söz konusu taşın neden ve nasıl oluştuğunu anlamak ve taşı değil nedeni ortadan kaldırmak olmalıdır. Bu ne şekilde yapılır, nelere dikkat edilmelidir aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Bebeklerde Ve Çocuklarda Böbrek Taşı Neden Olur

Çocuklarda Böbrek Taşı Oluşum nedenleri beslenme ve ürolojik nedenler nedeni ile meydana gelmektedir. Ürolojik Nedenler; Böbrek Reflüsü (İdrarın mesaneden böbreğe geri kaçması) Böbrek Çıkış Darlığı (UP Darlık), Enfeksiyonlar , Doğuştan gelen böbrekte yapı bozuklukları (At Nalı Böbrek vs) Gibi nedenler sebebi ile taş oluşur. Metabolizma İle İlgili Nedenler İse ; Tek Türlü beslenme (Besin Çeşitliliğinin Sağlanamaması), Aşırı Tuz Tüketimi, Hazır Gıdalara Ağırlık Verilmesi, Az Su Tüketimi, Kızartma tarzı sağlıksız beslenme olarak özetlenebilir.

Çocuklarda ve Bebeklerde Böbrek Taşı Belirtileri Nelerdir

Çocuklarda anlaşılması daha kolay olsa da bebeklerde böbrek taşı nasıl anlaşılır sorusunun cevabı çok daha zordur. Bebeklerde Taş Belirtileri; Huzursuzluk, sebepsiz ağlama, harekete duyarlılık olarak anlaşılabilir. Çocuklarda Taş Belirtileri İse;  daha belirgin belirtiler vardır. Yan ağrısı, Bel ağrısı, Kramp şeklinde kasık ve karın ağrısı, idrarda kan, idrar yaparken acı yanma gibi şikayetler görülür. Bu gibi şikayetler ara ara görülür ve geçtiği zaman böbreklerde her şey normale dönmüş demek değildir. bu gibi belirtiler görüldüğünde belirtiler geçmiş olsa dahi uzman bir hekime başvurmak ve gerekli tetkikler yaptırmak önemlidir.

Bebeklerde ve Cocuklarda Böbrek Taşı Tedavisi Nasıl Yapılır

Bebeklerde farklı çocuklarda farklı yollar ve yöntemler denenmektedir. Genellikle tedavi yöntemleri taşın büyüklüğüne, konumuna ve hastanın yaşı ve anatomisine bağlı olarak değişmektedir. Bebeklerde ve cocuklarda idrar kanallı yetişkinlerde olduğu boyutlardan daha küçüktür. Özellikle küçük yaştaki bu hasta grubunda taşın neden oluştuğu da iyi bir şekilde öğrenilmelidir.

Altında Yatan Sebebe Dikkat!

Böbrek taşının altında farklı sebepler olabilir. En sık görülen diğer etkiler up darlık, üretra darlıkları, enfeksiyon, böbrek yapı bozuklukları ve hormonel dengesizlikler olabilir. Taşın tedavisi geçici bir tedavidir. Asıl tedavi taş oluşumunu tetikleyen durumları yok etmek olmalıdır. Bazı durumlarda hiçbir etki yokken yine de taş görülebilir. Bu durum genetik  ve yapısal yatkınlık ve hormonel nedenler ile açıklanabilir. Ayrıca bebeğiniz yada çocugunuz taş düşürdüğünde taşı yada böbrek kumu ise kum parçalarını kesinlikle atmayın. Söz konusu parçalar üzerinde bazı analizler yapılarak taşın oluşumunda hangi bileşenlerin etkili olduğu bu sayede analiz edilebilir.

3

Bize Sorun!

Böbrek taşı, böbrek kumu, gibi tüm üroloji konuları ile ilgili olarak soru veya yorumlarınızı aşağıdaki yorum kısmını kullanarak bizlere sorabilirsiniz. Sorularınıza en kısa sürede editörlerimiz tarafından cevap verilmektedir. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

YORUMLAR
  1. Burcu dedi ki:

    Merhaba 2 Aylık bebeğim var. Ultrason yaptirdik. Sol böbreğinde 5mm taş var dediler. Kan ve idrar verdik sonucunu bekliyoruz. Sizce ne yapmalıyız? Ne onerirsiniz? Çok teşekkür ederim.

  2. Kardelen dedi ki:

    Merhabalar Saygıdeğer Hocam. Üç aylık bebeğimi çok ağladığı için hastaneye götürdük. Ultrason sonuçlarında sol böbrek alt polde taş yazıyor. (3 mm) Ne taşı olduğunun araştırılması için bizi eğitim araştırma hastanesine yönlendirdiler. Çok ağlıyor.Taş çok sancı yapar mı? Henüz çok küçük bu aylarda taş olabiliyor mu? Sadece anne sütüyle besleniyor. Bebeğimiz için en uygun tedavi nasıl olur. Tedaviyi kolaylaştırmak için su vermeye başlayalım mı? Teşekkür ederim. Saygılar..

  3. Özkan dedi ki:

    Hayırlı günler. 4,5 aylık erkek çocuğumun ultrason sonucunda, sol böbrek alt kesimde 4.7 mm (taş, kristaloid) görüldü.! Ne yapmamız gerekir, yardımcı olurmusunuz? Teşekkürler