Dinamik Böbrek Sintigrafisi Nedir (DMSA Mag3 – DTPA)

21.11.2016
2.613

Dinamik Böbrek Sintigrafisi Nedir

2Dinamik böbrek sintigrafisinin iki farklı türü vardır. İlk türü en çok istenen ve en sık çekimi yapılan tür olan mag3 çekimi yani DMSA Çekimidir. Diğeri ise DTPA böbrek sintigrafisidir. Bu iki sintigrafi çeşiti ayrı ayrı olarak aşağıda belirtilmiştir.

DTPA Nedir? DMSA Nedir? MAG3 Nedir

Bu üç çekimde yapılış bakımından aynıdır. Tek fark izleme ve Analiz Aşamasındadır. Dinamik böbrek sintigrafisi böbrekte meydana gelen anatomik bozulmaların (hidronefroz, dilatasyon) böbreğin idrarı süzme fazlarına ne kadar etki ettiğinin tespiti için yapılan bir nükleer tıp uygulamasıdır. Normal tetkiklerden ultrason, tomografi, Röntgen Yada İVP gibi çekimlerde böbreğin genel yapısı ile ilgili bilgiler edinilse dahi böbreğin süzme fonksiyonları ile alakalı olarak tam olarak bilgi alınamaz. Bu noktada sintigrafi devreye girer. Böbrek sintigrafisi anlık olarak böbreğin süzme fonksiyonunu takip ettiği için buradan alınan veriler yol gösterici olacaktır. DMSA ve DTPA Çekimleri de bu prensibe göre analiz edilen verilere göre oluşur.

Böbrek Sintigrafisi Nasıl Çekilir

Sintigrafi nasıl yapılır konusunda editörlerimize sıklıkla sorular gelmekte. Özelliklede böbrek sintigrafisi ne kadar sürer merak edilen konulardan birisi.

Böbrek sintigrafisi öncesinde aç kalmanıza gerek yoktur. Sadece çekimden birkaç saat önce bol su içmeniz önerilir. Çekime girerken tüm idrarınızı boşaltmanız gerekmektedir.

Çekimden hemen önce kolunuzdan damar yolu açılır. Daha sonra lavaboya gitmeniz ve tüm idrarınızı boşaltmanız istenir. İdrarınızı boşalttıktan sonra tomografi cihazına benzer bir makıneye (sintigrafi makinesi) uzanırsınız. Çekim başlamadan hemen önce kolunuzda açılan damar yolu vasıtası ile ilaç enjekte edilir. Daha sonra çekim başlar. 20 dakika boyunca hareketsiz olarak yattıktan sonra ikinci bir ilaç (idrar söktürücü – diüretik) enjekte edilir. Daha sonra 20 dakıka daha yani toplamda 40 dakıka boyunca görüntüler alınır. Bu 40 dakikaya mutakiben lavaboya giderek idrarınızı tekrar boşaltmanız istenir. Daha sonra son 2 dakikalık bir çekim daha yapılır. Ortalama olarak her bir dakikada 1 ile 15 adet aralığında çekim aşamalarının fotoğrafları alınır. Fotoğraflar genelde 128*128 formantındadır.

Tüm bu işlemler 1 saat gibi bir sürede bitecektir. çekimin tek zorlugu hareketsiz olarak 45 dakika boyunca yatıyor olmanızdır.

Böbrek Sintigrafi Sonrası Radyasyon ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Böbrek sintigrafisi öncesi ve sonrasında yapılması gerekenler listemiz çok kabarık değil, birkaç önemli uyarımız var.

Öncelikle sintigrafiye girmeden önce size bilgilendirme formu vereceklerdir. Bu formu dikkatlice okuyup imzalayınız. Bir yada en fazla 1,5 sayfalık bu yazıda dinamik böbrek sintigrafisi ile alakalı olarak öğrenmeniz gereken tüm bilgiler bu forumda detaylı olarak yazmaktadır. Söz konusu form haricinde önerilerimiz.

 • Hamile olanlar Bu çekime giremezler.
 • Hamilelik şüphesi olanlar bu teste giremezler.
 • Emziren anneler 12 Saat boyunca çocuklarını emziremez. Emzirmediğiniz süre boyunca sütünüzü sağarak atmanız gerekmektedir.
 • Çekimden sonra 12 saat boyunca çocuklardan uzak durmanız gerekmektedir.
 • Radyoaktif maddenin etkilerinden daha hızlı kurtulmak istiyorsanız bol su içerek sık sık idrara çıkmanız gerekmektedir. (su içmeyen engel teşkil eden bir durum yok ise…)

Genel adı ile dinamik böbrek sintigrafisi, detay olarak mag-3 DTPA yada DMSA çekiminin detayları bu şekildedir.

 

Bize Sorun!

3Dinamik böbrek sintigrafisi çekiminiz ile alakalı olarak sormak istedikleriniz var ise aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularınızı iletebilirsiniz. Editörlerimiz sorularınıza aynı gün içinde cevap vermektedirler. Ayrıca genel böbrek konuları böbrek taşı yada ameliyatlar konusunda sorularınız var ise soru sor sayfamızı kullanabilirsiniz. Soru ve yorumlarınız bizim için değerlidir.

YORUMLAR
 1. Fatma dedi ki:

  Dmsa cekimi ile MAG 3 aynı seylermidir.yoksa farklı midir

 2. Editör Editör dedi ki:

  dtpa ve mag 3 aynı şeylerdir fakat dmsa biraz daha farklıdır.
  çekim tarzları aynı gibi görünse de alınan veriler birbirinden biraz daha farklıdır. Birisi böbrekğin fonksiyonlarına bakarken diğeri böbreğin süzmesi ve boşaltılmasına bakar.

 3. Zeynep dedi ki:

  Daha önce yapılan tomografi ve ultrason sonuçlarında her iki böbrekte genişleme olduğu söylendi arkasından dmsa çekildi sizce bu sonuç normaldir yorumlarmısız???__________________DMSA BÖBREK SİNTİGRAFİSİ Her iki böbrek normal boyut ve lokalizasyonda olup pelvikalisiyel alanları hipoaktif (ektazi? ) görünümdedir Total böbrek fonksiyonuna sol böbreğin katkısı %50,9 sağ böbreğin katkısı %49,1 olarak izlenmiştir SONUÇ Pelvikalisiyel alanları hipoaktif (ektazi) görünümde bilateral böbrekler

 4. Mselcuk dedi ki:

  Sintigrafi çekilmeden böbrek bitmiş denirmi ve diyalize başlanabilirmi

 5. Kadir dedi ki:

  2 aylık olan çocuğumuzun böbrek büyümesi teşhisi sebebiyle sintigrafisi çekildi.Çekim sonrasında yapılması gerekenler nelerdir ve radyasyonu nasıl atabilir vücudundan?

 6. Buket dedi ki:

  Merhaba DTPA ve DMSA cekildim sol bobrek %21 sag bobrek %79 olarak gorulmektedir yardimci olursaniz sevinirimm

 7. ayla dedi ki:

  7.5-8yaş için bir zararı var mı