Diyabet ve Yüksek Tansiyonun Böbreklerle İlişkisi

Vücuttaki bazı hastalıklar, söz konusu hastalıktan bağımsız organ yada dokulara hasar verdiği aşikar. Bunlara diyabet ve yüksek tansiyonun böbreklere olan zararlarını örnek gösterebiliriz. Özellikle ileri yaş böbrek yetmezliklerinin bir numaralı nedeni bu iki hastalığın var olmasıdır. Peki şeker ve tansiyon nasıl böbreklere zarar vermekte. Ne gibi önlemler alınabilir;

Yüksek Tansiyonun Böbreklere Zararı

Diyabet ve Yüksek Tansiyonun Böbreklerle İlişkisiYüksek tansiyonun böbreklere zararını şu şekilde açıklayabiliriz. Böbrekler, atar damardan aldıkları kanı böbrek içerisinde kılcal damarlara aktarır. Söz konusu kılcal damarlardaki nefron adı verilen yapılar, bir süzgeç görevi üstlenerek kandaki tüm zararlı atıkları ve fazla suyu süzerek idrar olarak dışarı atar. Yüksek tansiyon ile kandaki basıncın kritik seviyelere yükselmesi. yukarıda bahsettiğimiz kılcal damarlar ve nefronlara zarar vererek zamanla böbrek üzerinde dramatik etkiler bırakabilir. Bu durumun önüne geçilmemesi durumunda ise maalesef kalıcı böbrek hasarları ve sonunda böbrek kaybına neden olmaktadır. Söz konusu etki iki böbrekte de aynı anda görüleceğinden hasta uygun bir böbrek bulunana kadar diyaliz ile yaşamak zorunda kalabilir.

Şeker Hastalığının Böbreklere Zararı

Diyabet hastalarında böbrek hasarları yukarıda belirtilen yüksek tansiyonun etkilerine çok benzer, ama biraz farklıdır. Şeker hastalarında kandaki şeker miktarı zararlı seviyelere kadar yükselebilir. Bu durum, damarlarda sertleşme ve tıkanıkların gelişmesine neden olmaktadır. Damarlardaki bu etki, kılcal damarlarla işlevini yürüten organlar için zararlı bir etki gösterir. Bu organların başında böbrek ve göz gelmektedir. Böbrek damarlarında yaşanan sertleşme ve tıkanıklıklar, zamanla böbreklerde fonksiyon kaybı ve kalıcı hasarlara neden olabilir. Uzun vadede ise sonu böbrek kaybı ile sonuçlanmaktadır. Hipertansiyonda olduğu gibi bu etki iki böbrekte birden aynı anda görülecektir. Bu sebeple yaşanabilecek bir böbrek kaybı durumunda hasta diyaliz ile yaşamına devam etmek zorunda kalacaktır.

Yüksek Tansiyon ve Şeker Hastalığına Özel Olarak Dikkat Edin !

Eğer zaten böbrek sorunları yaşıyorsanız yada böbreklerinizde herhangi bir sorun var ve tedavinize devam ediyor iseniz sizlere önerimiz böbrek sağlığınız için tedavi olurken yüksek tansiyon ve şeker ile ilgili önlemler de almanız yönündedir. Özellikle yüksek tansiyondan sakınmak için tuz tüketimini azaltmalı ve ideal kilonuzu korumalısınız. Diyabet için de aynı durum geçerli, ideal kilonuzu korumalı ve düzenli egzersiz ve spor yaparak sağlıklı yaşam kurallarına uymalısınız. Tek tip beslenme alışkanlıklarını bırakarak sağlıklı ve meyve sebze ağırlıklı bir beslenme planı oluşturabilirsiniz. Bu öneriler böbrek rahatsızlığının birçoğu için de iyi gelen önerilerdir fakat böbrekleriniz için yaptığınız tedaviler ile çelişmemesi açısından uygulamak istediğiniz spor ve beslenme düzenini doktorunuza bildirerek onayını almanız da önemlidir. Çünkü bir hastalığa iyi gelen bir aktivite yada gıda, diğer bir hastalık için olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Burada doktorunuz yada aile hekiminiz devreye girecektir. Onlardan gerekli yardımları alabilirsiniz.

Korunmak İçin Faydalanabileceğiniz Kaynaklar

Bize Sorun!

Böbrek Taşı, Böbreklerin sağlığı ve diğer genel konularda sitemizde birçok bilgi ve makale mevcuttur. Sitemizden yada yazımızdan edinemediğiniz bir bilgi yada konu var ise bize sorularınızı gönderebilirsiniz. Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Yorumlarınız editörlerimiz tarafından genellikle aynı gün içinde cevaplanmaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.