İçeriğe atla

Diyaliz Hastaları Neden Ölür, Böbrek Yetmezliği

Diyaliz Hastaları Neden Ölür

3243Böbrek yetmezliği olan hastalarda böbrek fonksiyonları tamamen durduğunda iki farklı tedavi yöntemi bulunur. İlki diyaliz ile hastayı hayatta tıtmaktır. Diğeri de öncelikle ailesinden örnekler alarak hastaya uygun böbrek bulmaktır. İki tedavi yönteminde de hastanın ortalama yaşam süresi birbirinden farklıdır.

Biz konumuz olan diyalize giren hastalar neden ölürler başlığına odaklanır isek, öncekikle böbreğin vücatta neler yaptığını işlevlerinini neler olduğunu bilmemiz gerekir. Böbrekler kandaki zararlı ve atık maddeleri süzerler. Ayrıca vücutta fazla olan maddelerinden tahliyesinden sorumludurlar. Bir diğer yaşamsal görevide vücudun sıvı dengesini korur. Böbrek fonksiyonları kaybolduğunda atık maddeler kandan süzülmez.

İşte bu durumda devreye diyaliz girmektedir. Diyaliz ile insan kanı dışarıda bir makineye alınarak özel filtrelerden geçirilir. Bu filtreler ile temizlenen kan tekrar vücuda pompalanır.

Diyaliz Giren Hastalar Neden Zamanla Ölür

Diyaliz kanı ne kadar filtre ederek temizlese de tam olarak böbrekler kadar başarılı değildir. Bu sebeple de kanda biriken zararlı maddeler yaşamsal hücrelerin zaman ile görevini yapamaz hale gelmesi ile sonuçlanacaktır. Bu durumda yavaş yavaş uzuv kayıpları ve ölümle sonuçlanabilir.

Diyalizi de bir tıbbi cerrahi gibi düşünmek gerekir. Her tıbbi operasyonun belli komplikasyonları vardır. Diyaliz için de bu geçerlidir. Bu komplikasyonların başında kalp krizi, damar sertleşmesi, kreçlenme, görme kaybı, anormal yürüme, yotgunluk gibi birçok yan etki mevcuttur. Vücudun bu komplikasyonlara uzun süre maruz kalması ölüm ile sonuçlanmaktadır.

Belkide en büyük etki kanın tam olarak temizlenememesidir. Kan bilindiği üzere tüm vücuda oksijen ve enerji gibi yaşamsal maddeleri taşır. Hücreler bu maddeleri yakarak atık madde olan kan üresi (BUN) üretirler. Kandan bu maddelerin tam olarak süzülmemesi durumunda yaşam süresi oldukça kısalacaktır. Sebebi ise hücrelere yaşamsal maddelerin yeteri kadar ulaştırılamamasıdır.

Diyaliz Merkezinin Kalitesi Yaşam Süresini Uzatabilir.

Son yapılan çalışmalarda diyaliz merkezlerinin düşük ücretlerde kalitesiz hizmet vermesi sonucunda yaşam süresinin kısaldığını birçok kaynakta görmek mümkün. İyi bir hizmet ve kaliteli diyaliz için bişraz daha fazla ücret ödemeniz gerekebilir. Son yıllarda diyaliz merkezlerinin ücretlerinde artış görülmemekte hatta sağlık bir rekabete dönüşmüş durumdadır. Hastalarının en iyi şekilde hizmet almasından ziyade kazanacağı ücreti düşünen sağlık merkezlerinden uzak durmalısınız.

Gideceğiniz diyaliz merkezinde görevli olan uzman hekimleri, nefrologları vediyaliz hemşire ve asistanlarını iyi tayin eden kaliteli bir diyaliz merkezi seçimi yapın. Diyaliz merkezinin bekleme salonu, servisi yada dış görünümü önemli değildir. Önemli olan size verebileceği hizmetin kalitesidir.

Bize Sorun!

3Diyaliz ile ilgili sorularınıza ek olarak Böbrek taşı, böbrek sağlığı , ameliyatlar, genel böbreklerin ağrısı ile alakalı sormak istediğiniz sorular var ise editörlerimiz sorularınızı cevaplamaktadır. Bize Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Editörlerimiz sorularınıza aynı gün içinde cevap vermektedirler. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zayıflama Yöntemleri