Dizüri Belirtileri Ve Tedavisi

18.04.2018
975

Birçok kişide meydana gelen ve idrar yolları enfeksiyonlarından kaynaklı olarak ağrılı idrara çıkmaya dizüri denilmektedir. İdrar yolları enfeksiyonlarında genellikle idrara çıkarken ağrı, kötü koku ve bazı durumlarda kaşıntı meydana gelebilmektedir. Dizüri idrar yollarından genital bölgeye kadar olan kısımda idrar yapılırken ağrıya sebep olmaktadır. Kadınlarda idrar yolu enfeksiyonun sıkça karşılaşılması dizüri hastalığı tetikleyebilmektedir. Erkeklerde ise genel olarak genellikle ağrı ve yanma hissi meydana gelir ve prostat ile karıştırılabilmektedir.

Dizüri Belirtileri 

Kadın ve erkeklerde görülen bu hastalık çeşitli hastalıkların da olmasından dolayı kaynaklanabilmektedir. Kişisel bakımın düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Buna bağlı olarak idrar yolu enfeksiyonuna sebep olan bazı faktörler dizüri oluşumunu tetikler.

İdrar yaparken yanma, ağrı ve acı hissi hastalığın en belirgin özelliklerinden biridir. Mesanede yer alan idrarın tamamen boşalmaması ve sık sık idrara çıkmak da dizüri belirtisi olarak bilinmektedir. Gebelik döneminde de bu hastalık yaşanabilir. Erkekler genel olarak prostat ile karıştırılsa da kesin teşhisin konması için bazı tetkiklerin yapılması gerekir.

Dizüri nedenleri arasında mantar, böbrek taşları, cerrahi işlemler ve sistit gibi hastalıklar yer almaktadır. Ayrıca cinsel yollar ile bulaşıcı olan bakterilerde hastalığı tetikleyebilmektedir. İdrar yolları enfeksiyonu ile başlayarak daha sonra ciddi hastalıklara sebep olabilir.

Dizüri Tedavisi 

Bu hastalığın kesin tanısının konulması için tetkikler yapılır. Öncelikle hastalığa sebep olan nedenlerinde araştırılması hastalığın tedavisinde büyük rol oynar. Tekrarlayabilen bir hastalık olduğu için altında yatan nedenlerin tetkikinin de doğru bir şekilde yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde hasta uzun süre sağlık sorunları yaşayacaktır.

Hastaya fiziksel olarak uygulanan muayene mesane ve böbrekler üzerinde teşhisin yapılmasını kolaylaştırabilir. Fakat vajinal akıntı ve irin var ise kişide fiziksel muayeneye gerek kalmayabilir. Hasta bel ağrısı, karın ağrısı, kusma ve bulantı ile birlikte idrara çıkarken acı hissinin olması hastalığın teşhis edilmesini kolaylaştırır.

Dizüri hastalığında enfeksiyonun durumu hakkında idrar ve kültür testleri uygulanabilmektedir. Buna bağlı olarak doktor antibiyotik tedavisine başlayarak iyileşme gösterebilmektedir. Dizüri hastalığı idrar yolu enfeksiyonu ile çok fazla karıştırılabilmektedir. Dizüri hastalığı da enfeksiyonlu bir hastalık olduğundan sık sık idrara çıkmaya neden olur. Tedavi süresince bol su tüketimi olmalıdır. Sürekli olarak idrara çıkma bakterileri daha hızlı bir şekilde öldürerek acı ve ağrı hissinin de ortadan kalmasına yardımcı olur.

Dizüri hastalığı hemen herkeste görülebilen ve bu aşamada kişiyi oldukça huzursuz eden bir durumdur. Ağrı ve acı hissinden dolayı hastanın idrara çıkmamak için sıvı tüketimini azaltması hastalığın ilerlemesine neden olmaktadır. Bir an önce hastalığın tedavi edilmesi böbrek sağlığı açısından da önemlidir. Böbreklere de bulaşabilecek olan bu hastalık kişinin günlük hayatta daha zor bir yaşam sürmesine neden olur. Bu yüzden belirli aralıklar ile de genel kontrolün yapılması gerekir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.