Duble J Stent Nedir? Böbrek Stenti Nasıl Takılır

15.12.2016
1.733

Duble J Stent Nedir?

Duble j stent, iki ucu j şeklinde bir tüp olarak tasrif edilebilir. Böbrekteki İdrar akımını daimi kılmak için kullanılır. Genellikle böbreklerde meydana gelen yada gelebilecek tıkanıkları önlemek amacı ile kullanılırlar. J Uçlu tüpler genellikle geçici olarak takılır sorun giderildiğinde yada iyileşme tamamlandığında tekrar alınırlar. Bazı ender durumlarda sürekli kalıcı duble j katater uygulaması yapılabilir. Fakat bu yada buna benzer durumlarda klasik kataterler yerine plastike bir yapıda olan kataterler kullanılır.

Böbrek Stenti Neden Takılır

Genellikle kapalı yöntem böbrek taşı ameliyatlarında kırılan ve parçalara ayrılan taş kırıntılarının kanala rahatlıkla düşmesi ve bu esnada idrar akımını kısmen yada tamamen engellemesini önlemek için kullanılır. Bazı üreter darlıkları için yapılan ameliyatların sonrasında da kullanılabilir. Halk Arasında duble j stent, böbrek teli olarak da bilinir.

Böbrek Stenti Nasıl Takılır

Ameliyatlardan sonra takıldığı için genellikle hasta anestezi altında olur. Eğer ameliyat harici takılacak ise de hasta lokal yada genel anestezi ile uyutulur. Daha sonra idrar yapılan delikten (İdrar kanalı, Üretra) içeriye, ucunda ışık, cerrahi aletler ve kamera bulunan sistoskopi aleti ile mesaneye kadar ulaşılır. Daha sonra mesaneden böbreğe kadar klavuz tel yollanır. Söz konusu telin eşliğinde üretra kanalına balon tüp koyulur. Açılan bu yoldan kameralı kapalı cerrahi aletleri ile böbreğe kadar ulaşılarak böbrek stentinin bir ucu bı kısma sabitlenir. Sabitleme işlemi kataterin ucunun kıvrılması ile olur. Daha sonra mesanedeki uç kısmı da kıvrılır ve katater j şeklinde bir görünüm alır. Söz konusu böbrek teli, radyo opak bir teldir. Bu sayede dışarıdan röntgen ve diğer radyolojik görüntülemeler ile yeri konumu gibi bilgiler takip edilebilir.

Böbrek Stenti Takıldıktan Sonra 

İdrar Yoluna Takılan Stent genellikle konforlu ve komplikasyonu azdır. Fakat yine de birçok hasta ağrı, acı, kanama, idrar yaparken acı ve zorlanma gibi şikayetlerde bulunurlar. Bu sebeple üretere takılan bu stent işleminden sonra doktorunuzdan olası şikayetler, yan etkiler ve komplikasyonlar hakkında detaylı bilgi almanız önerilmektedir. Birçok hastayı özellikle idrarda geçmeyen kanama ve kırmızı idrar rahatsız etmektedir. bunun sebebi idrar yoluna takılan stentin kanamalara yol açmasıdır. Ayrıca stentin j uçları mesane ve böbreğe baskı yapabilir ve bu durum sürekli idrar hissi yada idrar yaparken böbrekte acı hissine yol açabilir. Fazla olması durumunda doktora başvurulmalıdır. Ayrıca hastaneden taburcu olunurken bu konularda doktorunuzdan bilgi almayı, hangi durumlarda acil servise gideceğinizi bilmelisiniz.

Bize Sorun!

Böbrek stenti, Duble J Tüp, Böbrek ve idrar kanalı ameliyatları ve diğer tüm üroloji ve böbrekler hakkında aklınıza takılan tüm soruları editörlerimize sorabilirsiniz. Bizlere soru sormak isteyenler aşağıdaki yorum kısmını kullanabilir. Sorulara editörlerimiz genellikle aynı gün içinde cevap vermektedir. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

YORUMLAR
  1. Nuran dedi ki:

    Böbrek taşı stentı takılırken kanala zarar verdıklerını yada koptuğunu düşünüyorlar bu konu hakkında bılgı verırmısınız.ne yapılabılır konusunda

  2. Sevval dedi ki:

    Böbrek stenti sağ tarafa takılı ama sol tarafında da ağrı var sebebi nedir. ( böbrek taşı ameliyatı olduktan sonra takildi)