En Büyük Böbrek Taşı Ne Kadar, Kaç CM

16.11.2016
1.052

En Büyük Böbrek Taşı Ne Kadar

9Böbrek taşları farklı büyüklüklerde olsa da belli bir doğal sınır kadar büyüyebilirler. Normal bireylerde taş hastalığı başladığında genelde 0,5 ila 1 cm aralığında olur. En sık görülen taş grupları genelde bu büyüklükler arasındadır.

0,4 den daha küçük boyutlu taşlar genelde fazla belirti vermediğinden ve düşürür iken fazla ağrı yapmaması sebebi ile genelde fark edilmezler.

Uzun süreli taş problemi yaşayan hasta gurubunda ise taşların büyüklükleri 1-2 cm aralığında değişir. Nadir olarak 2 den biraz büyük taşlar olabilir fakat sınır 2-2,5 cm aralığındadır diyebiliriz. Bu büyüklükten sonra daha da fazla büyümek için gerekli alan böbrek içerisinde yoktur. Bundan sonra taşlar genelde sayıca artar fakat büyüklük bu şekilde kalır. Örnek vermek gerekir ise bir adet 2,3 cm bir adet 1,2 cm taş var gibi raporlarda görülür. Ama tek parçada 3 cm den büyük taş oluşumu son derece zordur.

Fakat bazı hastalar anatomik olarak farklı böbrek ve üreter boyutlarına sahip olabilirler. Bunlar böbreklerinde hidronefroz yani şişme durumu olanlar ile tek böbrekli olanlar gibi kişilerdir. Bu tip kişilerde böbrek içi normal kişilere oranla daha büyüktür. Buna paralel olarak bu kişilerde oluşacak olan böbrek taşı boyutu 3 cm den büyük olabilir. tek parçada çıkarılan en büyük böbrek taşı 5,5 cm boyutundadır. Küçük bir kar topu boyutunda olan bu taş kapalı yöntem ameliyatlardan olan perkütan nefrolitotomi ameliyatı ile hastadan tek parça olarak çıkarılamamış ve açık cerrahi ile alınmıştır. Söz konusu taş tek parça olması sebebi ile şimdiye kadar ki en büyük taş olabilir fakat tek kişiden çıkan parçalı taşlar konusunda toplamda 12–15 cm kadar taşı olan bireyler de mevcuttur.

Bize Sorun!

3Böbrek taşı, böbrek ameliyatları nakil veya böbrekler ile ilgili olarak sormak istedikleriniz ile ilgili olarak tüm sorularınızı cevaplıyoruz. Bize soru sormak için soru sor sayfamızı kullanabilirsiniz. Sorduğunuz sorular editörlerimiz tarafından aynı gün cevaplanır.

Ayrıca bu konu ile ilgili olarak soru yorum yada eklemek istediklerinizi aşağıdaki yorum kısmından yapabilirsiniz. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

YORUMLAR
 1. Leyla dedi ki:

  Cuma günü böbreğimaden kapalı olarak taş kırdırdım tel taktılar bu benim 3uncu ameliyatım taşımda 1cm idi ve sürekli kanama ve sancı yaşıyorum dün de bu sancı yüzünden acile kaldırdılar bir ine yaptılar ama akşamları
  Çok sancı çekiyorum bana ağrı kesici olarakda ARVELES bir ağrı kesici verdi 25 mg günde bir defa sadece sabahları ama faydasını göremiyorum bunun sebebi ne olabilir lütfen bana yardım edin

 2. Tuncay dedi ki:

  2,5*1cm boyutundaki taş ne kadar büyüklüktedir düşüre bilirmiyim 65*54mm bouyutlarında kistile uyumlu hipodens lezyon görüldü ilginiz için teşekkürler.

 3. Tuncay dedi ki:

  Ameliyat gereklimi 2,5*1cm boyutundaki taş ne kadar büyüklüktedir düşüre bilirmiyim 65*54mm bouyutlarında kistile uyumlu hipodens lezyon görüldü ilginiz için teşekkürler.