İçeriğe atla

ESWL Böbrek Taşı Kırdırma Sonrası Kanama/Acı ve Ağrı

Böbrek taşı kırma işlemi esnasında ve sonrasında yaşananlarla ilgili birçok şehir efsanesi bulunmaktadır. Daha önce ESWL seansına girenler gerçeği çok iyi bilir fakat ilk defa taş kırmaya gidecekseniz bu yazıda doğru bildiğiniz yanlışları bulacaksınız

Böbrek Taşı Kırdırma Ağrı Yapar mı,

000Böbrek taşı kırılırken ağrı başlamaz. Genelde taş kırdırma işlemi bittikten birkaç saat sonra ağrılar başlayacaktır. Bu ağrılar kırılan hareket eden taşların düşmeye başladığının ve kanala ilerlediğinin işaretidir.

Ağrı normal taş ağrısından biraz daha hafif olacaktır. Taşlar daha küçük parçalara bölündüğü için ağrısı da düşürmesi de daha kolay olacaktır .ESWL sonrası ağrı olurmu diye soranlar için cevabımız evet, ağrınız olacaktır, ama taştan kurtulmak için bunlar olmak zorunda.

Böbrek Taşı Kırdırma Acı Verir mi.

ESWL sırasında acı bir miktar yaşanabilir fakat bu acı katlanılamayacak kadar büyük bir acı değildir. Söz konusu acı bir iğne batmasından daha hafif bir acıdır. Bu yüzden taş kırma sırasında acınız olacakğından korkmayın. bu seansları çok rahat geçireceğinizden şüpheniz olmasın

Böbrek Taşı Kırdırma Sonrası Kanama Olur mu.

Böbrek taşı kırma sırasında yüksek şiddetteki şok dalgaları kullanılır. ESWL konusunda detaylı bilgi edinmek istiyorsanız kategorimizde tüm detaylar mevcuttur. Söz konusu şok dalgaları insan derisinden zarar vermeden geçer fakat bazı durumlarda kızarıklık oluşabilir. Çok küçük bir ihtimal ile çok hassas cildi olan kişilerde sırt bölğesinde makinenin temas ettiği bölgede çok minik kanamalar olabilir. Bu kanamalar sorun yaratmayacak derecede küçük olacaktır.

Ayrıca ESWL sonrası kanama idrarda da görülebilir. Taşlar kırılıp düşmek için kanala düştüğünde, hareket ederken çevredeki dokulara zarar vererek kanayabilir. Bu durumda da idrarda kan görülebilir. Bu gibi durumda fazla endişelenmeden bir acil servise giderek tetkik yaptırmanızda fayda var.

ESWL’nin Yan Etkileri Ve Komplikasyonları

Aşağıda anlatılanlar bu işlemde görülebilecek Olası riskler, komplikasyonlardır.

 • ESWL seansı sırasında ve sonrasında ağrı ,
 • ESWL sonrası taşın kırılamaması veya yetersiz kırılması
 • Kırılan taşın düşerken idrar yollarını tıkaması,
 • İdrar yollarının tıkanmasına bağlı bulantı-kusma-ağrı,
 • Tıkanıklığa bağlı böbrek iltihabı (obsrüktif pyelonefrit)
 • Sepsis (iltihabın kana karışması)
 • Böbrekte veya çevresinde hematom (kan toplanması)
 • ESWL uygulanan bölge cildinde hematom (kan toplanması,)
 • Mikro/makroskopik hematüri (mikroskopla/gözle görülen idrarda kan)
 • Kanamalara bağlı görülebilecek tüm komplikasyonlar,
 • ESWL tedavisi sonrası ileri dönemde hipertansiyon (yüksek tansiyon)

ESWL Uygulaması  Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

 • ESWL tedavisi sonucu kırıldıktan sonra yaklaşık 5-7 gün sonra kontrole gelmeniz gerekmektedir. Bu süre içerisinde taşlarınızın dökülmesi beklenmektedir.
 • Bir sonraki kontrolde kırılan taşınızın ne kadar döküldüğü kontrol edilecek ve gerekirse tekrar ESWL seansı uygulanacaktır.
 • Seans sonrası hastalarımızdan isteğimiz doktor önerisi doğrultusunda bol sıvı almaları, bol egzersiz yapmalarıdır.
 • Ayrıca sıcak uygulaması (banyo, hamam vs) da pratikte taş dökmeyi artırdığını tespit ettiğimiz uygulamalardır.
 • Sorunların çıkma olasılığını azaltmak için işlem sonrasında doktorun önereceği ilaçları, önerilen dozda, önerilen zamanda ve önerilen sürede kullanınız. Kontrol randevularınızı aksatmayınız.
 • İşlem sonucuyla ilgili herhangi bir sorun olduğunda, öncelikle mutlaka ameliyatı yapan doktora başvurulmalıdır.
 • Sigara, doku dolaşımını olumsuz etkileyerek, oluşabilecek tüm sorunların ihtimalini ciddi oranda arttırmaktadır. Mutlak olarak içilmemelidir.

Bize Sorun!

3Böbrek taşı, ESWL, Böbrek Ameliyatları gibi böbrekler ile ilgili olan tüm sorularınızı bizlere sorabilirsiniz. Bizlere soru sormak için soru sor bölümünü kullanınız. Sorduğunuz sorular aynı gün içinde editörlerimiz tarafından cevaplan maktadır.

Ayrıca bu konu ile ilgili olarak sormak istedikleriniz ile eklemek istedikleriniz var ise aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Yorumlar ve sorularınız bizim için değerlidir.

ESWL Böbrek Taşı Kırdırma Sonrası Kanama/Acı ve Ağrı” üzerine 2 yorum

 1. ufuk der ki:

  Merhabalar Hocam. 5 gün önce Ses dalgası ile taşımı kırdırdım. 5 günden beri. Ağrım. Mide bulantısı iştahsızlık war. Hiç birşey yiyemiyorum. Acil cevap bekliyorum. Şimdiden teşekkür ediyorum cevabınız için

  Cevapla
 2. Mertcan der ki:

  Hocam bugün eswl ye girdim ve göğsümün oralarda hafif bir ağrı var sizce normalmiş?

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zayıflama Yöntemleri