ESWL İle Böbrek Taşı Nasıl Kırılır

05.11.2016
811
ESWL İle Böbrek Taşı Nasıl Kırılır

ESWL İle Böbrek Taşı Nasıl Kırılır

Çoğu hastaya doktor şok dalgaları ile taş kırma tedavisi önerdiğinde hatanın aklında bir soru işereti belirir. Şok dalgası nasıl taşa ulaşacak, Bu işlem nasıl yapılyor. Böbrek taşı kırma ağrı yada acı verirmi gibi sorular akla hemen geliyor. Bu yazımızda Böbrek taşı nasıl kırılır detaylıca anlatmaya çalışacağız.

Önemli : Öncelikle bu yazıyı yazan kişi olarak 9 seans eswl ile taş kırdırdım. Dışardan gözlemleyen birisi değil direk yaşan birisi olarak eswl hakkındaki tüm detayları aşağıda belirtiyorum. Eğer gelecek günlerde eswl seansı randevunuz var ise yazıyı dikkatlice sonuna kadar okumanızı tavsiye ederim.

Böbrek taşının nasıl kırıldığı bilmek için öncelikle gireceğinin makine olan ESWL nasıl çalışır bunu bilmemiz gerekiyor.

2ESWL Nasıl Çalışır

Eswl cihazı yüksek frekanslı şok dalgalarını vücuda gönderir. Bu şok dalgaları vücut ile etkileşime girmeden böbreğin dış kısmına kadar ulaşır, aynı şekilde böbreğe de zarar vermeden iç kısma yani taşa ulaşır. Söz konusu ses dalgaları taşın yüzeyine çarptığı an yüksek bir enerji ortaya çıkarır ve temas kısmında çatlamalara neden olur. Aynı şekilde temas kısmının tam arka yüzüden de ses dalgası çıkarken çatlaklar oluşturur. Bu dalgaların ard arda binlerce kez verilmezi ile bu çatlaklar genişleyerek taşı parçalara ayırır. Parçalara ayrılan taşlar rahatlıkla idrar kanalarından geçebilecek boyuta gelir ve doğal yollardan taşınızı düşürürsünüz.

ESWL cihanızın nasıl çalıştığını öğrendik. Şimdi biz taş kırmaya gittiğimizde böbrek taşı nasıl kırılıyor onu anlatayım.

ESWL İle Taş Kırmanın Zararları Varmı

Belli başlı sorunlar her tür müdahalede açığa çıkabilir. ESWL seanslarından sonra sırt kısmında makinenin geldiği bölğede ufak kızarıklıklar yada çok hassas cildi olan insanlarda minimal kanamalar olabilir. Şok dalgasının etkisi ile gelişirler ve genelde zararsızlardır. Ayrıca kırılmak istenen taşın bazı parçalarının idrar kanalından geçemeyecek kadar büyük olduğu halde kanala ilerlemesi tıkanmalara neden olabilir. Bu durum beraberinde şiddetli ağrı ve acil ameliyat riskinide beraberinde getirir. Zaten senas öncesi imzalamanız istenen kağıtta tüm bunlar detaylı olarak yazmaktadır. Sitemizde bu bilgileri detaylı olarak arayabilirsiniz.

Böbrek Taşı Nasıl Kırılır

Hasta önce Eswl cihazı sedyesine yatırılır. Bel kısmı açılarak makinenin su dolu haznesi taş olan böbreğe hizalanır. X-ray görüntüleme tekniği ile şok dalgası yönü ile böbrek taşı hizalanır, Daha sonra şok dalgaları gönderilmeye başlar. Ortalama olarak bir senans 40 dakika sürer ve 3000 atım şok dalgası gönderilir.

Anestezi Ve Ağrı

ESWL öncesi çocuk hastalarda anestezi uygulanabilir. Bu acı için değil bu makinede hareketsiz yatılması gerektiğindendir. Çocuklar çok hareketli olduğu için söz konusu işlem için anestezi vermek gerekebilir.

Yetişkinler için hiçbirşeye gerek yoktur. Küçük bir acı hissedilir fakat katlanılmayacak derecede yüksek değildir. Çok rahatlıkla geçirilebilir. İsteğe bağlı olarak seansa başlamadan önce doktorunuzun önerdiği ağrı kesicilerden alabilirsiniz. Ben 9 seans girdim hiç ağrı kesici kullanmadım. Gayet rahat geçti diyebilirim. Tabi tercih sizin. Taş ağrısına alışkın olan birisi için ESWL’nin verdiği acı son derece hefif kalıyor.

2323Böbrek Taşı Nasıl Kırılır sorunuzda şok dalgaların şiddetinin de önemi vardır.İlk dalgalar 6-7 seviye şok dalgalarıdır. Her dalga 5 dakikada bir bir üst seviyede şok dalgaları yollanır. Son 10 dakikada ise en sert vuruşlar yapılır. Hasta seans bittikten sonra üstünü kapatıp normal hayatına dönebilir. Hastaneye yatırılmanıza yada eswl öncesi özel  hazırlığa gerek yoktur. Randevu saatinizde hastaneye gittiğinizde 5-10 dk içinde kırma işlemi başlamış olacaktır.

Eswl cihazlarında kullanılan Toplam 3 çeşit güç kaynağı vardır. Elektrohidrolik , elektromanyetik ve piezoelektrik.

Türkiye’de ve dünyada en çok kullanılan elektrohidrolik güç kaynağı kullanılır. Her üç makine arasında tedavi başarısı açısından fark yoktur. Sadece çalışma biçimleri arasında fark vardır. Gideceğiniz klinikteki makinenin özellikleri değil teknisyenin bilgi ve becerisi daha önemlidir diyebiliriz.

Bize Sorun!

3Taş Kırma ve böbrek taşı İle ilgili olarak tüm sorularınızı böbrekler.com olarak cevaplıyoruz. Bizlere sorularınızı iletmek için soru sor sayfamızı kullanabilirsiniz. Sorduğunuz sorulara aynı gün içinde editörlerimiz cevap vermektedirler.

Ayrıca bu konu ile ilgili olarak sormak istedikleriniz yada eklemek istedikleriniz var ise aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Yorumlarınız ve sorularınız bizler için değerlidir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR
  1. Hüseyin Taylan Kula dedi ki:

    Merhabalar.Eşim eswl tedavisi gördükten sonra hamile olduğunu öğrendi.Bebeğimiz zarar görmüşmüdür ne yapmamız gerekir ? Teşekkür ederim.

  2. Mehtap Büber Noyan dedi ki:

    Sağ böbrek alt polde13 mm,orta düzeyde8 mm ve4 mm boyutlu’sol böbrek alt polde14 mm boyutlu taşlar izlendi.Diyor doktor raporum.Sizce sonuç alabilirmiyim.Doktorum 2 böbrek içinde ayrı ameliyat dedi.daha önce böbrek taşımın mesaneye saplanması sonucu acil ameliyata girdim.Tedirginim.Önerilerinizi rica ediyorum.