ESWL Nedir? Nasıl Yapılır?

05.11.2016
844

ESWL Nedir? Nasıl Yapılır?ESWL bir tip literatürünün kısaltılmış halidir. Tam ESWL açılımı “Extracorporeal Shock Wave Lithotripsy” Dir. Türkçeye çevirdiğimizde ise “Extracorporeal Şok Dalgası Litotripsi” olarak Türkçe’ye çevrilebilir.

Eswl böbreğe dışarıdan odaksal şok dalgaları vererek taşın parçalanması esasına dayanır. Nasıl yapıldığına dair bilgiler aşağıda detaylı olarak verilecek. Eswl ile böbrek ameliyatları oranı oldukça azalmış olup günümüzde dışarıdan yapılan işlemlerde etkisi ve başarı oranı en yüksek olan taş kırma metodudur.

Lazer gibi taş kırma işlemleri dışarıdan yapılamaz. Bu gibi işlemler idrar kanalından girilerek yapılır. Etkisi çok daha yüksektir fakat bir cerrahi operasyon gerektirdiği için tercih edilmez.

ESWL Nasıl Yapılır

ESWL Nasıl YapılırBu işlem bir sedye tarzı özel masada özel makineler ile uygulanır. Eswl öncesi hiçbir şekilde ilaç yada anestezi almanıza gerek yoktur. Vücuda hiçbir kesi yada işlem yapılmaz. Taşın var olduğu böbreğinize makinenin su dolu haznesi temas ettirilir. Eswl cihazındaki modern cihazlar sayesinde taşın tam yeri tespit edilir ve makinenin yönü tam taşa bakacak şekilde ayarlanır. Daha sonra 6 dan 20 ye kadar olan derecelerde şok dalgaları verilmeye başlar. Bu dalgalar saniyede 1 kez yada 1,5 oranında olur. Ortalama bir seansta 3000 atım yapılır.

ESWL Acı Verir mi ?

Bu yukarıda verilen atım şiddetine bağlıdır. Şiddet ne kadar güçlü olursa taşın parçalanması o kadar hızlı ve kolay olur. İlk aşamada 6-7 şiddetle atımlarla başlanır. Bu şiddetteki atımlarda hiçbir acı hissetmezsiniz. Fakat şiddet 12-13’ü geçtikten sonra atımlar yapılırken ince acılar ve sızı hissedebilirsiniz. Fakat bu katlanılamayacak kadar yüksek değildir. Sinek ısırığı gibidir diyebiliriz. Seansın son 10 dakikasında atım şiddeti 17-18 lere çıkartılır. Bu durumda son 10 dakika biraz acır fakat bu da yüksek oranda değildir.  Yani gönül rahatlığı ile eswl’ye girin. sandığınız kadar zor değil. Editörlerimize eswl açılımı olur gibi çokça soru geliyor.

Sizi seans sırasında en çok rahatsız eden şey acı değil kulaklık olacaktır. Taş kırma sırasında çıkan yüksek ses sebebi ile hem teknisyen hem siz kulaklık takmak zorundasınız. 40 dakika boyunca kulağınızda kulaklıkla uzanmak çok sıkıcı olabiliyor.

ESWL Taş Kırma Ne Kadar Sürer ?

Genel olarak eswl seansları ne kadar sürüyor diye soracak olursanız 3000 atım 40 Dakika gibi sür sürede bitiyor. Tabi ki hazırlık aşaması ile beraber 1 saatlik bir zaman alacaktır. Doktorunuzun tavsiyesi ve teknisyenin arada hizalama çalışmaları yapması gibi değişken faktörler bu süreyi esnetebilir. Bu yüzden yoğun bir işiniz var ise zamanı geniş tutarak planlama yapmanız önemlidir. Sağlık işlerden daha mühim bir konu sonuçta.

3Bize Sorun!

Eswl ile ilgili olarak sormak istediğiniz tüm sorularınızı cevaplıyoruz. Bizlere sorularınızı soru sor sayfamızdan iletebilirsiniz. ESWL editörlerimiz sorunuzu aynı gün içinde cevaplamaktalar.

Ayrıcak bu konu ile ilgili olarak sormak istedikleriniz yada eklemek istedikleriniz var ise aşağıdaki yorum kısmını kullanarak bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.