Fazla Su İçmek Böbreklere Zararlı mı? Böbreği Yorar mı

17.02.2017
1.837

En fazla şehir efsanesi Özellikle tıp ve sağlık alanında görülmekte, bunlardan birisi de fazla su içmek konusundaki şehir efsaneleri. Fazla su içmek böbrekleri yorar mı sorusu bir bakıma doğru olsa da aslında yanlış bir kavramdır. Böbrekler, vucut içi sıvı dengesini korumakta uzmandır. Peki zararlı olacak şekilde su içmek nasıl gerçekleşebilir.Bu yazımızda günlük alınan sıvı miktarları ve zararlı olabilecek su tüketimleri ile alakalı olarak tüm merak ettiklerinizi bulabilirsiniz.

Fazla Su İçmek Böbreklere Zararlı mı

Fazla su içmek böbreklere zararlıdır, fakat fazladan kasıt 10-12 litre civarında bir sudur. Yani günlük 4,5 litre su içen birinin kesinlikle aklında şüphesi olmaması gerekir. Fakat bazı hastalıklarda özellikle böbrek yetmezliği gibi sorunu olanlar için su tüketimi sınırlı olmalıdır. Bu yazımızda sağlıklı bireyler ile ilgili olarak bilgiler bulunmaktadır.

Bir Anda Fazal Su Zararlıdır : Bir anda 3 litre su içmek zararlıdır. Su tüketiminin en doğru şekli güne yayılarak dengeli olarak tüketilmesidir. Bu şekilde olan tüketimlerde böbreklere herhangi bir zarar gelmeyecektir. Fakat bir seferde yada bir saat içinde içilen 3-4 litre su zehirlenmelere neden olabilir. ayrıca baygınlık baş dönmesi gibi şikayetler ile mide ağrılarına da sebep olur

Fazla Su İçmek Böbreklerde Ağrı Yapar mı: Ağrının sudan kaynaklanma ihtimali çok düşük nerede ise imkansıza yakındır. Eğer ağrılarınız var ise içtiğiniz suya bağlamak son derece yanlıştır. Bir üroloji kliniğine giderek ağrılarınızın kaynağını araştırmanız önerilir.

Günlük Kaç Litre Su İçilmeli?

Günlük alınması gereken mininmum miktar 2 litredir. Fakat aşırı sıcak günlükde çok terleyen insanlar için durum değişmektedir. Özelikle de ağır işlerde çalışan ve çok terleyen insanlarda günlük tüketim yaz aylarında 6,7 litrelere kadar çıkabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta gerekli sıvı alımının büyük bir çoğunluğunun saf su şeklinde alınmasıdır. Vücut,  Yemekler, meyveler, çay kahve gibi maddelerden de gün boyu sıvı takviyesi yapmaktadır.  Tam olarak ne kadar suya gereksinim duyduğunuzu anlamanızın farklı yolları da mevcuttur. Bu testpiti yapmanız için iki farklı yol bulunur

 • İdrar Rengine Bakarak
 • İdrar Miktarına Bakarak

Bu iki yöntemle suya gereksiniminizin olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Öğrenmek İçin Kullanacağınız Yöntem İse;

İdrar Rengine Bakarak Su İhtiyacını Öğrenme 

İdrar rengi sağlıklı ve yeteri kadar su alan bir bireyde alkali düzeyde pH+ seviyesi de 6,5 ve 7 üzeri olacaktır. Bu durumda idrarınızın rengi çok açık sarı bir görünümde ve berrak olacaktır. ayrıca kokusuz olması da suyun sağladığı bir diğer etkidir. İdrar renginizde sarı yada koyu sarı bir renk var ise su tüketimini bir miktar arttırmanızda fayda var çünkü bu durum vücudun su ihtiyacının olduğunun işaretidir.

İdrar Miktarına Bakarak Su İhtiyacını Öğrenme 

Günlük ne kadar sıvı alırsanız alın atılan idrar miktarının normal değerleri 2- 2,5 litre olmalıdır. Her bir idrarda ortalama 350-500ml arasında bir idrar yaparsınız. Günlük olarak ortalama 6 , 7 kez idrara çıkıyor iseniz su tüketiminiz normal seviyelerde denilebilir. Bu durum ile su içmenin alakasını bir örnekle açıklayalım. Yaz günü çok sıcak havada sahilde yüzdüğünüzü ve güneşlendiğinizi farz edelim. Gün boyunca 4 litre su içseniz bile bunun 1-2 litresi ter yolu ile vücuttan atılır. Ayrıca  her nefes alıp verdiğinizde nefesinizle dışarıya su buharı şeklinde sıvı tahliye edersiniz. Günlük 4 litre su içmiş olsanız bile kan dolaşımınızda böbreklerin süzdüğü idrar miktarı artmayacak aksine düşecektir. Bu nedene ne kadar fazla terler iseniz kaybettiğiniz sıvıyı su olarak yerine koymanız gerekmektedir. Özellikle yaz aylarında bu nedenle su tüketimini arttırmak doğru karar olacaktır. Ayrıca sporcular için durum biraz daha farklıdır. Aşırı su kaybı tehlikeleri bulunduğundan spordan önce ve sonra su alımına dikkat edilmesidir.

Sonuç Olarak ; Günlük tüketim miktarı değişkenlik göstermektedir. Bu değişim iklim şartları, kişinin yaşam tarzı gibi değişkenlere bağlıdır. Dikkat edilmesi gerekenler fazla su içmenin zararlı olmaması için bir anda yüksek miktarlarda değil gün içine yayılmış şekilde günlük 3 litre su içilmelidir. Yaz aylarında ihtiyaca göre artabilir fakat günlük miktar yüksek sınırlara çıkarılmamalı su zehitrlenmesi ihtimalini göz önünde bulundurmalısınız. İdrar Miktarınız ve renginiz rehberiniz olsun.

Bize Sorun!

Günlük alınması gereken sıvı miktarı, böbrek ve su ilişkisi ve diğer tüm böbrekler ile ilgili olarak merak ettiğiniz birçok şeyi sitemizde bulabilirsiniz. Sitemizde ve konumuzda bulamadığınız ve aklınıza takılan sorular var ise bize sorabilirsiniz. Soru sormak isteyenler aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularını bizlere iletebilir. Editörlerimiz sorulan sorulara günlük olarak cevap vermektedir.

 

YORUMLAR
 1. Yasemin dedi ki:

  Hocam iyi günler ben herbalife n konsantre bitki çayını içiyorum günde 4 defa ve her defasında yarım çay kaşığı bir haftadır sol böbrek kısmım ağrıyor be sol ayağım şiş şu an tatildeyim Haftaya bir üroloji uzmanı ile görüşeceğim ama kafama takıldı bu bitki çayından bir sorun olur mu ? Şimdiden teşekkür ederim

  1. Paris dedi ki:

   Hazir olan hiçbir içecege güvenmeyin.çok tehlikeli..kendiniz evde hazirlayin dogal olan

 2. Mustafa dedi ki:

  Merhaba omurilik yaralanması sonucunda boyundan aşağısı felçli 24 saat içerisinde toplam 3.5 lt tüketiyor biz hasta her istediğinde su veriyoruz acaba bı zararı olur mu

 3. Halime dayan dedi ki:

  Hocam böbrek nakilliyim herbulag zarari olurmu ?