Fizik Tedavi Nedir?

29.05.2017
584

Fizik tedavi, fiziksel yöntemlerin kullanıldığı ağrı kesici, doku iyileşmesi, ödem ve spazm çözücü olarak adlandırılan tedavidir. Elektrik akımı, ses dalgası, manyetik alan, lazer ve yüzeysel ısı başlıca fiziksel yöntemlerdir. Rehabilitasyon uygulamasında hasta olan kişilere fizik tedavide uygulanan tedavilere ek olarak eklem hareketini artırmak, germek, esnetmek, kuvvetlendirmek, dayanılıklığı sağlamak, denge ve koordinasyonu sağlamak, ve duruşu düzeltmek için yapılmaktadır.

Fizik tedavi yöntemi yapılırken her hastaya özel bir program çıkarılarak yapılmaktadır. Yani kişilerin geçirmiş olduğu hastalığa ve yaşına gibi etmenler dahilinde hazırlanmaktadır. Hastaların ihtiyaçlarına ve hastaları olumsuz etkilemeyecek şekilde seans saatleri hazırlanmaktadır. Seanslar ortalama 1 saat sürmektedir. Fizik tedavi yapılan hastalarda herhangi bir risk oluşturmamaktadır. Fizik tedavi süresi en az 10 gün yapılmaktadır. Hastalığın büyüklüğüne göre ise 15 veya 20 seans arasında değişmektedir. Felçli kişilerde ve ortopedik rahatsızlığı olan kişilerde bu süreler değişkenlik ve artışlar gösterebilmektedir. Fizik tedavi zararlı bir yöntem değildir. Ancak kanser tanısı olan kişilerde, enfeksiyon kapmış kişilerde ve hamile olan kişilerde yapılmamaktadır. Bu durumların dışında hasta olan bütün kişilere uygulanmaktadır. Fizik tedavi yöntemi herhangi bir alışkanlık yapmamaktadır. Tedavi gördükten sonra iyileşen yerin tedaviden sonra tekrar ağrıması veya buna bağlı olarak sorunların çıkması neticesinde tekrardan fizik tedavi yöntemi uygulanmaktadır. En çok da bel fıtığı, boyun fıtığı ve kireçlenme gibi rahatsızlıklarla ilgilenmektedir.

Fizik tedavi ekip uygulamasıdır. Ağrı veya başka bir şikayet üzerine muayenesi yapılan hastaların gerekli işlemleri bittikten sonra uygun olan tedavi yöntemi düzenlemektedir. Hazırlanan tedavi yöntemini ise fizyoterapist uygulamaktadır. Fizik tedavi uzun ve sabır gerektiren bir işlem olma özelliğine sahiptir. Yan etkisinin olmaması ve uzun sürede oldukça olumlu sonuçlar doğurması nedeniyle tedavi anlayışını en iyi şekilde yansıtılan örneklerinde bir tanesidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.