Glomerulonefrit Nedir Belirtileri ve Tedavisi

25.06.2018
831

Böbrek içerisinde yer alan ve kanın süzülmesini sağlayan üniteye glomerul denilmektedir. Bu ünitede böbrek içerisinde kapsül şeklinde bulunan yuvarlaklar içerinde yer alan kılcal damarlar yer almaktadır.

Glomerulonefrit ise bu süzme işlemini yapan kapsül şeklindeki alanın iltihaplanması hastalığıdır. Kapsül içerisinde bulunan kılcal damarlar iltihaplanarak gerekli süzme işlemini yerine getiremez. Süzme işlemi yerine getirilemediğinden kana zehirli maddelerin karışmasına sebep olarak vücudun daha fazla zarar görmesine neden olmaktadır.

Glomerulonefrit Nedenleri? 

Bu hastalığın en temel nedenleri arasında bağışıklık sisteminde yer alan ve vücudu tehdit eden mikroorganizmaların vücutta yok edilmesi için vücut tarafından antikor üretilir. Bu antikorlar böbrek içerisinde yer alan ve kılcal damarlardan oluşan süzme işlemini yapabilen yapının zarar görmesine sebep olur. Bu nedenle hastalık çok kısa sürede oluşarak bölgenin iltihaplanması ile böbrek sağlığına da zarar vermektedir.

Üretilen antikorlar vücutta iltihap oluşturduğundan ve böbreklerde süzme işlemi tam anlamı ile yapılmadığından glomerulonefrit hastalığının meydana çıkmasına neden olur.

Glomerulonefrit Belirtileri? 

Bu hastalığın gözle görülür bir etkisi bulunmamaktadır. İdrar testi yapıldıktan sonra fark edilen bu hastalık yalnızca ilerleyen dönemlerde kendini gösterebilmektedir.

Böbrek bölgesinde aşırı ağrının meydana gelmesi söz konusu olmaktadır. Ayrıca glomerulonefreti hastalığının en ilerlemiş halinde idrarda gözle görülür kan hücreleri yer alabilmektedir.

İdrar ile beraber kan hücrelerinin görünmesi vücutta protein kaybetmesine de neden olmaktadır. Bu nedenle kas dokularının da zarar görmesi söz konusu olmaktadır. Glomerulonefrit hastalığı ile beraber yükse tansiyon meydana gelebilmektedir. Hiper tansiyon hastalarında da bu durum sıkça karşılaşılabilmektedir.

Glomerulonefrit Tedavisi 

Hastalık teşhisi yapıldıktan sonra hastanın gözlem altında olması gerekmektedir. Bu nedenle hastanede yatma durumu söz konusu olur. Çocuklarda da görülen bu hastalığı tedavisinde antibiyotik tedaviler uygulandığı görülmektedir.

Doktorun hastaya uyguladığı tedavi yöntemi antibiyotikler ile beraber gözlem yapılarak tedavi mümkün olabilmektedir.

Hastalık ilerlemiş ise böbrek yetmezliği ortaya çıkabilmektedir. Böbrek yetmezliğine doğru ilerleyen durumlarda da acil müdahale gerekmektedir. Bu nedenle kısa sürede tedavi edilmesi gereken hastalıklar arasında yer alır. Hiper tansiyon kaynaklı hastalıkta ise tansiyonun kontrol altında tutulması gerekmektedir. Tansiyon yükseldikçe vücuttaki bazı organların da hasar görmesi gündeme gelebilmektedir.

Böbreklerin görevini yerine getirememesi durumunda kişinin geçici olarak diyalize bağlanması söz konusu olmaktadır. Böbreklerdeki atıkların temizlenmesini sağlayan geçici diyaliz yöntemi hastanın kendini biraz daha iyi hissetmesine yardımcı olacaktır.

Sağlıklı böbreklere sahip olmak için kişinin sıvı tüketimine dikkat etmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra hasta çok fazla halsizlik şikayeti ile birlikte idrarda kan görüyor ise vakit kaybetmeden doktora başvurmalıdır. Böbreklerin iflas etmesi böbrek nakline sebep olabilir. Her yaş grubunda görülebilen bu hastalık her iki böbreğinde zarar görmesine neden olarak sağlığı en çok tehdit eden hastalıklar arasında yer alır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.