Hamilelikte Böbrek Ağrısı Nedenleri ve Ağrı Yok Etme Yolları Nelerdir?

04.02.2018
651

Hamilelikte Böbrek Ağrısı

Annenin hamileliği döneminde vücudunda birtakım değişimlerin yaşanması kaçınılmazdır. Bu değişimlerden biri de böbreklerde meydana gelir. Böbrekteki değişimler, bebeğin sağlık bir süreç geçirmesi ile doğru orantılıdır. Bu dönemde anne böbreklerinin ihtiyaçlarına daha fazla kulak vermelidir.

Hamilelikte Böbrek Ağrısı Neden Olur?

Hamilelik süreci boyunca birtakım değişimlerin yaşanması, bebeğin gelişimi ve 9 ay boyunca anne karnında sağlıklı bir süreç geçirmesi için gereklidir. Dolayısıyla hamilelerde böbrek ağrısı da meydana gelebilir. Bu noktada hamile bir kadının gün içerisinde 4 L su tüketmesi gerekir.

Toplumsal olarak, çok su tüketen bir toplum olmadığımız için hamile kadınlar da, gebelik döneminde su tüketimini göz ardı edebilmektedirler. Hal böyle olunca yeteri kadar su tüketilmemesi bebeğin susuz kalmasına neden olabilir. Hamile kadının tükettiği az miktarda sıvı da amniyon sıvısına dâhil olacağı için bu defa anne susuz kalabilir. Böylelikle, böbrekler susuz kaldığı için kurur ve idrar sırasında yanmalar meydana gelir.

Böbreklerin susuz kalması ile birlikte kum oluşmaya başlar. Hamilelikte böbrek sancısının meydana gelmesi de böbreklerdeki bu kumun düşürülmesidir. Bunun haricinde hamilelikte böbrek ağrısına idrar yollarından böbreklere kaçan bir miktar idrar da neden olmaktadır. Bu durum soncunda böbreklerde enfeksiyon riski de meydan gelebilir. Oluşan enfeksiyonlar, kum dökme ve herhangi bir böbrek rahatsızlığı, erken doğum tehlikesini de beraberinde getirmektedir.

Hamilelikte Böbrek Ağrısı Yok Etme Yolları

Hamilelikte böbrek ağrısı yok etme yollarına baktığımız zaman, en basit yöntem olarak ısıyı söyleyebiliriz. Isı, böbrek bölgesindeki ağrıyı sakinleştirir ve rahatlama hissi verir. Böylelikle böbrek ağrısında bir nebze de olsa kurtulmuş olursunuz. Ayrıca hamilelik dönemindeki böbrek ağrısı, normal dönemdeki böbrek ağrılarına oranla daha şiddetli olabilmektedir. Bunun nedeni ise böbrek ağrısının yanında bebeğin de böbreğe baskı yapıyor olmasıdır.

Bebeğin gelişimi için amniyon sıvısının dolu olduğu kese, bir müddet sonra daha da büyüyecek ve karın da fazla yer kaplamaya başlayacaktır. Bunun sonucunda da böbrek üstlerinde bir baskı meydana gelir ve normal ağrı daha da şiddetli bir ağrıya dönüşür. Gebelikte böbrek ağrısından kurtulmak isteyen hamile kadınların, ayaklarının altına birkaç tane yastık koyarak ayaklarını göbeklerinden yüksek tutmalıdır. Bu sayede ağrının şiddetinin azaldığını görebilirler.

Böbreklerinde ağrı olan hamile kadınlar, hamilelik süreci boyunca doktor tarafından verilmeyen hiçbir ilacı kullanamazlar. Bu yüzden böbreklerinde dayanılmaz sancılar çeken ve hiçbir yöntemden sonuç alamayan kadınların kesinlikle doktora başvurmaları gerekir. Doktor kontrolü haricinde özellikle bitkisel tedavi yöntemlerine başvurmak son derece risklidir.

Gebelik döneminde her iki böbreğin ağrı şiddetinde farklılıklar olabilir. Hamileliğe özel olan bu durum haricinde farklı durumların da yaşanması muhtemeldir. Anne adayının bu süreç içerinde bol bol su tüketmesi hem kendisi hem de bebeği açısından önemlidir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.