Hamilelikte Böbrek Taşı Düşürme Belirtileri, Tedavisi

04.12.2016
611

Hamilelikte Böbrek Taşı

33gHamilelikte başa gelebilecek tüm sağlık sorunları önemlidir, kritiktir. Tedaviler ve tetkikler gebe olduğunuz için yapılamaz yada kısmi olarak yapılabilir. Çok ciddi sağlık açısından önem ve risk teşkil eden durumlar dışında gebelik döneminde tedaviler genellikle ertelenmektedir.

Hamilelikte böbrek taşı tedavisi ve belirtileri güç olan bir rahatsızlıktır. Bunun nedeni anne adayının gebelik nedeniyle fizyolojik yapılarda değişiklikler olmasıdır diyebiliriz.

Hamilelikte Böbrek Taşı Belirtileri Nelerdir.

Gebelikte böbrek taşı görülme yüzdesi çok küçük olsa da her 200 anneden birinde böbrek taşı görüldüğü kayıtlara geçirilmiştir. Böbrek taşı ülkemizde yaygından fakat genellikle erkeklerde daha sık görülür.

Kadınlarda ise gebelik döneminden önce belirti vermeyen ve ağrı yapmayan milimetrik boyutlardaki taşlar, gebelikle birlikte ağrılara sebep olabilir. bunun nedeni böbreğe uygulanan baskı, gebelik nedeni ile idrar yolları üzerinde yaşanan değişimler ile açıklanabilir.

Böbrek taşı belirtileri ile gebelikte yaşanan durumlar birbirlerine benzer etkiler gösterdiği için genellikle tanı koymak zordur. Yan ve bel ağrıları bulantı kusma gibi şikayetler hamileliğin klasik şikayetleridir. Hamile bireylerde tomografi, röntgen görüntülemeleri ve İVP gibi tetkikler yüksek radyasyon nedeni ile uygulanamaz. Bu sebeple genellikle ultrason, idrar ve kan tahlilleri ile böbrek durumu değerlendirilir.

Gebelikte Böbrek Taşı Tedavisi Nasıl Yapılır

Böbrek taşları açısından edinilen istatistiklere bakacak olur isek hastaların genelinde görülen taşların %75 i cerrahi tedaviye gerek duyulmayan normal boyutların altında ve ilaç yada bol sıvı alımı ile doğal yollardan düşürülebilecek taşlardan oluşmaktadır. genellikle gebelikte fark edilen taşlar için de durum aynıdır. Doktorunuz gebe olmanızdan ötürü size vereceği ağrı kesici yada böbrek taşı ilacı konusunda çok daha seçici davranacaktır. Her ne olursa olsun gebe iken doktorunuzun onayı olmayan hiçbir ağrı kesici ilaç yada başka bitkisel tedavi yöntemlerini denemeyiniz. Bu gibi yanlış ve bilinçsiz ilaç kullanımı ve alternatif tıp yöntemlerinden olan bitkisel tedavi yöntemlerine başvurmak düşük riskinizi arttıracaktır. Doktorunuz tek tedavi mercii’dir

3

Soru Cevap Bölümü

Gebelikte yaşadığınız problemler ve çözümleri yada yaşadığınız tecrübeler ile ilgili olarak aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Editörümüz yazılan yorumlar ve sorular için aynı gün içinde cevap vermektedir. Ayrıca bu sorunu yaşan diğer kişilerin tecrübelerini de bu sayede öğrenebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.