Hamilelikte Sistit Belirtileri ve Tedavisi

28.06.2018
558

Bayanların korkulu rüyası olan sistit özellikle hamilelik döneminde çok sık görülmektedir. Gebelik döneminde bu hastalığın sık görülmesinin nedeniyse rahmin büyümesi nedeniyle idrar yollarına baskının artarak mesanenin tam olarak boşaltılamaması ve hormonal değişiklikler nedeniyle bölgenin bakteri gelişimi için uygun hale gelmesidir. Hamilelikte sistit daha çok gebeliğin 6-24. haftaları arasında meydana gelmektedir. Her ne kadar sık ortaya çıkan bir rahatsızlık olduğu için gebeler tarafından önemsenmese de gebelik sistiti tedavi edilemediğinde böbreklerin kaybına kadar ciddi bir hastalık tablosu oluşturabilmektedir. Bu şekilde anneye organ yetmezliği olarak geri dönen hastalık, bebeğin de gelişimine olumsuz etki etmektedir. Tüm bu nedenlerden dolayı hastalığın belirtileri iyi izlenmeli ve tedavisi ihmal edilmeden yaptırılmalıdır.

Gebelik Sistiti Belirtileri Nelerdir?

Hamilelikte sistit belirtileri normal akut sistit belirtileriyle aynıdır. En öne çıkan belirtiler ağrılı idrara çıkma, mesanenin tam boşaltılmamasına bağlı olarak sık idrara çıkma ihtiyacı, idrar kaçırma hissine ek olarak kasıklarda ağrı ve idrar yollarında yanma hissi şeklindedir. Bu sık belirtilere ek olarak enfeksiyon kaynaklı olarak idrar renginde bulanıklık ve koku oluşmaktadır. Bazı durumlarda idrarda kan da görülebilmektedir. Sistit belirtilerine ilave olarak hastalığın böbreklere ilerlemesi durumunda ateş, bulantı, kusma, titreme, mide bulantısı ve bel ağrıları da hastalık tablosuna eklenmektedir. Hastalığın böbreklere ilerlemesi anne ve bebek açısından ciddi sorunlar doğuracağı için mutlaka iş bu aşamaya gelmeden tedavi edilmelidir.

Hamilelikte Sistit Tedavisi

Tüm sistit hastalarında olduğu gibi gebelerde de tedavi antibiyotikler, ağrı kesiciler ve bazı önlemlere dikkat ederek yapılmaktadır. Hamilelikte sistit tedavisi yönteminin tek farkı seçilecek antibiyotik ve ağrı kesicilerin hamilelikte güvenle kullanılacak özellikte olmasıdır. Genellikle tedavi 5 ila 7 gün arasında sürmektedir. Antibiyotik tedavisinde 3 günün ardından şikâyetlerde azalma ve anne adayının rahatlaması beklenmektedir. Ancak aksi bir durum söz konusuysa hiçbir rahatlama ve acıda azalma olmadıysa tekrar doktora başvurulmalıdır. Böyle durumlarda doktor antibiyotik türünü, miktarını ya da uygulama şeklini değiştirerek tedaviye devam etmektedir. Tedavi sürecinde hasta anne adayının da bazı konulara özen göstermesi ve aynı zamanda bazı önlemleri alması gerekmektedir.

Sistit Tedavisinde Alınacak Önlemler

  1. Gebelik döneminde rahmin büyümesi nedeniyle idrar yollarında sürekli bir baskı vardır. Bu nedenle kesinlikle idrar tutularak bu süreç daha kötü hale getirilmemelidir. Sık idrara çıkmak zor gelmemeli, idrar tutulmadan her ihtiyaç olduğunda tuvalet ihtiyacı giderilmelidir.
  2. Sık ve aşırı sürtünmenin olduğu cinsel birleşmeler sistiti daha da arttırmaktadır. Bu nedenle tedavi sürecinde cinsel birleşmeden kaçınılmalıdır.
  3. Gebelikte hormonal dengenin değişmesi de vücudu dirençsiz bırakmakta sistite davetiye çıkarmaktadır. Tedavi sürecinde vitamin ve mineralce zengin beslenmek, yeterli miktarda su tüketmek hastalığın daha kolay atlatılmasını sağlamaktadır.
  4. Sistit tedavisinde hijyen oldukça önemlidir. Tuvalet ihtiyacının giderilmesinin ardından temizlik işlemi önden arkaya yapılmalı, temizliğe dikkat edilmeli, bölge nemli bırakılmamalı, pamuklu iç çamaşırları giyilmelidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.