Hematüri Nedir Belirtileri ve Tedavisi

İdrarda kan hücrelerinin yer almasına hematüri adı verilmektedir. İdrar içerisinde kan hücrelerinin olması idrarı bulanıklaştırır. İdrarın bir süre bekletilmesinde ise bekletilen kabın alt kısmına doğru idrar renginin koyulaştığı görülür. Bu renkler genel olarak açık pembe ve koyu kırmızı renkte görülebilmektedir.

İdrar içerisinde kan hücrelerinin yer alması iki çeşidin ortaya çıkmasına sebep olur. Hematürinin ilk çeşidi makroskopik hematüridir. Bu hematüri de kan hücreleri idrarda gözle görülür şekildedir. Alyuvaların idrar içerisinde yer aldığını gösterdiğinden hastanın acil bir şekilde doktora gitmesine sebep olur. İdrar rengi çay ya da kola rengi ile kendini belli etmektedir.

Hematüri çeşidinin diğeri ise mikroskopik hematüridir. Gözle görülmenin aksine mikroskopla idrara bakıldığında kan hücrelerinin olduğu görülmektedir. Mikroskop ya da gözle görülebilen idrardaki kan hücreleri hastanın üşütmeden kaynaklı sağlık sorunu yaşamasının yanı sıra üreme sisteminde tümör varlığının olduğunu da gösterebilmektedir.

Hematüri Belirtileri 

İdrarda uzun süre kan görülmesi ile ortaya çıkan hematüri eğer mikroskopik türde ise gözle görülmez. Herhangi bir idrar testi sonucu mikroskopla görülmektedir. Bu nedenle bu durumun kesin teşhisinin koyulması ve tedavi edilmesi için detaylı kontrol yapılması gerekmektedir. Hastanın bir an önce doktora başvurup tedavisine başlaması gerekmektedir.

Kişide halsizlik gibi durumların oluşmasına da sebep olduğundan ve idrarda gözle görülür kan hücrelerinin yer alması erken teşhiste tedaviyi hızlandıracaktır.

Sağlık açısından böbrek sağlığı ön planda tutulmalıdır. Hematüri nedenleri arasında da en sık karşılaşılan sorunlardan biri böbrek rahatsızlıklarının olmasıdır. İdrarın vücuttan atılması için geçmiş olduğu tüm bölgelerde herhangi bir sorun olduğunu gösteren idrarda kanama kişinin sağlığı hakkında doktorun bilgi almasını sağlamaktadır.

Herhangi bir tümörden kaynaklı hematüri söz konusu ise acil müdahale yapılarak hastanın vücut sağlığının korunması gerekmektedir. Böbrek kanserlerinin çoğunda idrarda kan hücreleri yer alabilmektedir. Tümörlerin sebep olduğu hematüri hastalığında ameliyat kaçınılmaz hale gelebilmektedir.

Böbreklerde oluşan enfeksiyonlar ve idrar yollarında yer alan enfeksiyon hastalıkları hematüri nedenleri arasında en sık karşılaşılan durumlardan biridir. Enfeksiyonların ilerlemesi ve tedavi edilmemesi idrarda kan hücrelerinin meydana gelmesine neden olur. Ağrı ile beraber belirti göstererek kişinin idrara çok sık çıkmasına da neden olmaktadır. Kişinin acil bir şekilde doktora başvurması tedavi için ilk adımlardan biri olacaktır.

Hematüri Tedavisi 

İdrarda kanama meydana geldiğinde ve idrar içerisinde gözle görülür kan hücrelerinin yer alması özellikle böbrek sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Bu hastalığın tedavisinde genel olarak böbrek sağlığının korunması gerekmektedir.

Hastanın tedaviye kesin yanıt alabilmesi için erken teşhisin yapılması gerekir. Tümör gibi durumların söz konusu olması cerrahi müdahale yapılmasına sebep olabilir. İlaç tedavisi ile hastalığın iyileşmesi sağlanabildiği gibi ciddi vakalarda ameliyat söz konusu olarak tümörden kaynaklı ise tümörün alınması gerekmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.