İdrar Kaçağı Nedir Belirtileri ve Tedavisi

13.08.2018
553

Sinsi bir şekilde vücuda yerleşen, idrarda protein kaçağı,geçtiğimiz zamanlarda çok karşılaşılan bir sağlık sorunu haline geldir.  Bu sinsi rahatsızlığı anlamak zor olabilir.Protein ve idrar kaçağının böbrekle ilişkisi bulunmaktadır. Bu sorun ciddi hastalıkların habercisi olabilir.Başlangıçta bu tür hastalıklar masum görülebilir,fakat durum aslında öyle değildir.İdrarda bulunması gereken protein değeri,150 miligram arasında değişime uğrar. Fakat bu değerden yüksek bir değere çıkması sorun teşkil edebilir. Protein kaçağı esnasında, idrar renginde koyulaşma,kanlanma ve idrar yaparken yanma ve acı şiddetli bir şekilde hissedilir. İdrarda yanma çok can acıtan bir durumdur.Böbreklerin genel görevi kanda oluşan fazla suyu dışa atmaktır. Ayıca vücudun depoladığı fazla tuzu, diğer atık maddelerinde atarak diğer organların daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Glomerüllerde hasar fazla ise kanda oluşan proteinlerin bir kısmı böbrekte sızmalara neden olur.Bundan dolayı idrar kaçağı durumları ortaya çıkar.

 

İdrardaki protein kaçağı türleri ve diğer çeşitleri 3 seçenekte belirlenir. Bunları ele aldığımızda aklımıza gelen ilk Ortostatik yani bir diğer adı ile idrarda protein kaçağı sorunudur. Bu sorun nasıl oluşur derseniz yetişkinlerde ve ergen kişilerde farklılıklar gösterir. İdrar ergenlerde %2,4 oranında bir değerle fark gösterir.Sorunun uzman bir hekim tarafından kontrol altına alınmaması ve tedavisi yapılmaması durumlarında bu idrar kaçağı ölümcül riskleri ortaya serebilir. Yetişkin,çocuk,ergen ve yaşlılarda idrar örneği alınarak,durumun hassasiyeti göz önünde bulundurulmalıdır. Geçici olarak tanımlanan idrar kaçağında ise ilk belirti ,yüksek ateşin çıkmasıdır. Ateş kontrol altına alındıktan ve düştükten sonra ilaç tedavisi ile kısa sürede bu rahatsızlık kaybolur. İdrar kaçağı belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterir ve tedavisi mutlaka yapılmalıdır.

 

İdrarda Protein Kaçağına Yol Açan Etkenler

 

İdrarda aniden yükselen protein, değerinden fazla olduğu zaman böbrek fonksiyonu görevini tam olarak yapmamaya,düzgün çalışmamaya başlar. Bu idrar kaçağına neden olur ve diğer sağlıklı organları da olumsuz yönde etkiler.İdrarda protein kaçağının belitileri kontrolsüz alınan ve verilen kilo problemleri ile çoğalır. İdrar kaçağı iprotein yükselmesi ve dengesizce alınan ve verilen kilo problemleri ile ortaya çıkar. İdrarda yanma çoğaldıkça ikşi kasılmaya,göğüs haznesinde sıkışma yaşamaya başlar. Ağız tadında değişimler oluşur. Yediklerinde tat alamamaya başlar. Ciddi ve değişik reaksiyonlar ortaya çıkar. Nefes darlığı çoğalır.Mutlaka bu tür rahatsızlıkların oluşumunda tıbbi yardım alınmalı,gerekli tedavi işlemleri başlatılmalıdır. Böbrek iltihabı ile seyreden yüksek ateşte idrar kaçağı oluşur. İdrar rengi turuncuya dönük ve koku hiç beklemediğiniz kadar keskindir. Ayrıca yüksek tansiyon,tansiyon düşüklüğü ,aşırı yorgunluk,uykusuzluk,bilinç kaybı ve eklemlerde güçsüzlüğe neden olur.

 

İdrar Kaçağını Tetikleyen Durumlar

 

– Sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmemek ve besinlerden bakteriler kapmak. Örneğin,yeşilliklerin iyi yıkanmaması gibi. Bunlar böbrekte taş oluşumuna zemin hazırlar.

 

-Protein ihtiyacının fazla alınması ve diğer etken maddelerin idrarda protein değerini aşması, idrar kaçağını tetikler.

 

-Suyun yeterli içilmemesi,bazı ilaçların yan etkisi buna neden olabilir.

 

Böbrek iltihabının artması idrar kaçağını tetikleyebilir.

 

-Yüksek ateş oluşması ve ateşin düşmemesi durumları idrar kaçağına yol açabilir. Bunun tedavisi uzman hekim tarafından sağlanır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.