(İdrar Kanalı )Üretra Darlığı Nedenleri Ve Belirtileri Nelerdir?

16.11.2016
1.295

Üretra Darlığı Nedenleri Nelerdir.

dÜretra darlığının belli başlı birkaç nedeni vardır. Bu nedenler genellikle dış etkenlere bağlı sebeplerden gerçekleşmektedir. Bu sebepler çoğu kez bilinçsizlik yada dikkatsizlik nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Aşağıdaki listede detaylı olarak idrar kanalı yollarının daralmasının nedenleri aşağıda listelenmiştir.

1 – Doğuştan Gelen Anatomik Bozukluklar :  Nadir olarak görülürler. Yeni doğan bebeklerde anatomik olarak gelişebilen bir durumdur. Bebeklik safhasında genelde fark edilir. Doğuştan idrar yolları kanalı nomralinden daha dar olabilmektedir.

2 – Tramva yada Kazalar : Kasıklara alınan sert darbeler, trafık kazaları gibi durumlarda üretra yaralanması, üretra kopması gibi sorunlar açığa çıkabilmektedir. Genel olarak üretra darlığı hastalarının büyük bir bölümü bu sebepten kaynaklanan darlıklara sahiptirler.

3 – Enfeksiyonlar : Ağır geçirilen yada kalıcı idrar yolu enfeksiyonları tedavi edilmemesi sebebi ile üretra (idrar kanalı) kısmında kalıcı darlıklara sebep olabilmektedir. İdrarda yanma şikayetinin dikkate alınmaması yada bel sogukluğu gibi rahatsızlıkların tedavi edilmemesi sonrasında oluşabilir.

4 – Dış Etkenler : Yanlış takılan sondalar, Başarısız geçen sistoskopiler gibi dışarıdan idrar kanalına yapılan müdahaleler idrar borusunda daralmalara neden olabilmektedir. Bu darlıkların bir çoğu yapılan etkiden sonraki günlerde yavaş yavaş açığa çıkar bu sebeple nedenini belirlemek kolay ve basittir.

5 – Geçirilen Cerrahi Operasyonlar : Özellikle Prostat, sistoskopi ve Kapalı böbrek ameliyatları gibi idrar kanalından geçiş gerektiren cerrahi operasyonlar söz konusu üretra kanalında tahriş yada yaralanmalara sebep olabilmektedir. Sık tekrarlamalar yada geçirilen operasyonların sıklığı ile doğru orantılıdır.

Bu sebepler haricinde nadir gelişebilecek nedenlerde olabilir fakat üretra darlığının %98 olarak büyük bir bölümü bu 5 maddeden kaynaklı olarak gelişmektedir. Özellikle sürekli yatmak zorunda olan tuvalet ihtiyacını gideremeyen engelli kişilerde tak veya sonda kullanımına bağlı olarak da darlıklar gelişebilmektedir.

Üretra Darlığı Belirtileri Nelerdir.?

Üretra darlığının belirtileri şiddetli ve kolay fark edilebilen belirtiler olur. En belirgin belirtileri aşağıda listelenmiştir. Söz konusu belirtilerden biri yada birkaçı sizde de oluyor ise hiç vakit kaybetmeden hastanelerin üroloji klinik veya polikliniklerine giderek muayene olmanız tavsiye edilir.

 • İdrar Yaparken Yanma , Acı , Ağrı
 • İdrarı Tam Boşaltamama Hissi
 • İdrar Akım Hızında Belirgin Yavaşlama
 • İdrarın Çatallaşması ve Sıçramalar
 • Erkeklerde İdrarı İleri doğru Ulaştıramama
 • İdrar Yaptıktan Sonra Damlama
 • Geçe Sık Sık İdrara Kalkma

Şeklinde kendini gösterebilir. Bu sorunların biri dahi gerçekleşiyor ise üroloji polikliniğine acilen başvurmanız önerilmektedir. Üretra darlığı söz konusu ise tedavi edilmesi acil önem taşır. Eğer tedavi edilmez ise birçok daha ciddi sağlık problemine yol açabilmektedir. Buradaki Üretra Darlığı Tedavi Edilmezse Ne Olur Yazımızı Okuyunuz.

Kadınlarda Üretra Darlığı Tedavisi

Kadınlarda üretra darlığı neden olur konusunda biraz daha farklı sebepler konuşulması gerekecektir. Kadınlarda üretra kısmı çok kısadır. Erkeklere oranla 10/1 diyebiliriz. Genelde bu sebepten dolayı üretral darlıkların büyük bir bölümü erkeklerde görülür.

Kadınlarda üretra darlığı tedavisi çok daha kolay ve tekrarlama olasılığı erkeklere oranla daha azdır. Kadınlar bu rahatsızlık konusunda erkeklere oranlar çok daha şanslıdır diyebiliriz. Zaten genel olarak üroloji dalında böbrek taşı dahil tüm konularda kadınların daha şanslı olduğunu söyleyebiliriz.

Tedavi seçenekleri genel olarak erkekler ile aynı sayılabilir fakat kullanılan yöntemlerde farklılıklar mevcuttur. Kadınlarda üretra darlığı belirtileri de farklı gelişebilmektedir.

Bize Sorun!

3Üretral darlıklar, böbrek sorunları, böbrek taşı, genel üroloji konuları hakkında soracağınız soruları cevaplıyoruz. Soru sormak için soru sor bölümünü yada aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Soru ve yorumlarınız bizim için değerlidir.

YORUMLAR
 1. Lutfis dedi ki:

  Celvik ca sonrası radyoterapinin idrar kanallarında doku bozulması ve tıkanıklık sonrası başlayan enfeksiyon böbreklerde bozulma yaptı. Bracterapide bozulan tıkanıklık yapan sol idrar kanalını kesip sağ idrar kanalındaki minimum bozulmayida temizleyerek sağ idrar kanalıyla iki böbreği tek kanalla bağlayacaklar. Tek kanal iki böbreği sorunsuz yasatirmı?

 2. Belkız Güşta İSLAMOĞLU dedi ki:

  merhabalar bu sabah dedem(84) idrar kanalı daralması teşhisiyle kapalı ameliyat denilen bir operasyon geçirdi ve sonda takıldı. ağrı kesicilerin hiçbir etkisi yok ve gözümüzün önünde kıvranıyor acıdan titriyor. doktoruna göre ise çok normal bir durum bu ve 2 gün dayansın diyor ama internette yazan şekli ile ( 20 dk-1 saat arası süren ve AĞRISIZ bir operasyon ) alakası yok. ne yapacağımızı bilmiyoruz. çok eskiden prostat ameliyatı olmuştu 30 sene kadar. ama doktor prostat yok dedi. özel bir hastanede ürolog bu uygulamayı yapan ve aradığımızda da bizi azarlayan… SONUÇ OLARAK DEDEM OTURAMIYOR YATAMIYOR EVDE TURLAMAKTAN HALİ KALMADI..

 3. oğuz dedi ki:

  Merhaba ,
  izmirde up darlık ile ilgili önereceğiniz bir doktor var mı?