İçeriğe atla

İdrar Kültürü Sonucu Nasıl Olmalı, Kaç günde Çıkar?

İdrar Kültürü Sonucu Nasıl Olmalı

İdrar kültürü normal idrar tahlilinden farklıdır. Normal bir tetkikte söz konusu sıvıdaki değerlere bakılırken, kültüründe ise baktiri olup olmadığına ve zamanla bakteri üreyip üremediğine bakılır. Genellikle, idrar yolu enfeksiyonu, taş hastaları, sistoskopi ve üreteroskopi gibi çekimler ile bazı cerrahi operasyonlar öncesinde mutlaka bakılan bir tetkiktir.

Peki idrar kültürü sonucu normal değerler nedir. İdrar kültürü sonucunda bakteri üremedi yazısı sonucunuzun normal olduğu anlamına gelir. Üreme olmadı ise sonuç gayet normaldir. Üreme olmadı ne demek diye soran kullanıcılarımız için açıklayalım. Burada üreme ile bahsedilen şey bakteri ve mikropların üremesi ve çoğalması durumudur. Birçok kişinin bu kelimeyi gördüğünde ne olduğunu anlamaya çalışmaları gayet doğal,

İdrar Kültürü Sonucu Kaç Günde Çıkar?

Bu tetkikte belli süre beklenmesi gerektiği için normal idrar testine oranla daha uzun süre sonuç beklemek gerekecektir. Normal bir test aynı gün sonuçları çıkabiliyor iken bu testte 2-3 günlük bir inceleme süreci olabilmektedir. Bunun nedeni bakterilerin zamanla üremesi ve çoğalması bu yüzden de belli aralıklar ile kontrol edilmesi gerekmesindendir.  İdrar kültürü Sonucunda koloni sayısı kaç olmalı gibi testler de yapılabilir.

İdrar Kültürü Nasıl Yapılır.

İdrar kültürü için aç olmaya yada tok olmaya gerek yoktur. geneliikle açlık-tokluk durumu aranmaz. Fakat doktorunuz harici bir öneride bulunmadı ise yada özel bir durum söz konusu değil ise her şekilde verilebilir.

Yanlız dikkat edilmesi gereken nokta idraron sadece orta kısmının kaba koyulmasıdır. Yani başlangıçtaki ve sondaki idrar dışarı atılmalıdır. Zaten test için sizi yönlendirecek görevli bu konuda bir açıklama yapacaktır.

İdrar Kültürü Sonucu Pozitif (Bakteri Üredi) Çıkarsa.

Bu gibi durumlarda tedaviyi aksatmadan yapmak önemlidir. Doktorunuzun konuyu değerlendirerek tedavisini size bildirecek bvelli öeri ve reçeteler verecektir. Konuyu ihmal etmemek önemlidir zira idrarda enfeksiyon olması durumları  mesane üreter üretra ve böbreklerde ciddi ve kalıcı hasarlar bırakabilmektedir. Bu sebeple konuya ciddiyetle yaklaşmak son derece önemli. Bakteri Üreme olmadı sonucunu görene kadar tedaviyi devam ettirin.

Bize Sorun!

İdrar yolları, enfeksiyonlar, böbrekler ve diğer tüm üroloji konularında bizlere sormak istediğiniz sorular var ise cevaplıyoruz. Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullabilirsiniz. yorum kısmına yazılan sorular editörlerimizce en kısa sürede cevaplanmaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

İdrar Kültürü Sonucu Nasıl Olmalı, Kaç günde Çıkar?” üzerine 3 yorum

 1. Asya koc der ki:

  Iyi aksamlar benim 4yasinda kizim var 8ay icinde 3kez idraryolu enfeksiyonu gecirdi cok bitkin goz altlari kahverengi oluyor ilk gecirdiginde arastirma hastanesine gittik butun tetkikler ve kulturde yapildi bormal dendi ama neden sık sık tekrarliyor

  Cevapla
 2. tayfun dikkaya der ki:

  iyi günler benim sekiz yaşında oğlum böbreklerinden rahatsız yapılan tetkiklerde böbreklerinin biri %14 diğeri ise %82 çalışmaktadır.% 14 çalışan böbreğin alınması gerektiği söylendi tedavisi mümkünmüdür.

  Cevapla
 3. Elif der ki:

  Şu anda hastanede yatıyor kızın 11 aylık ısrar kültürü verdik daha sonuç cikmadi ciddi şekilde kanda enfeksiyon var idrar yolu enfeksiyon var sonuç iyi çıkar inşallah

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zayıflama Yöntemleri