İdrar pH Değeri Kaç Olmalıdır. Ph Nasıl Yükseltilir?

21.11.2016
2.846

İdrar Tahlilinde Ph Nedir

555Ph sözcüğünün birçok yerde duyarız. Meyve sularında, damacana yada pet şişe suların üstünde yada televizyonlarda. Peki bu ph nedir, İdrarda Ph kaç olmalıdır  aşağıdaki yazımızda İdrar tahlilinde ph nedir ve idrarda ph değeri nasıl yükseltilir konusunda detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

En İdeal PH değeri

İdrarınızın ph değeri aynı zamanda vücudunuzun sıvı bölümünün ph değeri ile orantılı olarak çıkar. Ph skalasında 7 nin altı asitik sıvılar olarak değerlendirili . Ph 7+ ise alkali sıvılar olarak değerlendirilir. Bu yüzden idrarda ph değeri ideal değeri 7 olmalıdır. Fakat genelde  PH 5,5, Ph 6,0 yada Ph 6,5 gibi değerler en sık görülen değerlerdir. Saf suyun Ph değeri 7 ile 7,8 arasındadır.

İdrarda Ph Değeri Nasıl Yükseltilir

Daha sağlıklı bir vücut için ve özellikle böbrek taşı hastaları için idrar ph değeri oldukça önemli bir konudur. Çünkü ph değeri ne kadar yüksek olur ise vücut ve hücre sağlığınız o kadar iyi olacaktır. Ayrıca ph değeri yüksek alkali sıvılarda taş oluşumu riski çok daha azdır. Bu sebeple böbrek taşı olan kişilerin idrar ph değerleri 7 ve üzeri olması önerilir.

Peki İdrarda Ph değeri yükseltmek için ne yapabiliriz. İlk ve her kaynakta bulunan öneri bol su içerek idrar ph değerinizi yükseltmek olacaktır. Bol su içmek şüphesiz ph değerini bir miktar yukarı çekecektir. Ama tek başına su ph değerinin ideal orana gelmesini sağlayamaz. Bu yüzden ekstra olarak yediklerimize ve diğer içeceklere de dikkat edilmesi gereklidir. Aşağıda size özel başka yerde bulamayacağınız tüyolar bulunmaktadır.

İdrar Ph Değerini Yükselten Yiyecekler ve İçecekler

 1. Limon : Limon suyu tam alkali bir sıvıdır. Suya oranla %30 oranında ph değeri yüksektir. Limon bilinen en yüksek değerdeki ph’a sahip gıdalardan birisidir diyebiliriz. Ph değerinizi yükseltmek için evde yapılması şartı ile limonata tüketebilirsiniz. Bu sayede saf suyun pH değerini 8-9 a kadar çıkarabilirsiniz. Bu da idrar Ph değerinizi Yükseltir.
 2. Yeşil Yapraklı Sebzeler : Sebzeler her zaman en sağlıklı yiyecek çeşitidir. Ayrıca sebze yemekleri pişirilirken genelde suda pişirilir. Kızartma gibi yapım şekilleri yoktur. Bu sebeple ph değerleri oldukça yüksektir. Öğünlerinizde Sebzeye yer vermeye başladığınızda pH değerinizin yükseldiğini görebilirsiniz.
 3. Kırmızı Biber ve Turunçgiller ve Meyveler : Bu gıdalarda pH değeri yüksek olan gıdalar arasında ön sıralardadır. Ayrıca birçok meyve çeşidi de sıralanabilir.

İdrar Ph Değeri Düşüklüğü’ne Neden olan Etmenler

Birçok kullanıcımız İdrar pH düşüklüğü neden olur diye sormakta. Aşağıdaki  gıdaların sık tüketimi idrar ph değerinizin düşmesine neden olacaktır. Bu gıdaları dikkatli ve kontrollü tüketmenizi tavsiye ederim.

 1. Et ve Et Ürünleri : Kırmızı et çeşitlerinin %85’i kızartma şeklinde hazırlanarak servis edilir. Et içeriği bakımından asitik bir yapıya sahiptir. Fazla protein ağırlıklı beslenmek idrarınızı ve vücut içi sıvınızı daha asitik yapacak pH değerinizin düşmesine sebep olacaktır. Bu tür gıdaları kontrollü olarak tüketmenizi öneririz.
 2. Kızartmalar : Kızartılarak hazırlanan sebze dahi olsa içeriği bozunarak daha asitli bir yapıya dönüşür. Ayrıca kızarırken emilen yağ da etkilidir. Bu sebeple kızartma yerine haşlama gıdaların sık tüketimi önerilir. Fazlaca kızartma türü gıdaların tüketimi idrarda ph değerinin düşmesine sebep olacaktır.
 3. Aşırı tuz tüketimi : Tuz genel olarak asitik olmasa da vücut içerine su tutulmasını sağlayacağı için idrarla atılan suyun azalmasına sebep olur. Bu da idrarınızın ph değerinin normalden yüksek çıkmasına sebep olacaktır. Hem Ph değer hem genel böbrek sağlığı açısından tuz tüketimini kısıtlamanız önerilir.
 4. Fast Food Gıdalar : Özellikle sıklıkla dışarıda yemek yiyor iseniz fast food tipi gıdaları fazla tüketmek de ph değerinizin düşmesine sebep olmuş olabilir. Bu gibi durumlarda önerimiz ev yemekleri yapan yerlerde sebze ağırlıklı gıdalar tüketmenizdir.
 5. Asitli İçeceklerden Kaçının (Kola) : Asitli içeceklerin pH değeri oldukça düşüktür. Gün içerisinde sıklıkla kola, bira , alkol kullanımı idrar ph değerinizi oldukça fazla düşürecektir. Bu sebeple ph değeriniz yükselsin istiyor iseniz bu gibi içeceklerden uzak durmanız önerilir.

Bize Sorun!

3Tüm bu öneriler haricinde sormak istedikleriniz idrar tahlilinizle ilgili olarak aklınıza takılanlar gibi sorularınız var ise aşağıdaki yorum kısmını kullanarak bizlere sorularınızı iletebilirsiniz. Editörlerimiz sorularınıza aynı gün cevap vermekteler. Ayrıca bu konu haricinde genel üroloji konusunda sorularınız var şse soru sor sayfamızı kullanabilirsiniz. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

YORUMLAR
 1. Oğuz dedi ki:

  Merhabalar ph degerim 6,5 cıktı idrarımı yaparken hafif bir yanma oluyor ne yapmalıyım

 2. merhabalar 10 yılık çalaışmamızın neticesi çok şukur sonuç verdi Kanserden Korkmayın Geç Kalmaktan Korkun pHGcMaF Molekül Diyor ki Bütün Hastalıkların Sebebi Aynı Vücudun Asidikin Yüksek Olmasıdır Hastalıkların İsmini Hiç Bir Önemi Yok ! http://www.phgcmaf.com

 3. Rıdvan dedi ki:

  Slm iki ay önce yaptırdığım idrar tahlilinde ph seviyesi 5 çıktı . Benim şikayetlerim olmasına rağmen bu konuya değişmedi doktorum .şikayetlerim aşırı üşüme (vücut ısısı 35 ) kas ağrısı kabızlık zihinsel ve bedensel yorgunluk egzama başlangıcı saç dökülmesi gittiğim doktorlar 3 adet cildiye 2 adet dahiliye 1 adet endokrin sonuç yok şikayetlerim cevap bulamıyorlar şimdi ise genel cerrahi ve endokrin doktorlarına görünmeyi düşünüyorum sorum şudur ph değerindeki düşüklük bu şikayetlere etkisi varımdır şimdiden teşekkür ederim

 4. Ceren dedi ki:

  Merhaba bende sistin taşı oluyor idrar ph sıni 7 nin üzerinde tutmam gerekiyormuş…et balik sakatat yumurta peynir vb…gıdaları minimum düzeyde tüketmeye çalışıyorum ama örn kendime haftalık yiyeceğim şeylerin listesini yapsam et balik vb… gidalari kaç kez tüketmemi önerirsiniz

 5. HATİCE dedi ki:

  Merhaba ben 3 gün önce idrar tahlili yaptırdım sonuçlarını aldım ve değerlerine baktığımda ph 5,5 olarak yazıyor internetten baktım idrar tahlilinizde ph sonucu 5,5 ise kanser başlamıştır diye yazı okudum ve moralim çok kötü bozuldu bana bu konuda bilgi verebilirmisiniz rica ediyorum saygılarımla