İdrar Sondası Kaç Günde Bir Değiştirilir

20.12.2016
9.969

İdrar sondası kullanım süresi, belirli hastalarda belirli sürelerde olabilir. Genellikle ameliyat sonrasında takılan sondalar fazla durmadan taburcu aşamasında sökülür. Fakat sürekli sonda kullanmak zorunda olan hastalar ve engelliler için durum biraz daha farklıdır.

İdrar Sondası Kaç Günde Bir DeğiştirilirSonda, tamamen steril bir madde olup, takılırken idrar yollarını enjekte edilen sıvı madde de anti bakteriyel bir maddedir. Gerekli hijyen kurallarına uyulduğu zaman uzunca bir müddet kalabilir. Ama yine de belli aralıklarda değişmesi gerekir. Bu değişim aralıklarına

 • Hastanın Hijyene Önem Verip Vermediği
 • Sonda Ucunun Sürekli Özel Solüsyonlar ile Temizlenip Temizlenmediği
 • Düzenli İdrar Tahlilleri Yapılıp Yapılmadığı
 • Sonda Çeşidi ve Boyutlarına Bağlı Olarak

Konularına göre farklı değerlerde kullanım süreleri vardır. İdrar sondasının kaç gün kalacağını ve hangi aralıklarla değişeceğini doktor tayin eder. Genel bir süre mevcut değildir.

İdrar Sondası Kaç Gün Kalmalı ?

Doktorlar, genellikle belli aralıklarda idrar tahlilleri yaparak mesane ve idrarda enfekte bir durum olup olmadığını kontrol ederler. Kontrollerde sorun olduğu zaman gerekli tedaviye başlanarak sonda alınabilir. Gerekli görülmesi durumunda ise tekrar yeni bir sonda takılacaktır.

Sık Sonda Değişimi Zararlı Mı ?

İdrar sondası takımı esnasında gelişebilecek risk ve komplikasyonlarda mevcuttur. Çok nadir de olsa idrar yollarında kalıcı hasarlar, üretra yaralanmaları, mesane hasarları ve yaralanmaları ile idrar yolu darlıklarına sebep olabilmektedir. Bu sebeple sık aralıklar ile gereksiz olmasına rağmen sonda değişimi istemeyiniz. Doktorlara sormadan hareket etmemeli doktorunuzun onayı ve takibi ile işlemlerinizi ve tedavinizi sürdürmelisiniz. Söz konusu Sonda zararları ve komplikasyonları konumuza buradan bakabilirsiniz.

Aynı durum sondanın uzun süre kalması için de geçerlidir. Doktorunuzun onayı ve önerilerine uymak olası enfeksiyon ve diğer riskleri ekarte edecektir. Bu sebeple kalıcı yada uzun süreli sonda kullanma gereksiniminiz var ise endişelerinizi doktorunuza iletin ve gerekli bilgileri ve tedavi yönteminin aşamaları hakkında bilgi alın. Bu durum sizi daha bilgili ve bilinçli hareket etmeniz için gereklidir. Her hastaya uygulanan tedavi aynı olmadığı için bizim sitemizde yada başka bir yerde idrar sondasının net olarak değişme süresi gibi bilgiler verilmesi imkansızdır. Doktor harici hiçbir öneri yada bilgiye kulak asmamanız önemlidir.

Bize Sorun!

İdrar sondası İle ilgili olarak sitemizde bazı çeşitli bilgilere ulaşabilirsiniz. Sitemizden yada yazımızdan ulaşamadığınız ve aklınıza takılan bir konu var ise bizlere iletebilirsiniz. Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmına yazabilirsiniz. Editörlerimiz sorulan sorulara genellikle aynı gün içinde cevap vermektedir. Soru ve Yorumlarınız bizler için değerlidir.

YORUMLAR
 1. Meryem dedi ki:

  Hasta sondayi kendi asılarak çıkarırsa ne gibi komplikasyonlar olur acaba

  1. Ali Faruk Alhan dedi ki:

   Sondayı kendim çekip çıkarabilirmiyim

  2. Kevser dedi ki:

   Sonda takıldığında mesaneden çıkmasın sabit kalsın diye diye uç kısmına sıvı veya hava ile şişirilir. Siz asılarak çekerseniz yırtık tahriş kanama ve daha ciddi sorunlar yaşarsınız.

 2. Çınar dedi ki:

  İdrar sondası takılamayan hastaya sistofix takıldı.sistofix kalmasının zararı varmıdır?hastada ne kadar kalabilir?

 3. Emre. dedi ki:

  Merabalar ben 13 yaşındayım dmd hastasiyim 13 Şubat Salı günü sonda koyuldu böbreklerim şişmiş bide idrar kesem dolu boşalmiyordu doktor sonda koydu ve idrarim varmış gibi oluyor bide kırmızı gibi şeyler iniyor sondadan normal mı

 4. Salihars dedi ki:

  Sondayı kesinlikle kendiniz çıkarmayın idrar yolunu parçalayabilirsiniz.

 5. Serap dedi ki:

  Babama sonda taktirdik sonda torbasini kac gunde bir degistirmemiz gerekiyor ve sonda nezaman cikmasi gerekiyor

 6. Hamit dedi ki:

  Mrb. Babam 83 yasinda seker hastaliginin mesaneyi islevsiz hale getirmesine bagli olarak surekli sonda hastasi. Ortalama 3 haftada bir degistiriyoruz ama yine de cok sık enfeksiyon olusuyor. Daha uzun anti bakteriyel sondalar var diye duydum. Onunla ilgili bilgi verebilir misiniz? Tesekkurler

 7. Süleyman dedi ki:

  Babam sol tarafı felçli yatalak sürekli sonda taķılı 2.5 ayda degistiyoruz sürekli kaşıklarım ağrı diyor devamlı bağırıyor kaşıklarım toptu diye antibiyotik yazdırıyor gene geçmiyor sürekli acı çekiyor ne yapmalıyız teşekkür

 8. Süleyman dedi ki:

  Aralık ayı 2017 idrar yolları daralmasından ameliyat olmuştu