İçeriğe atla

İdrar Tahlilinde Hemoglobin (Pozitif, Negatif,Eser) Ne Demek?

23İdrar Tahlilinde Hemoglobin (Pozitif, Negatif,Eser) Ne Demek?

İdrar tahlilinde hemoglobin değerinin pozitif çıkması durumunda idrar tahlili yapan doktor bir ürolog değil ise üroloji bölümüne gitmenizi tavsiye edecektir. Eğer ürolog ise ultrason tomografi gibi ekstra çekimler isteyecektir. Peki bu hemoglobin nedir. Pozitif çıkınca neden böbrek ve idrar yolları araştırılır.

Homeglobin +++

Hemeglobin değerindeki 1+ 2+ 3+ gibi durumlar idrar bileşeni içerisindeki hemoglobin değerinin yoğunluğu olarak değerlendirilebilir. Hemoglobin normalde kanda mevcut olan, demir, azot, oksijen, hidrojen, kömür ve kükürt içeriğinden meydana gelen, akciğerle gözeler arasında oksijen ve karbon gazı iletimini sağlayan alyuvarların en önemli maddesidir. Bu madde böbrek yada idrar yollarında oluşan anamaliler sebebi ile idrara karışabilir. Bu durumda genel olarak böbrek mesane ve idrar yolları kontrol edilmeli ve bu soruna yol açan etmen tespit edilmelidir. İhmal edilmesi çok daha ciddi sonuçlara yol açabilmektedir. Bu sebeple idrarınızda hemoglobin pozitif çıktı ise vakit kaybetmeden bir ürologa başvurmanız önerilir.

Hemoglobin Pozitif Çıkmasının Sebepleri

 

 • Büyük bir oranla böbrek taşının habercisidir. Böbrek taşının böbrek yada üreterde olan hareketleri sebebi ile iç kısımlarda tahriş yada kanamalara sebep olabilir. bu durumda idrar tahlilinde hemoglobin 2+ gibi sonuçlar vermesine sebep olur. 
 • Mesane taşı yada üreter ve üretra taşı da yukarıdaki etkinin aynını göstermektedir. 
 • Böbrek, üreter, anatomik yapısında kalıtsal rahatsızlıklar olabilir. 

İdrarınızın Rengi Size Fikir Versin.

İdrar rengi içeriği hakkında size birçok bilgi verir. İdrarınızda hemoglobin değeri olması durumunda idrar renginiz koyulaşır. Ama düşük seviyede hemoglobin bulunduğunda rengi değişmez. Çok ileri durumlarda koyu sarı, koyu kahverengi hatta kırmızı renge dahi dönebilir.

Genel olarak idar renginizin çok açık sarı yada beyaz olması gerekir. En sağlıklı renkler bu renklerdir. Açık satıdan normal sarıya yada koyu sarıya döndüğünde bu yeteri kadar sıvı almadığınızın göstergesidir. Sağlıklı bir üriner sistem açısından idrar renginizin çok açık sarı yada beyaz olması önemlidir. Bol sıvı alarak idrar renginizi bu seviyede tutmaya çalışın.

Bize Sorun!

3İdrar tahlili, böbrek ve genel üroloji konuları ile böbrek taşı hakkında sormak istediğiniz sorularınız var ise aşağıdaki yorum kısmını kullanarak bize sorularınızı iletebilirsiniz. Editörlerimiz sorularınızı aynı gün içinde cevaplamaktadır. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

İdrar Tahlilinde Hemoglobin (Pozitif, Negatif,Eser) Ne Demek?” üzerine 8 yorum

 1. sevgul tuncer der ki:

  merhaba Benim 21 aylik oglum var sag bobrekte  cift toplayaci sistem var.en son idrar tail yaptik  ‘ve sonuclar boyle keton eser ‘ve hemoglobin + YAZIORDU.obur parmetrere idrarda  normal.

  Cevapla
  • Editör Editör der ki:

   sorun için sadece idrar tetkiti ile sonuç almanız mmkün değil. Esktra tahlil ve tetkiklerin de sonuçlarını bekleyerek doktorunuza sorabilirsinmiz. geçmiş olsunç

   Cevapla
 2. Cancan der ki:

  Hemoglabin +1ve nitrit pozitif cikti saģ bòbregmde belirgn sekilde kùcùlme var sùrekli tansiyonda yùkselme oluyo doktorum henùz bsey sylemedi ne olur sonucunda

  Cevapla
  • İsmail der ki:

   Eritirosit Hemoglobin pozitif (+) 1 cıktı ne olmuş olabir hocam

   Cevapla
 3. Hanife der ki:

  Merhaba 26 haftalık hamileyim 15 gün önce hidronefroz nedeni ile iki böbreğime dounle j kateteri takıldı.Lökositim sürekli yüksek çıkıyor .Değerlerimi normale çevirmek için ne yapmalıyım?
  Hemoglobin +++
  Lökosit esteraz +++
  Eritrosit 50
  Lökosit 21

  Cevapla
 4. Nur der ki:

  Merhaba. Ben bundan 1 ay önce idrar tahlili yaptırdım ve kum olduğu söylendi bugün tekrar tahlil yaptırdım ve tahlilimde Eritrosit (Hemoglobin) ESER çıktı doktoruma daha gösteremedim, cevap bekliyorum sizden:)

  Cevapla
 5. NiyaZi der ki:

  Hocam iyigunler benim goyusumde baya agri var doktora gittim kalp akciger emar hepsini butun tetkikleri yapturdim temiz cikti ama agri halen var pisikologida gittim ilaclarda agriyi gecirmedi dun acile gittim bana urologa git dedi hemoglobin eser yaziyor bu agrilarim bunla ilgili olabilirmi lutfen yardimci olun kolay gelsin iyigunler

  Cevapla
 6. Semanur der ki:

  Iyi günler hocam.kızımın böbrek ultrasonunda sol böbrek lojunda korteksi net ayırt edilemeyen 33×13mmlik alan kistik görünümlü alan ilk planda ektazik böbrek lehine değerlendirilmiştir.olası Pelvis ap çapı 13mmdir(ektazik atrofik.böbrek?).

  Idrar tahlili hemoliz indeksi sonucunda ise serbest hemoglabin konsantrasyonu 50-99mg/dL arasında ölçüldüğü için AST,LDH,K+ ve demir konsantrasyonlarında artma,total ve bilirubin konsantrasyonlarında azalma olabileceği öngörülmelidir.hocam rica etsem bu sonuçları açıklar mısınız? Şimdiden çok teşekkür ediyorum

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zayıflama Yöntemleri