İdrar Tahlilinde Hemoglobin (Pozitif, Negatif,Eser) Ne Demek?

22.11.2016
35.816

İdrarda hemoglobin değerinin pozitif çıkması durumunda idrar tahlili yapan doktor bir ürolog değil ise üroloji bölümüne gitmenizi tavsiye edecektir. Eğer ürolog ise ultrason tomografi gibi ekstra çekimler isteyecektir. Peki bu hemoglobin nedir. İdrarda hemoglobin pozitif çıkınca neden böbrek ve idrar yolları araştırılır.

idrar tahlilinde hemoglobin pozitif negatif eser

 

İdrarda Hemoglobin Yüksekliği

Hemoglobin değerindeki 1+ 2+ 3+ gibi durumlar idrar bileşeni içerisindeki hemoglobin değerinin yoğunluğu olarak değerlendirilebilir. Hemoglobin normalde kanda mevcut olan, demir, azot, oksijen, hidrojen, kömür ve kükürt içeriğinden meydana gelen, akciğerle gözeler arasında oksijen ve karbon gazı iletimini sağlayan alyuvarların en önemli maddesidir. Bu madde böbrek yada idrar yollarında oluşan anomaliler sebebi ile idrara karışabilir. Bu durumda genel olarak böbrek mesane ve idrar yolları kontrol edilmeli ve bu soruna yol açan etmen tespit edilmelidir. İhmal edilmesi çok daha ciddi sonuçlara yol açabilmektedir. Bu sebeple idrarda hemoglobin eser pozitif çıktı ise vakit kaybetmeden bir üroloğa başvurmanız önerilir.

İdrarda Hemoglobin Pozitif Çıkmasının Nedenleri

İdrar tahlilinde hemoglobin pozitif çıkmasının birden çok nedeni olabilir. Aşağıda madde madde bahsettiğimiz sebeplerden birisine sahip olabilirsiniz.

 • Büyük bir oranla böbrek taşının habercisidir. Böbrek taşının böbrek yada üreterde olan hareketleri sebebi ile iç kısımlarda tahriş yada kanamalara sebep olabilir. bu durumda idrar tahlilinde hemoglobin 2+ gibi sonuçlar vermesine sebep olur.
 • Mesane taşı yada üreter ve üretra taşı da yukarıdaki etkinin aynını göstermektedir.
 • Böbrek, üreter, anatomik yapısında kalıtsal rahatsızlıklar olabilir.

İdrarınızın Rengi Size Fikir Versin.

İdrar rengi içeriği hakkında size birçok bilgi verir. İdrarınızda hemoglobin değeri olması durumunda idrar renginiz koyulaşır. Ama düşük seviyede hemoglobin bulunduğunda rengi değişmez. Çok ileri durumlarda koyu sarı, koyu kahverengi hatta kırmızı renge dahi dönebilir.

Genel olarak idrar renginizin çok açık sarı yada beyaz olması gerekir. En sağlıklı renkler bu renklerdir. Açık satıdan normal sarıya yada koyu sarıya döndüğünde bu yeteri kadar sıvı almadığınızın göstergesidir. Sağlıklı bir üriner sistem açısından idrar renginizin çok açık sarı yada beyaz olması önemlidir. Bol sıvı alarak idrar renginizi bu seviyede tutmaya çalışın.

YORUMLAR
 1. sevgul tuncer dedi ki:

  merhaba Benim 21 aylik oglum var sag bobrekte  cift toplayaci sistem var.en son idrar tail yaptik  ‘ve sonuclar boyle keton eser ‘ve hemoglobin + YAZIORDU.obur parmetrere idrarda  normal.

  1. Editör Editör dedi ki:

   sorun için sadece idrar tetkiti ile sonuç almanız mmkün değil. Esktra tahlil ve tetkiklerin de sonuçlarını bekleyerek doktorunuza sorabilirsinmiz. geçmiş olsunç

 2. Cancan dedi ki:

  Hemoglabin +1ve nitrit pozitif cikti saģ bòbregmde belirgn sekilde kùcùlme var sùrekli tansiyonda yùkselme oluyo doktorum henùz bsey sylemedi ne olur sonucunda

  1. İsmail dedi ki:

   Eritirosit Hemoglobin pozitif (+) 1 cıktı ne olmuş olabir hocam

 3. Hanife dedi ki:

  Merhaba 26 haftalık hamileyim 15 gün önce hidronefroz nedeni ile iki böbreğime dounle j kateteri takıldı.Lökositim sürekli yüksek çıkıyor .Değerlerimi normale çevirmek için ne yapmalıyım?
  Hemoglobin +++
  Lökosit esteraz +++
  Eritrosit 50
  Lökosit 21

 4. Nur dedi ki:

  Merhaba. Ben bundan 1 ay önce idrar tahlili yaptırdım ve kum olduğu söylendi bugün tekrar tahlil yaptırdım ve tahlilimde Eritrosit (Hemoglobin) ESER çıktı doktoruma daha gösteremedim, cevap bekliyorum sizden:)

 5. NiyaZi dedi ki:

  Hocam iyigunler benim goyusumde baya agri var doktora gittim kalp akciger emar hepsini butun tetkikleri yapturdim temiz cikti ama agri halen var pisikologida gittim ilaclarda agriyi gecirmedi dun acile gittim bana urologa git dedi hemoglobin eser yaziyor bu agrilarim bunla ilgili olabilirmi lutfen yardimci olun kolay gelsin iyigunler

 6. Semanur dedi ki:

  Iyi günler hocam.kızımın böbrek ultrasonunda sol böbrek lojunda korteksi net ayırt edilemeyen 33×13mmlik alan kistik görünümlü alan ilk planda ektazik böbrek lehine değerlendirilmiştir.olası Pelvis ap çapı 13mmdir(ektazik atrofik.böbrek?).

  Idrar tahlili hemoliz indeksi sonucunda ise serbest hemoglabin konsantrasyonu 50-99mg/dL arasında ölçüldüğü için AST,LDH,K+ ve demir konsantrasyonlarında artma,total ve bilirubin konsantrasyonlarında azalma olabileceği öngörülmelidir.hocam rica etsem bu sonuçları açıklar mısınız? Şimdiden çok teşekkür ediyorum

 7. Dilek dedi ki:

  Sayin hocam hemoglobin ++ negatif cikti 16 haftalik hamileyim neanlama geliyor

 8. Cahit dedi ki:

  Merhabalar 5yaşındaki oğlumu öksürük ve iç çamaşırında görülen beyaz leke için doktoro götürdüğümüzde idrar tahlili yapıldı hemoglabin +çıktı on gğn antibiyotik kullandık sonra kan ve idrar tahlili yaptırdık hemoglabin eser ve ferritin 11.8 çıktı doktorumuz sadece kan ilacı verdi bir ay sonra yeniden çağırdı ..kan takvşyesi yerine kaçağın sebebi araştırılması gerekmez mi..

 9. Merve dedi ki:

  Merhabalar kizim 2 yasinda dogustan sol böbreği ektopik ve %30 calisiyor diğeri normal fakat soldakine oranla cok calisiyor %70.ve idrar kacagimiz mevcut.hic ateşlenmemiz olmuyor surekli kontrol altindayiz.bu ay ki idrar tahlilimizde bakteri cikti.normalde antibiyotik kullaniyorduk 1 yil kadardir kullanmıyorduk gecen hafta tahlilimizde bakteri cikinca nefroloji doktorumuz emin olmak icin tekrar idrar istedi sondayla alalim dediler fakat mesane bosmus cok az geldi onu kulture gönderdiler ardindan tekrar normal idrar verdik yine hemoglobin 3+ lökosit 176 eritrosit 1580 protein 2+ cikmis henüz doktora gitmedik sondali idrar sonucunun aciklanmasini bekliyoruz.kafama takildi cok sıkıntılı bir durum var midir yardimci olur musunuz ?

 10. Aygul dedi ki:

  Hemoglobin++lokosit eser

 11. özden dedi ki:

  merhaba hocam. idrar tahlili sonunda hemoglobin +2 cikti. ultrasonda tas vs. gorunmedi. uroloji doktoruna gittim dexday ve hippurin verdi. bunlar kanamayi durdururmu ?

 12. AHMET dedi ki:

  Merhabalar,

  İdrar tahlillinde hemoglobin eser olarak çıktı. İdrar kültürü tahlillimde herhangi birşey çıkmadı.  Önemli bir durum mu ?

 13. Ömer saraç dedi ki:

  Yaşıma 62.En son tahlil sonuç: idrarda RBC :5 idrarda hemoglobin : pozitif +1 kanda HGB 16.5 Diğer sonuçlar normal yorumlarsanız sevin

 14. pınar dedi ki:

  Merhaba yaptırmış olduğum idrar testi sonucu 6 tane referans dışı çıktı
  hemoglobin eser
  lökosit + pozitif
  eristrosit 4 hpf
  lökosit 6 hpf
  bakteri 43 hpf
  olarak çıktı ne demek yardımcı olabilirmisiniz iyi çalışmalar

 15. Gülay dedi ki:

  Merhaba
  Benim tahlil sonucumda hemoglobin eser çıktı ne anlama geliyor teşekkür ederim