İdrar Yaparken Böbrekte ve Mesanede Ağrı Neden Olur

24.02.2017
1.785

Birçok insanın nedensiz yere idrar yaparken böbrek ağrısı şikayeti çektiği olabilir. Çoğu insan bu durumu bir üroloğa giderek anlatmaz. Ve bu devamlı süre gelmeye devam eder.  Aynı durum idrar yaparken mesane ağrısı için de geçerlidir.

Bu yazımızda söz konusu durumlarda yaşanan ağrı, sancı ve krampların neden meydana geldiğine ve çözümü için neler yapılabileceğine göz atacağız.

İdrar Yaparken Böbrek Ağrısı

İdrar yaparken sol böbrek ağrısı yada sağ böbrek ağrısı şeklinde görülebilir. Genellikle bel ağrısı ile karıştırılabilmektedir. İdrar yaparken mesane içindeki atık sıvılar, mesane kaslarının hareketleri ile basınç oluşturarak dışarı atılır. Bu işlem esnasında böbreklerde herhangi tepkime olmaz. Daha doğrusu olmamalıdır. İdrar yaparken böbreklerde acı ve kramplar yaşıyor iseniz olası sebepleri ;

 • İdrar Yaparken Kendinizi Kasıyor İseniz kramp ve Kas Sorunlarından Kaynaklanıyor Olabilir.
 • Böbrek Reflüsü Gibi Sorunlar Olabilir.
 • Böbrek Taşı Şikayetiniz Olabilir
 • Alt Üriner sistemte olası sorunlar olabilir.
 • Üretra yada üreter darlıkları yaşıyor olabilirsiniz.
 • İdrar Yolu Enfeksiyonu

Her ne olursa olsun sürekli devam eden ve her idrar yaparken tekrarlayan bir ağrınız var ise mutlaka bazı test ve tetkikler yaptırmak üzere bir sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekmektedir. Böbrekler , hastalık belirtisi verme konusunda çok sinsidir. Bu sebeple görebildiğiniz en ufak belirtide ihmal etmeden üroloji doktoruna başvurunuz.

İdrar Yaparken Mesane Ağrısı

Mesane ağrıları, böbrek ağrısına oranla çok daha sık görülen bir durumdur. Bunun nedeni idrar yaparken mesane kasları direkt olarak kasılarak bir aktivite içine girerler. Özellikle belli bir yaş üzeri kişiler ile sıvı tüketimine özen göstermeyen ve asitik idrar yapan kişilerde biraz daha fazla görünür. Bu durumun olası sebepleri arasında en sık görülen nedenler;

 • Mesane Taşı Sıklıkla İdrar Yaparken Ağrıya Yol Açar
 • Mesane Kisti 
 • Mesane Tümörü
 • Mesane Boynu Darlığı
 • Üretra Darlıkları
 • Mesane Kaslarında Olası Fonksiyon Bozuklukları
 • Mesane Yapısında Bozunmalar
 • İdrar Yolu Enfeksiyonu

ve daha sayamadığımız birçok nedenden ötürü mesanede idrar yaparken ağrı , sancı, yanma görülebilir. Söz konusu ağrınızı ihmal etmeyerek birkaç kısa ve küçük test ve tetkik ile söz konusu sorunun gerçek nedenini öğrenebilirsiniz. Mesane mide kısmının hemen altında olduğu için daha önce hiç bu tarz bir ağrı yaşamamış olan bir insan, idrar yaparken mide ağrısı olduğu şeklinde yorumlayabilir.

Unutulmamalıdır ki hiçbir ağrının kaynağı, test ve tetkik yapılmadan sadece ağrı şiddeti ve bölğesine bakılarak öğrenilemez. Bu sebeple en doğru olanı doktor gözetiminde kaynağının araştırılmasıdır.

Ayrıca birçok hastalık yada sağlık sorununun ciddi boyutlara ulaşmasının tek nedeninin ihmal ve geç teşhis olduğunu unutmayın.

Bize Sorun!

Böbrek ve mesane ağrıları ile idrar yaparken yaşanan yanma gibi sorunlarla alakalı olarak sitemizde birçok konu bulunmaktadır. Sitemizden yada bu yazımızda bulamadığınız ve aklınıza takılan sorular var ise bizlere sorabillirsiniz. Soru sormak isteyenler aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularını bizlere iletebilir. Sorulan sorulara editörlerimiz aynı gün içinde cevap vermektedir.

YORUMLAR
 1. emin dedi ki:

  Mesane ağrısına ilaveten gece sol idrar yolu ve sol bobreğe vuran ağrı oluyor. belli süre ayakta durma ve idrara cıkmayla hafifliyor. idrar tahlili normal çıktı.
  teşekkürler

 2. Tuba dedi ki:

  2 sene önce doğum yaptım plesenta pekraatam vardı bu amaliyat sırasında mesanemin bir kısmı parçalanmış ve üreterimi koparmışlar birleştirip dj tel atılmış iki ay sonra dj alındı 1.5 sene doğumdan sonra bezlendim fistül oluştuğu için 6 ay oldu ameliuat olalı fistülden ama sürekli böbrek ağrısı yaşıyorum bu arada kopan üreterin böbreği yani sol böbrek idrar yaparken sanki kopuyomuş gibi bir his veriyo canım çok yanıyo sebebine bi anlam verebilirmisiniz acaba teşekkürler şimdi den