İdrar Yolu Enfeksiyonlarını Ciddiye Almalısınız

Kadınların daha sık maruz kaldığı bir rahatsızlıktır. Daha çok ağrı ve buna benzer sıkıntılara neden olur. Kendiliğinden geçebildiği gibi bazen de doktor müdahalesi sonucu etkisizleştirilen bir rahatsızlıktır. Detaylı bilgileri aşağıda açıklamaya çalıştık.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir?

Çok fazla olmasa da çocuklarda da görülen bir hastalıktır. Yapılacak basit bir tahlil sonucunda tanısı hemen koyulabilmektedir. Bakteri faktörlü bir hastalıktır. Vücutta bulunan bakteriler zaman zaman vücudun bazı bölgelerinde rahatsızlıklara yol açarlar. İdrar yolu enfeksiyonlarının da oluşma sebebi budur.

İdrar yolları denildiğinde birden fazla bölgeden bahsedilir. Böbrekler, idrar kanalları, mesane ve üretra bu bölgeleri oluşturur. Bunlar alt ve üst idrar yolları diye iki kısma ayrılır.

Bu enfeksiyonlara neden olan en önemli faktör dışkıda bulunan bir mikroptur. Bu mikrobun etki ettiği alana göre oluşan enfeksiyonun da adı farklılık gösterir. Bu enfeksiyonlar alt ve üst idrar yolu enfeksiyonları olmak üzere iki gruba ayrılır.

Alt İdrar Yolu Enfeksiyonları: Kişide idrar yaparken bir yanma hissi oluşuyorsa çoğunlukla üretraya bağlı bir enfeksiyonudur. Oluşan bu duruma üretrik denilir. Bel soğukluğu en önemli etkendir. Cinsel birliktelik sonucu bulaşabilen bir hastalıktır. Kullanılan vajinal kremler, cerrahi müdahaleler, kayganlaştırıcı gibi ürünler enfeksiyona sebebiyet verebilir.

Üst İdrar Yolu Enfeksiyonları: Tedavisi geç kalınmış alt idrar yolu enfeksiyonlarının zaman içinden mesaneden üst bölgelere çıkarak başka alanlarda enfeksiyona neden olurlar. Eğer enfeksiyon böbreklere ulaşırsa daha ağır bir tablo ortaya çıkar ve acil tedavi gerektiren bir rahatsızlıktır. Çünkü ciddi boyutlara ulaşabilecek potansiyele sahip bir enfeksiyondur. Hastanın şikayetleri çok şiddetlidir.

Belirtileri Nelerdir?

Ateş

Titreme

Midede bulantı

Bel Bölgesinde ağrı

Ani oluşan kusma

İdrarda kan ve bulanıklık

Göbeğin altında ağrı

İdrar miktarında değişim

Sıkça idrara çıkma

Enfeksiyonun Nedenleri Nelerdir?

Çoğu zaman sindirim sistemindeki bakterilerin yol açtığı bir enfeksiyondur. İdrarı dışarı atmayı sağlayan üretraya ulaşan bakteriler enfeksiyona sebep olur.

İdrar yolarında tıkanma olduğu zaman enfeksiyon meydana gelebilir. Bu nedenle idrar yollarında enfeksiyon oluşmasının en önemli nedenlerinden birisi böbrek taşlarıdır. Böbrek taşları bakterilerin çoğalacağı bir ortam yaratır.

İdrar yaparak mesaneyi sürekli boş bulundurmak gerekir. Bu nedenle idrar tutmak sakıncalıdır. Düzenli aralıklarla idrara çıkılmalı ve asla geç idrar yapılmamalıdır. İdrar düzenli dışarı atılacak olursa bu sayede idrar yolu da sürekli temiz kalır. Tüm bunlara rağmen gene enfeksiyon oluşabilir ve bunun nedeni de oluşan kabızlık sonucu idrar düzeninin bozulması ve geç aralıklarla idrara çıkılmasıdır.

Mesane tamamen boşaltılmalıdır. İçerde kalan idrar enfeksiyona sebebiyet verir. Mesanedeki idrarın tam anlamı ile dışarı atılabilmesi için oturarak idrar yapılmalı ve bu alışkanlık küçük yaştan itibaren erkek çocuklara kazandırılmalıdır.

Tuvalet temizliğine olması gerektiği kadar önem vermemek ve gerekli temizliği sağlamamak enfeksiyon riskini özellikle artırır.

Tanı Nasıl Koyulur?

Bu hastalıklara tanı koymanın kolay olduğunu söylemekte yarar var. Laboratuvar testleri ve idrar kültürü yeterli tanıyı koymaya çoğu zaman yeter. Enfeksiyonun boyutu ve bakterinin türü belirlendikten sonra kullanılacak antibiyotiğe karar verilir. Bazı inatçı enfeksiyonların tanısında farklı teknikler uygulanır. Öncelikle bu enfeksiyonun altında yatan sebebin tespitine gidilir. Bunun için idrar akım ölçümü yapılır ve ilaçlı böbrek filmi çekilir. Daha sonra ilaçlı tedaviye geçilir.

Enfeksiyonun Tedavisi Nasıldır?

Antibiyotik tedavisi uygulanarak hastaların yüzde 80’inin şikâyeti sonlandırılır ve hastalık ortadan kaldırılır. Oluşan ağrıları azaltmak için çeşitli ağrı kesiciler kullanılır. Bol sıvı tüketilmesi sağlanır. Bu sayede hastalığın daha kolay geçmesinin yolu açılır.

Üst idrar yolu enfeksiyonu vakalarında hastanın hastaneye yatması gerekebilir. Eğer yeniden tekrar eden bir enfeksiyon vakası oluşmuş ise bunun altında yatan sebep araştırılır ve cerrahi yöntemlere baş vurulabilir.

Kasık bölgesindeki ağrıların hafifletilmesi için sıcak su torbası uygulaması yapılırsa ağrıda hafifleme sağlanır. Sıcak su sayesinde idrarın ağrısız ya da çok az ağrılı bir şekilde dışarı atılması sağlanır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.