İdrar Yolu Enfeksiyonu Ağrı Yaparmı, Ağrısı Nasıl Geçer

23.12.2016
1.683

İdrar Yolu Enfeksiyonu Ağrı Yaparmı

İdrar yolları üriner sistemin bir parçasıdır. Ülkemizdeki enfeksiyon vak’alarının büyük bir bölümünü oluşturan idrar yolu enfeksiyonları, bazı belirtiler ile kendilerini gösterirler. Bu belirtilerden birisi de ağrıdır ve en belirgin olan belirtilerinden birisidir. İdrar yolu enfeksiyonu ağrı yapar ve bazen bu durum çok şiddetli dahi olabilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Ağrısı Nasıl Olur

Genellikle Böbrek Taşı Ağrısı ile çok karıştırılır. Çünkü hem kasık ve karın altı bölgesinde ağrı yapabildiği gibi aynı zamanda da bel ve böbrek bölgesine vuran ağrılara sebep olabilir. Birçok durumda hastalar söz konusu ağrı başladığında kendilerini acil serviste bulurlar. Ağrıya eşlik eden bazı durumlar aşağıdadır.

 • Pelvik, kasık bölğesinde ağrılar,
 • Sırt ve Böbreklere vuran yayılmış ağrı ve rahatsızlık hissi
 • Sık Sık İdrara Çıkma
 • Kesik Kesik Çıkan İdrar
 • İdrarda Ağır koku,
 • Bulanık ve Koyu Renk İdrar
 • Mide bulantısı
 • Nadiren Kusma,

Gibi belirtiler genellikle ağrıya eşlik eden belirtilerdir. Acil Servislere müracaatlarda, genellikle tedavi için anlık müdahaleler yapılarak üroloji kliniğine başvurma önerisi ile taburcu edilirler.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Ağrısı Nasıl Geçer

Söz konusu enfeksiyon durumlarının %95’inden tek bir bakteri sorumludur. Bu bakteri türü halk arasında ismi çok bilindik bir bakteri türü olan e-coli bakterisidir. Alt üriner sistem harici yayılma durumu olmayan enfeksiyon problemleri genellikle bazı ilaçlar ve öneriler ile tedavi edilirler. Eğer ağır geçirilen ve yayılmış bir idrar yolları enfeksiyonu durumu var ise bunun tedavisi kesinlikle doktorlar tarafından gözetim altında iken yapılmalı ve hastanede yatırılmanız gerekmektedir.

Genel olarak ağrısını geçirmek için tek bir formül yoktur. Fakat en bilinen ve en etkili yöntem bol sıvı almaktır. Normal şartlarda idrarda hiçbir şekilde bakteri veya mikroplar bulunmaz. Bu sebeple böbrekler tarafından süzülen idrar, alt üriner sisteme ulaştığında buradaki enfeksiyonun temizlenmesine yardımcı olabilir. Bol su içerek sık idrara çıkmak, enfeksiyonun azaltılması ve temizlenmesi açısından önemlidir. Herhangi bir engeliniz yada aksi bir doktor önerisi yok ise (Böbrek Yetmezliği , Diyaliz Ve Buna Benzer durumlar) bol sıvı alımı yaparak ağrınızı azaltabilirsiniz. Ayrıca bir anda çok fazla su içmek zararlı olabilir. Suyu zamana yayarak tüketmeye çalışın.

Ayrıca Dikkat!

Birçok hasta, idrar yolu enfeksiyonunun sebep olduğu arılar için acil servise gitmekte ve ağrısı kesildiği zaman sorunun tam olarak çözüldüğünü sanarak tedaviyi bırakmaktadır. Bu gibi durumlarda doktor tavsiye ve reçetelerini uyguladıktan sonra şüpheleriniz var ise doktora başvurarak idrar tahlili yaptırmanız ve son durumu değerlendirmeniz önerilir.

Bize Sorun!

İdrar Yolları, Enfeksiyonlar, taş ve diğer tüm üroloji konuları ile alakalı olarak sitemizde tüm bilgiler mevcuttur. Sitemizden ve bu konumuzdan edinemediğiniz ve aklınıza takılan sorular var ise bize sorabilirsiniz. Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Sorulan sorulara editörlerimiz genellikle aynı gün içinde cevap vermektedir. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

YORUMLAR
 1. Ezgi Buldur dedi ki:

  Merhaba, yaklasik 10 sene once kum ve tas dusurmeye basladim cok siddetli agrilar yasadim. Bir kac aydir tastan yana bir sikintim yok gibi fakat yine 10 yildir hemen hemen her ay idrar yolu enfeksiyonuna bagli olarak agri cekiyorum. Suanda da hastayim ve iki gundur yatiyorum. Herkeste duydugunuz seylerden bende muzdaribim. Ayni ilaclari kullanmaktan doktora gidip ayni tedavilerin yapilmasindan gercekten yildim artik ve sagligim icin endiseleniyorum. Bunun icin herhangi bir tedavi oneriniz var mi? Tesekkur ederim

 2. Yasemin dedi ki:

  Merhaba ben üç aydan fazladır idrar yolu enfeksiyonuyla uğraşıyorum doktorada gidiyorum ilaç veriyor bir süre geçiyor tekrar başlıyor artık ilaç kullanmaktan bıktım özellikle sol böbrek kısmım acayip şekilde sancılanıyor agrı olduğu zaman

 3. Sema dedi ki:

  Mrb 24 yasindayim 8 yildan asiri ve tekrar eden idrar yolu enfeksiyonum var 2 ay oldu gecmedi bu kadr uzun surmemisti bunun yaninda kasiklarimda yanma bel agrisi var bobreklerde oluyor mide bulantısı var 1 ay ilac kullandim ama gecmedi ne yapmam gerekli

 4. Melisa dedi ki:

  Merhabalar ben bı kaç sene önce çok sık ağrım olduğu için doktora gittim ve idrar yollarında enfeksiyon olduğunu söyledi bı kaç uygulamam gereken şeyler dediama ben hiç birini yapmadım ve bı kaç sene geçti bir gün bile dediklerini yapmadım ve ben bir günde bile 1 şişe suyu zor içen biriyim şimdi çok ağrılar çekiyorum ve hastaneye gitmeye korkuyorum bı önerimiz varmıdır acaba napabilirim