İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

İdrar yolu enfeksiyonu, belirgin olarak hissedilen birçok belirtiye sahip olduğu gibi kısmen yada dolaylı olarak belirti verdiği durumlarda söz konusu olabilir. İdrar Yollarında Enfeksiyon problemlerinin %60-65 kadarı kadınlarda görülmekte iken geri kalan kısmı ise erkeklerde görülmektedir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

Kadınlarda dahi sık görülme nedeni genellikle anatomik yatkınlıktır diyebiliriz. Bu Yazımızda Erkeklerde ve Kadınlarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir bulabilirsiniz.

En Sık Görülen İdrar Yolu Enfeksiyon Belirtileri

1-) İdrara Çıkmanın Sıklaşması : Bu durum genellikle şu şekilde gerçekleşir. İdrara sıkışık hissi gelir fakat lavaboda gerekli kadar idrar çıkmadığı görülür. Bu durumda az az fakat sık sık idrar yapma hissi görülür.

2-) İdrar Yaparken Yanma : İdrar yaparken genellikle ağır bir yanma hissi idrara eşlik edebilir. Bu öyle kuvvetli olabilir ki idrar yaptıktan sonra 1 dakika kadar geçmeyebilir. Bu durum enfeksiyon belirtisidir.

3-) Mesanenin Tam Boşaltılmaması Hissi : Genellikle enfeksiyon olan hastalarda idrarınızı yaptıktan sonra dahi idrarın tam olarak yapılamadığı hissi olabilir. Hatta bazı hastalarda idrar yaptıktan hemen sonra tekrar lavabo ihtiyacı dahi gelişebilir.

İdrar Yolları Enfeksiyonu Kimlerde Görülür4-) İdrar Renginde Bulanıklık : Genellikle sağlıklı bir bireydeki idrar rengi açık sarı beyaz olmalı ve genellikle şeffaf renkte olması gerekir. Enfeksiyon geliştiğinde ise idrarın görünümü bulanıklaşmakta ve rengi de koyulaşmakta olduğu gözlemlenir. Bu bulanıklık idrar yolları enfeksiyonu belirtileri arasındadır.

5-) İdrarda Keskin Kokular : Normal idrarın hafif ve belli belirsiz bir kokusu vardır. Fakat idrar yolu enfeksiyonu belirtileri görülen hastalarda söz konusu idrarın kokusu ağır ve belirgin olmaya başlar. Bu kötü kokular da enfeksiyonun belirtisidir.

6-) Kasık Üst Bölgesinde Şişlik ve Ağrılar : Mide alt kısmında mesaneye yakın bölgelerde şişlik, rahatsızlık hisleri yada ağrı hissi idrar yolu enfeksiyonunda sık karşılaşılan belirtiler arasında gösterilebilir.

7-) Böbrek Ağrısı : İdrar yolu enfeksiyonu böbrek ağrısı yapar mı sorusu editörlerimize en sık gelen sorulardan bir tanesidir. Enfeksiyon problemleri bel ve sırt bölgesi ile böbrek kısmında ağrılara yol açabilmektedir.

😎 Yüksek Ateş : Bilindiği gibi enfeksiyon problemleri beraberinde vücut sıcaklığının artması yani yüksek ateş şeklinde belirtiler ortaya çıkarır. İdrar yolu enfeksiyonunun özellikle ilerlemiş durumlarında sıkça karşılaşılır. Eğer ateş problemi de baş gösterdi ise acilen doktora görünmeniz tavsiye edilir.

9-) Kusma ve Halsizlik : Bu durumlar da ateş ve enfeksiyona bağlı olarak gelişebilmektedir. Genellikle ciddi boyutlara ulaşmış ağır geçirilen enfeksiyon durumlarında daha sık görülür. Vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmayı gerektiren bir belirtidir.

10-) Diğer Belirtiler : Yukarıda yer alan idrar yolu enfeksiyonu belirtileri haricinde çeşitli ve az rastlanan belirtileri de olabilmektedir. Aşağıdaki Kısa videoyu izleyerek daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

İdrar Yolları Enfeksiyonu Kimlerde Görülür ?

Erkeklerde İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri ile kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu belirtileri arasında bir fark yoktur. Fakat görülme sıklıkları farklıdır. Kadınların anatomik yapısı erkeklerden farklıdır. Kadınlarda idrar çıkım yeri, rektuma çok daha yakın olması sebebi ile ecoli bakterilerin idrar yollarına bulaşması çok daha olasıdır. Erkeklerde bu süreç çok daha zor olduğu için erkekler bu sorunu daha az yaşamaktadır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Sık Sık Tekrarlar Mı?Erkeklerde enfeksiyon sebepleri bakteri haricinde darlık, taş gibi nedenlerden olma ihtimali daha yüksektir. Fakat kadınlarda genellikle hijyen problemleri sonucu gelişmektedir. İdrar yolu enfeksiyonundan kurtulmanın yolları konumuzdan nasıl önleneceğine dair bilgiler edinebilirsiniz.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim ?

İdrar yolu enfeksiyonu problemleri genellikle ihmal edilen ve tedavisi geciktirilen bir sorun olmakla birlikte, genel olarak üriner sisteme en çok zarar veren hastalıkta budur. Özellikle üretra darlığı, Böbrek Taşı, Böbrek Yetmezliği gibi sorunların ortaya çıkmasını sağlayarak en ciddi sonuçlar olan böbrek kaybı ve diyaliz ile sonuçlanabilen bir sürece neden olabilmektedir. Bu sebeple idrar yolları enfeksiyonu tedavisi ciddiyetle ele alınmalı ve yukarıdaki belirtilerin biri yada birkaçı görülmekte ise bir üroloji servisine giderek tedaviye başlamalısınız.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi Nasıl Yapılır ?İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Tedavi genellikle antibiyotik ve bol su içilmesi gibi tavsiyelerde yazılan reçeteler ile yapılmaktadır. Fakat her hastaya farklı değişkenler sebebi ile farklı ilaçlar verilebilmektedir. Bu sebeple kesinlikle bilinçsiz ilaç yada antibiyotik kullanmayın, doktorun yazdığı reçete dışına çıkmamanız sağlık açısından önem arz etmektedir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Sık Sık Tekrarlar Mı?

Normalde idrar yolu enfeksiyonu güzelce tedavi edildiğinde ve sebeplerini öğrenerek söz konusu etkenlere dikkat edildiği sürece tekrarlamaz. Eğer sık sık tekrarlıyor ise bazı alt ve üst üriner sistem anatomisinde bozukluklar olabileceği gibi kimi durumlarda da böbrek içi idrar yolları veya mesanede yer alana kitle (taş) gibi problemler sonucu da tekrarlıyor olabilir. Eğer sık tekrarlayan idrar yolları enfeksiyonu durumunuz var ise mutlaka neden olan etmenleri araştırmalı ve doktorunuzdan konu ile ilgili olarak detaylı bilgilendirme istemelisiniz.

Bize Sorun

İdrar Kanalı, Mesane, Böbrekler ve diğer tüm üroloji konularda sitemizde bulamadığınız ve aklınıza takılan sorular var ise bize sorabilirsiniz. Aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorularınızı bize iletebilirsiniz. Sorularınız genellikle aynı gün cevaplanmaktadır.

YORUMLAR
  1. Toprak dedi ki:

    Cinsel ilişki sonucunda oluşan idrar yolu enfeksiyonundan içe boşalma yapılmazsa korunulabilir mi? Teşekkür ederim..