İdrar Yolu Enfeksiyonu Böbrek Ağrısı Yapar mı?

25.12.2016
1.065

İdrar Yolu Enfeksiyonu Böbrek Ağrısı Yaparmı

İdrar yolları enfeksiyonunun çeşitli belirtileri vardır. Fakat genel olarak alt üriner sistem içerisinde görülür. Belirtiler ve çeşitleri de genellikle bu bölğede görülür. Ağrı için de aynı durum geçerli. Genellikle alt üriner sistemde ağrılar ve yanma gibi belirtiler görülür. Nadir durumlarda ise üst üriner sistem bölgesinde ağrılara neden olabilir. Genellikle İdrar yolu enfeksiyonu sırt ağrısı yapar mı diye de sorulmakta, Sırt ve Böbrek Ağrısı Aynı durum sayılabilir., Yanıtlarımız aşağıdadır.

İdrar yolu enfeksiyonu bazı etkiler sebebi ile böbreklerde ağrıya neden olabilir. Bu durumlar;

  • İdrarın kesik kesik yapılması ve tam yapılamaması sonucu mesanede atık idrar kalması durumu sebebi ile böbreklerde basınç artışı yaşanabilir (Nadir ve İlerlemiş Vakalarda Görülür.)
  • Enfeksiyon Sebebi ile yaşanan ağrılar böbrek ve sırta vurabilir. 
  • Eneksiyonun Mesaneyi tamamen sarması nedeni ile idrar fonksiyonlarının bozulması sebebi ile ağrılar yaşanacabilir.
  • Ciddi ve ileri boyutlarda enfeksiyon böbreğe kadar ulaşabilir ve böbreğin işlevlerini yerine getirmesine engel olabilir (Nadir ve İlerlemiş Vakalarda Görülür.)

Genel olarak böbrekleriniz de ağrı hissettirecek kadar büyük bir enfeksiyon probleminiz var ise öncelikle vakşit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmanızı ve sorununuzun çözümü ve nedeni ile alakalı olarak test ve tetkikler yaptırmalısınız. İdrar yolu enfeksiyonu masum gibi görülse de ilerlediği yada tedavi edilmediği zaman çok daha ciddi sağlık problemlerine yol açabilme potansiyeline sahip bir rahatsızlıktır.

Genellikle sırt ve böbrek ağrısına sebep olan idrar yolu enfeksiyonları durumunda, böbreklerinde bazı tetkikler ile görüntülenmesi ve kontrol edilmesi önemlidir. Bazı durumlarda böbreklerde idrar yolu enfeksiyonu ile birleşen ve belirginleşen ağrılar olabilir. Genellikle bu gibi durumlarda çok küçük önemsiz denebilecek kistler yada böbrek taşı (kum şeklinde milimetik) gibi nedenler çıkabilmektedir (%12-15) Küçük bir ihtimal de olsa kontrol edilmesinde fayda var.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Böbrek Ağrısı Nasıl Geçer.

Genel olarak uygulanabilecek bir yöntem yoktur. Genellikle tüm uzmanlar ve doktorlar tarafından tavsiye edilen tek yöntem bol su içilmesi ve idrara daha fazla çıkılmasıdır. Eğer su içmeye bir engeliniz yada aksi bir doktor tavsiyeniz yok ise idrar yolu enfeksiyonu durumlarda bol sıvı tüketilmesi önemlidir. Ayrıca böbrek ağrısı ve sırt ağrısı dayanılmaz boyutlarda ise bir acil servise gitmeniz ve doktor tedavisi almanız gerekebilir.

Enfeksiyon Kronik Böbrek Yetmezliği Yapabilir.

Birçok hastada alttan alta devam eden, tedavisi yapılmayan veya aksatılan sorunlar sebebi ile böbrek yetmezliği gelişebilmektedir. Böbrek yetmezliği son evrelerine ulaşmadan belirti vermeyen bir rahatsızlık olduğu için risk faktörü çok fazla. Bu sebeple tedavinizi yaptırmalı ve ihmal etmemelisiniz.

Bize Sorun!

İdrar Yolları, Enfeksiyonlar, taş ve diğer tüm üroloji konuları ile alakalı olarak sitemizde tüm bilgiler mevcuttur. Sitemizden ve bu konumuzdan edinemediğiniz ve aklınıza takılan sorular var ise bize sorabilirsiniz. Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Sorulan sorulara editörlerimiz genellikle aynı gün içinde cevap vermektedir. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

YORUMLAR
  1. Hacer dedi ki:

    Merhabalar, ben adet donemimden onra idrari yaptiktam sonra tekrar sıkısma oldugu icin doktora gittim yanma yoktu ama idrari yptiktan hemen sonra daha cok yapma istegi geliyordu.azosilin ve buscopan verdi birde toz verdi tek seferlik kullanim icindi.10 gun kullanmama ragmen gecmiyor.simdi idrarimi yaptiktan sonra kesik kesik damlama oluyor dakikalrca gecmiyor.surekli su iciyorum sag bobrek tarafimda agri oluyor zaman zaman ve kasiklarimda adet sancisi gibi sanci giriyor.baska ne yapabilir miyim bilgi veririmisiniz.