İdrar Yolu Enfeksiyonu Bulaşıcı mı, Nasıl Bulaşır

23.12.2016
1.431

İdrar Yolu Enfeksiyonu Bulaşıcı mı?

İdrar yolu enfeksiyonu, günümüzde kadınlarda ve erkeklerde en sık görülen enfeksiyon hastalığı olduğu gibi çocuklarda hatta bebeklerde dahi görülebilen, genel bir rahatsızlıktır. Bu gibi genel rahatsızlıklarda ilk akla gelen söz konusu rahatsızlığın bulaşıcı olup olmadığı konusudur.

İdrar yolları enfeksiyonlarında, söz konusu durumdan sorumlu olan bakteri %80 oran ile e-coli bakteridir. Söz konusu bakteri uygun şartlar bulduğu taktirde hastadan hastaya bulaşabilen bir bakteridir. Yani Kısacası idrar yolu enfeksiyonu bulaşıcıdır, fakat bunun için bazı durumların oluşması gerekir. En sık sorulan bulaşma durumları aşağıdadır.

İdrar Yolları Enfeksiyonu Nasıl Bulaşır?

Söz konusu enfekte durumun bulaşma ihtimalinin en yüksek olduğu durumlar olan tuvalet ve banyolar ile tuvalet sonrası temizlik konusunda bilgiler aşağıdadır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Eşe Bulaşır mı?

İdrar Yolları Enfeksiyonları eşe yani kadından erkeğe, yada erkekten kadına şeklinde eşe bulaşabilir. İdrar kanalı kadınlarda birbirine çok yakın erkeklerde ise aynı yerdedir. Bu sebeple idrar yolu enfeksiyonu eşe bulaşır mı sorusuna yanıtımız evettir. Özellikle evlendikten sonra ilk günlerde kadınlarda sık görülür. Hatta bu durum sebebi ile balayı sistiti bile denmektedir. Bu gibi enfeksiyon durumlarından korunmak için hijyene önem vermeli, ve ayrı bir özen göstermelisiniz.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tuvaletten Bulaşır mı?

Genellikle halka açık işletme, cafe ve iş yeri gibi yerlerin tuvaletlerinden bulaşık. Kadınlarda çok daha sık görülür. Geni-tal bölgenin tuvalet yüzeyindeki pislik ve bakteriler ile teması ile meydana gelebilir. Erkeklerde ise daha az görülür. Bunun nedeni erkekler ile kadınların tuvalet yapma şeklindeki fark ile alakalıdır. Bu sebeple söz konu halka açık tuvaletlerde ihtiyaçınızı giderir iken hijyene önem vermelisiniz

Kendi Hijyen Alışkanlıklarımız Sebebi İle Bulaşır.

Özellikle kadınlarda idrar yolu enfeksiyonunun sık görülme nedeni, katı dışkı çıkartıldıktan  temizlik yaparken arkadan öne doğru su ile temizlenmesidir. Bu yanlış bir temizlik uygulamasıdır. Dışkınızdaki bakterileri idrar yollarınıza bulaştırabilirsiniz. Bunun yerine önden arkada doğru temizlik yapmalısınız. Erkeklerde bu tip enfeksiyon bulaşma riski son derece azdır. Tuvalette hijyen kurallarına uymak ve genel temizliğimize dikkat etmek söz konusu bulaşma riskini en aza indirecektir.

Tedavinizi Geçiştirmeyin

İdrar yolları enfeksiyonu masum gibi görülse de tedavi edilmediği takdirde üst üriner sisteme de sıçrayarak ağır bir enfekte durum oluşturabilir. Mesane ve böbreklere kadar ulaşarak fonksiyonlarını bozabilir çok daha ciddi boyutlarda böbrek yetmezliğine kadar ilerleyebilir. Üretra darlıkları gibi bazı problemlerin de ortaya çıkmasındaki sebep enfeksiyonlardır. Bu sebeple eğer söz konusu rahatsızlıktan şüphe ediyor iseniz vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna giderek idrar tahlili yaptırmalı ve tedavisi için doktor önerilerine uymalısınız.

Bize Sorun!

İdrar Yolları, Enfeksiyonlar, taş ve diğer tüm üroloji konuları ile alakalı olarak sitemizde tüm bilgiler mevcuttur. Sitemizden ve bu konumuzdan edinemediğiniz ve aklınıza takılan sorular var ise bize sorabilirsiniz. Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Sorulan sorulara editörlerimiz genellikle aynı gün içinde cevap vermektedir. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

YORUMLAR
  1. saniha yıldız dedi ki:

    İdrar Yolu Enfeksiyonu olan annemin böbreklerinde sonda takılı idrar ben boşaltılıyorum büyük abdest temizliğini ben yapıyorum nefes yoluyla bana bulaşır mi ne yapabilirim