İdrar Yolu Enfeksiyonu Evde Tedavisi İçin Öneriler

İdrar yolu enfeksiyonu yıllık yazılan tüm reçetelerin %10 luk kısmını oluşturan ve grip kadar yaygın olmaya başlayan bir sağlık sorunu. Bu sağlık sorununa karşı alınabilecek tedbirler ve eğer idrar yolu enfeksiyonu var ise evde yapılabilecek tedaviler ile ilgili olarak konumuza göz atabilirsiniz.

Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki; İdrar yolları enfeksiyonu, doktor gözetiminde ve bazı test ve tahliller rehberliğinde genellikle antibiyotik tedavisi ile çözülebilen bir sağlık sorunudur. Bu yazıda belirttiklerimiz söz konusu doktor tedavisine yardımcı ve ek olarak evde uygulayabileceğiniz yollardır.

  • 1 – ) Öncelikle Bol Su Şart! : İdrar, direk olarak kandan süzüldüğü için içeriğinde hiçbir şekilde bakteri barındırmaz. Buna ek olarak idrarda amonyak da fazla miktarda bulunur. Bu sebeple idrar yollarında bulunan bakteriler ve enfeksiyonlar, her idrar yaptığınızda dışarı doğru itilir ve idrar bir nevi ilaç gibi söz konusu bakteriler ile savaşır. Bu sebeple bol sıvı alımı, idrar miktarını arttırır ve idrar kanallarının temizlenmesine yardımcı olur. Doktor tedavisi eşliğinde bol su içerek bu sağlık sorunundan kısa süre içinde kurtulabilirsiniz. Ayrıca bol su içmek idrarda zorlanma ve idrar yaparken yanma gibi şikayetleri de kısmi olarak azaltabilir.
  • 2 – ) İdrar Yolları Enfeksiyonuna Maydanoz : Vücutta Maydanoz tüketimi idrar söktürücü ödem atıcı özelliği olduğu içi maydanoz idrar miktarınızın artmasına sebep olacağı için faydalıdır. Maydanoz idrar yolları enfeksiyonuna iyi gelir mi diye soranlar için dolaylı yollar ile de olsa oldukça faydalıdır diyebiliriz. Vücudun bir bakteri var ise söz konusu bakteri ile savaşacak olan mekanizma bağışıklık sistemimizdir. Bu sebeple c vitamini içeren gıdaları tüketmek bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olarak ve iyileşme sürecini kısaltacaktır.
  • 3 – ) Sarımsak : Sarımsak en bilindik antioksidan ve tam bir doğal antibiyotik görevi gören bir gıdadır. Bu sebeple bakteri gibi sorunlarda sarımsak tüketimini bir miktar arttırmak faydanıza olacaktır.
  • 4 – ) Bitki Çayları : Özellikle yeşil çay, ekinezya gibi çay türleri idrar yolu enfeksiyonunun giderilmesine yardımcı olabilir. Fakat bu gibi çaylar özellikle gebelik döneminde olan kişiler için sakıncalı olabilir. Bu sebeple kadınlarda gebelik şüphesi var ise hiçbir evde tedavi yolunu uygulamadan direk olarak doktor ile görüşmesi gerekmektedir.
  • 5 – ) Duş : Duş almak ve hijyen önemlidir fakat uzun süre banyoda kalmak yada çok sık duş almak zararlı olabilir. Ayrıca genital bölgelerin tahriş edici köpük, duş jeli yada deodorantlardan uzak durulması gerekmektedir.
  • 6 – ) Sigara ve Alkol : Sigara ve alkol kullanımı, idrarı daha asidik bir yapıya dönüştürür. Söz konusu idrar, idrar yollarını tahriş edebilir ve iyileşme süresini uzatabilir. Bu sebeple bu gibi zararlı alışkanlıkları hastalık geçene değin kullanmamak büyük önem taşır.
  • 7 – ) Reçete ve Doktor Önerisi : Doktorunuzun verdiği reçete ve ilaçlara uymak, ilaç saatlerinizi geçirmeden düzenli olarak tedavinizi olmak ve doktorun önerdiği uygulamaları aksatmamak diğer tüm 6 maddeden daha önemli ve değerlidir.
  • 8 – ) Geçti Diye Düşünmeyin : Enfeksiyon azaldığında ve biraz belirtileri kaybolmaya başladığında tedavi bırakılmamalı ve tamamen temizlenene kadar devam edilmelidir. Şüpheleriniz var ise tedavi bittikten sonra tekrar bir idrar tahlili ile enfeksiyon durumu kontrol edilebilir. Bu gibi ihmaller, enfeksiyonun tekrar gelişmesine sebep olabilmektedir. Ayrıca sonraki enfekte durumlarının daha ağır geçmesine neden olabilir

Yukarıdaki 8 maddeyi doktor tedavi ile birlikte uygularsanız daha çabuk iyileşir ve tekrarlama riskini en aza düşürürsünüz. Fakat hiç doktora gitmeden sadece idrar yolu enfeksiyonu evde tedavi yöntemleri ile şifa bulmaya çalışmak akıl dışıdır. Kesinlikle öncelikle bir üroloji doktoruna gitmenizi öneririz.

Bize Sorun!

İdrar Yolları, Enfeksiyonlar, taş ve diğer tüm üroloji konuları ile alakalı olarak sitemizde tüm bilgiler mevcuttur. Sitemizden ve bu konumuzdan edinemediğiniz ve aklınıza takılan sorular var ise bize sorabilirsiniz. Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Sorulan sorulara editörlerimiz genellikle aynı gün içinde cevap vermektedir. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.