İçeriğe atla

İdrar Yolu Enfeksiyonu Kasık ve Bacak Ağrısı Yaparmı

İdrar Yolu Enfeksiyonu Kasık Ağrısı Yapar mı

İdrar yolu enfeksiyonunun belirli bölgelerde ağrılara yol açtığı aşikar. Fakat ilk akla gelen, söz konusu rahatsızlığın bir üriner sistem rahatsızlığı olduğu için, yol açtığı arıların da üriner sistem içerisinde olması gerektiğidir. Ama durum bundan biraz daha farklıdır. İdrar Yolları enfeksiyonu, bacak ve kasık bölgelerinde çeşitli şiddet ve şekillerde ağrılara yol açabilir. Aşağıda bunun nedenleri ve ağrıların şekilleri ile ilgili bilgiler yer almaktadır.

 • İdrar Yaparken Zorlanmaya Bağlı Olarak Kasık Ağrısı
 • İdrar Yollarındaki Enfeksiyon Nedeni İle Kasık Ağrısı
 • Mesane ve Alt Üriner Sistem Ağrılarının Kasıklara Vurması

gibi nedenlerden dolayı kasık ağrıları görülebilmektedir. Genellikle hafif ve sancı gibi olmayan anlık yanma, çekilme ve sızı şeklinde de görülebilir. Sıklıkla idrar yolu ile bağlantılı olsa da bazı durumlarda başka rahatsızlıkların belirtileri de olabilmektedir. Bu sebeple tedavi aşamasında doktorunuza konu ile ilgili olarak bilgi vermeniz gerekmektedir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Bacak Ağrısı Yapar mı?

Bacak ağrısı durumu bir yan etki olarak karşımıza çakabilmektedir. Genellikle ilerlemiş veya ağır geçirilen bir enfeksiyon durumunda daha sık görülür. Bu gibi ağır durumlarda idrar yapmak zorlaşır ve çoğu durumda kesik kesik, damla damla çıkabilir. Mesanedeki tüm idrar boşaltabilmek için kendinizi kasmalısınız. Bunun art arda sıklıkla tekrarlanması bacak kaslarındaki gerilmelere bağlı olarak ağrılara yol açabilmektedir.

Bu gibi durumlarda idrar yaparken oturarak yapılmasını, klasik tuvaletler yerine alafranga tuvaletler kullanılmasını öneririz. Bu durumda oturarak ihtiyacınızı giderdiğiniz için bacak ağrıları azalacaktır.

Yine de bazı durumlarda bacak ağrısı ve enfeksiyon durumu birbirinden bağlantısız ağrılar da olabilir. Bu sebeple tedavinizi yürüten doktorunuza kontrol sırasında söz konusu bacak ağrısından da bahsederek konu ile ilgili bilgi almanız son derece önemlidir. Ayrıca İdrar Yolları Enfeksiyonu Ağrı Yapar mı Konumuzu da İnceleyebilirsiniz.

Ağrılar Nasıl Geçer ?

Genellikle idrar yolları enfeksiyonuna bağlı gelişen ağrıların bastırılması ve tekrarlanmasını önlemek için yapılabilecek ilk şey su tüketimini arttırmaktır. Genellikle tedavisi için doktorlar antibiyotik tedavisi ve bol sıvı alımı önermektedir. İhmal edilmesi ağrıları şiddetlendireceği gibi, iltihap ve mikropların üst üriner sisteme yayılmasına neden olabilir. Bu gibi durumlar sonucu böbreklere kadar ulaşan enfeksiyon durumu ne yazık ki böbrek yetmezliğine ve organ kayıplarına kadar varabilen sağlık sorunlarına neden olmaktadır.

Bize Sorun!

İdrar Yolları, Enfeksiyonlar, taş ve diğer tüm üroloji konuları ile alakalı olarak sitemizde tüm bilgiler mevcuttur. Sitemizden ve bu konumuzdan edinemediğiniz ve aklınıza takılan sorular var ise bize sorabilirsiniz. Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Sorulan sorulara editörlerimiz genellikle aynı gün içinde cevap vermektedir. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Kasık ve Bacak Ağrısı Yaparmı” üzerine 4 yorum

 1. Ferhat der ki:

  Sık idrar, bacaklarda ağrı,idrardan 5dk sonra kendiliğinden damlama oluyor

  Cevapla
 2. Fatma kar der ki:

  Küçük abdestimi yaparken belime karnıma agrı girdi o agrı belimizde tutuyor idrar yanması yok ama idrarım koyu renk kahverengi gibi
  Beyin cerrahi ye gittim emar çekildi belimde agrı yapacak birşey göremediler
  Acaba idrar yollarında birşey olabilirmi
  Enfeksiyon varsa idrar tahlili için hangisine bakılmalı aile hekimliklerinde bakılabilirmi

  Cevapla
 3. Şenay der ki:

  Îdrar yollarımda enfeksiyon ve idrarda kan görüldü doktor ilaç tedavisi başladı ilaçlar bende yan etki olarak şiddetli ishale yol açtı ilacı kullanmayı bıraktım şuandada çok ağrım var bayram tatili olduğu için tekrar doktora da gidemiyorum napmalıyım ağrıyı azaltmak için

  Cevapla
 4. Prenses der ki:

  Yaklaşık bir senedir ara ara idrarda yanma yaşıyorum son 2 aydır hergün yaşıyorum küçük apdestimin sonlarında inanılmaz bi ağrı oluyor kasıkta ve belimdede aynı şekilde sizce bu sistitmi yoksa nedir ?

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zayıflama Yöntemleri