İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Geçer

Ülkemizde, bebeklerden yaşlılara, kadınlardan erkeklere her kişi ve risk gurubunda görülebilen bir enfeksiyon problemi olan idrar yolları enfeksiyonu anatomik olarak farklılıkları nedeni ile en sık bayanlarda görülmekte. Genel olarak enfeksiyona bağlı rahatsızlıklarda sağlık kuruluşlarına başvuruların yüzde 10-15’lik oranını söz konusu rahatsızlık oluşturmaktadır.

Bu denli sık görülen bir enfeksiyon problemine karşı alınabilecek tedbirler. tedavi aşamaları ve idrar yolları enfeksiyonu nasıl geçer konusunda öneriler aşağıda sıralanmıştır

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Geçer

İdrar Yolu Enfeksiyonunda İlk Yapılması Gereken : İdrar yolu enfeksiyonunda ilk yapılması gereken aile hekimi, üroloji polikliniği yada özel doktorunuza giderek söz konusu rahatsızlıkla ilgili tedaviyi başlatmak olmalıdır. Enfeksiyon problemi pek önemsiz gibi görülse de ciddi boyutlarda sağlık sorunlarına yol açarak organ kayıplarına varan birçok ciddi soruna da yol açma potansiyeli bulunan bir rahatsızlıktır. Tedavisinin Nasıl Yapıldığına Dair Bilgilere Buradan Ulaşabilirsiniz.

İdrar Yolu Enfeksiyonuna Faydalı Yiyecek ve İçecekleri Tüketin : Doktor tedavisine ek olarak alınabilecek tedbirlerde vardır. Bu tedbirlerden başlıcaları ;

 • Bol Su İçmek
 • İdrar söktürücü Etkili Gıdalar (Konuda Açıklamalı Listesi Vardır)
 • Limonata ve Limon
 • Diğer Faydalı Besinler

Bu tip idrar yolları enfeksiyona karşı etkili ve faydalı yöntemleri öğrenmek hem enfeksiyondan daha erken kurtulmanıza hem de tekrarlama olasılığının düşmesine yardımcı olacaktır. Bu maddelere ait detaylı açıklamalara ve uygulama yöntemlerine dair bilgi almak ister iseniz İdrar yolu enfeksiyonuna ne iyi gelir konumuzda bulabilirsiniz. Buradan İnceleyebilirsiniz.

Kişisel Tedbirler Alınİdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Geçer konusunda doktor tedavisi ve faydalı besinler haricinde bazı hijyen ve yaşam tarzı konusundaki alışkanlıklarımızı değiştirmek de gerekecektir. Basit ve fark edemediğimiz bazı günlük hatalar sık tekrar eden ve ağır geçirilen enfeksiyon problemlerine yol açmaktadır. Bunların Bazıları

 • Tuvalet Hijyeni
 • Tuvalet Sonrası Temizlenmede Yapılan Yanlışlar
 • Yanlış Seçilen İç Çamaşırları
 • Yanlış Seçilen Kıyafetler
 • İdrar Yollarını Tahriş Eden Hatalı Beslenme Alışkanlıkları
 • Bazı Deodorant ve Temizlik Ürünleri
 • İdrarın Tutulması veya Tam Boşaltılmaması

Bu gibi günlük alışkanlık ve aktiviteler idrar yolları enfeksiyonuna neden olabildiği gibi, bunların uygulanmaya devam edilmesi durumunda daha uzun sürede iyileşme yada kısa sürede tekrarlama riskleri ortaya çıkacaktır. Bu maddelere ait detaylı açıklamalar ve alınabilecek tedbirlere ait detaylı bilgi edinmek için İdrar Yolu Enfeksiyonundan kurtulmanın yolları konumuzu detaylı olarak buradan inceleyebilirsiniz.

Bitkisel Tedavi Ne Kadar Etkili :İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Geçer sorusuna ilk cevaplar genellikle hep alternatif tıp yöntemleri ilk sırada gelir. Peki bu yöntemler gerçekten işe yarıyor mu doktorlar bu ve bu gibi yöntemleri ne kadar önermekte. Ve en çok kullanılan enfeksiyonun geçmesini sağlayan bitkiler nelerdir gibi sorulara cevap bulabileceğiniz bitkisel tedavi sayfamıza göz atmanızı tavsiye ederiz. Söz konusu yazımız olan idrar yolu enfeksiyonuna bitkisel tedavi konumuza buradan göz atabilirsiniz.

Ev Reçetesi : Evde pratik olarak uygulanabilecek bazı yöntemler ile idrar yolu enfeksiyonunun hızlı bir şekilde tedavisini sağlayabilirsiniz. Bunlardan Bazıları

 • Sigara Tüketiminin Kesilmesi
 • Alkol Tüketiminin Kesilmesi
 • Bazı Bitki Çayları
 • Bağışıklık Güçlendirici Kürler

Gibi evde uygulayabileceğiniz çeşitli yol ve yöntemlere ait bilgilere ulaşarak hasta olarak siz de enfeksiyona savaş açabilirsiniz. Bu gibi yöntemlere ve uygulama biçimlerine ait bilgilere ulaşabileceğiniz detaylı yazımız olan İdrar Yolu Enfeksiyonu evde tedavisi konumuza buradan göz atabilirsiniz. 

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavi Edilmezse

Ülkemizde artık sıradanlaşan bu hastalık birçok kişi tarafından önemsenmemekte ve kendi kendine geçmesi beklenmektedir. Aslında durum sanılandan çok ciddi bir sorundur. İdrar yolları enfeksiyonunun neden olduğu hastalıklardan bazıları aşağıda listelenmiştir;

 • Üretra Darlığı
 • Mesane Boynu Darlığı
 • Böbrek Taşı (Sistin Taşı)
 • Böbrek İltihaplanması (Son Evre)
 • Böbrek Yetmezliği 
 • Sonrasında ise Organ Kaybı ve Diyaliz

yukarıdaki etkilerin tamamı enfeksiyona bağlı olarak gelişebilmekte ve bu sebeple diyalize girerek nakil bekleyen binlerce hasta olmaktadır. Bu sebeple tedavini önemi hakkında detaylı bilgiler almak için idrar yolları enfeksiyonunun zararları konumuza buradan göz atabilirsiniz.

Bize Sorun!

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Geçer , böbrek taşı, mesane ve diğer tüm üroloji konuları ile alakalı olarak sitemizde tüm bilgiler mevcuttur. Sitemizden ve bu konumuzdan edinemediğiniz ve aklınıza takılan sorular var ise bize sorabilirsiniz. Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Sorulan sorulara editörlerimiz genellikle aynı gün içinde cevap vermektedir. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

YORUMLAR
 1. Seda dedi ki:

  Merhabalar 3,5 aylık bir kızım var , yapılan tahliller sonucunda idrar yolu enfeksiyonu var dediler ama biz doktora gittiğimizde öncelikle gaz sancısı sandığımız İçin 1 hafta geçmişti, sonra doktor idrar tahlilindeki üreme durumuna göre antibiyotik verip vermeyeceğini söyledi ve idrarda bir üreme olmadığı İçin de antibiyotik vermedi ve kendi kendine yenmiş olduğunu söyledi…Bu arada bizim şikayetlerimiz de bitti lakin birçok doktordan duyduğum da şu antibiyotiksiz olmaz onun mutlaka tedavi edilmesi gerek diyorlar.. Bu durumda kime güvenmeliyim kendi çocuk doktoruma mı yoksa diğerlerine mi, başka bir yere gidip tekrar tahlil yaptırmalı mıyım , antibiyotik kullanmadığımız İçin tekrar etme olasılığı var mı ?