İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir

İdrar yolu enfeksiyonu, her yaş ve cinsiyette görülebilen ve genel olarak en sık görülen enfeksiyon problemlerinden biridir. Daha sık olarak kadınlarda görülür. İdrar yollarında enfeksiyona sebep olan bakteri genellikle ecoli bakterisidir ve tedavi yöntemleri de tek tiptir.

İdrar yolları enfeksiyonu nasıl tedavi edilir konusunda doktorların en sık kullandığı yöntem ilk olarak enfeksiyonun derecesini ve son durumu görmek için kan idrar tetkikleri alınır. Çıkan sonuca göre de reçete ve tavsiyelerle hasta gönderilir. gerekli görülür ise ilaçların bitimine müteakip hasta tekrar kontrole çağrılabilir. Genel olarak doktorların kullandığı tedaviler;

  • Antibiyotik Tedavisi
  • Bol Sıvı (Su) Alımı Önerisi
  • Hijyene Önem Verilmesi Önerisi
  • Pamuklu ve Hava Alan Giysilerin Tercih Edilmesi;

Önerileri verilerek hasta takibe alınır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta, hastaya verilen antibiyotik, enfeksiyonun derecesine ve hastanın genel sağlık durumuna göre doktorlar tarafından seçilmektedir. Bu sebeple söz konusu enfeksiyonun giderilmesi için bilinçsizce antibiyotik tüketilmesi, hastalığın geçmesini sağlamayacak aksine başka sağlık problemlerine yol açacaktır.

Bu sebeple idrar yolları enfeksiyonun her zaman uzman doktor gözetiminde tedavi edilmesi büyük önem taşır. İdrar yolu enfeksiyonuna bitkisel tedavi yöntemi tek başına yeterli değildir. Bu konuda detaylı bilgi için idrar yolu enfeksiyonuna bitkisel tedavi sayfamıza bakınız

İdrar Yolu Enfeksiyonu Önlemek İçin

Eğer idrar yolu enfeksiyonunuz var ve bu enfekte durumu çok sık tekrarlıyor ise doktorunuza sorarak genel tedbirler almanız gerekebilir. Hayat tarzınızda alacağınız çok basit tedbirler ile söz konusu rahatsızlıktan artık tamamen kurtulabilirsiniz. Şunu unutmayın ki bu sağlık sorunu bir enfeksiyon sorunudur ve söz konusu enfeksiyon dışarıdan gelen kaynağı vücut dışı olan bir durumdur. Bu sebeple olası önlemler hakkında birkaç kısa bilgi ili söz konusu enfeksiyona kendiniz de önlemler alabilirsiniz. Ne Tür önlemler alınabileceği konusunda sitemizde detaylı bilgiler bulunmaktadır.

Bize Sorun!

İdrar Yolları, Enfeksiyonlar, taş ve diğer tüm üroloji konuları ile alakalı olarak sitemizde tüm bilgiler mevcuttur. Sitemizden ve bu konumuzdan edinemediğiniz ve aklınıza takılan sorular var ise bize sorabilirsiniz. Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Sorulan sorulara editörlerimiz genellikle aynı gün içinde cevap vermektedir. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.