İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur

İdrar yolu enfeksiyonu, özellikle kadınlar olmak üzere her yaş ve cinsiyetteki bireylerin zaman zaman kabusu olabilmekte ve bu durum son zamanlarda daha da artmaktadır. Bunun başlıca nedenleri olduğu gibi önlemeye yönelik basit ama etkili yöntemler de mevcuttur. Aşağıdaki yazımızda tüm pratik öneri ve bilgileri bulabilirsiniz.

Neden Sık Sık İdrar Yolları Enfeksiyonu Olunur?

 

idrar yolları enfeksiyonunda etkili olan başlıca bakteri türü ecoli bakterisidir. Bu bakteri genellikle kalın ve ince bağırsakta görülür. Söz konusu bakterinin idrar yollarına ulaşma ve yayılma durumu aynı zamanda idrar yolu enfeksiyonunun neden olduğunu belirlediği gibi, nasıl önleneceği konusunda bize bilgileri de sağlar. Aşağıda Maddeler Halinde Öneriler Verilmiştir.

1-) Tuvalet Hijyeni : Bu konuda özellikle kadınlarda risk faktörü daha yüksek olup, yeterince temizlenmemiş lavabo yüzeylerine genital bölgenin kısmen yada tamamen temas etmesi ile bakterilerin yayılması durumunda meydana gelir. Bu gibi durumlarda bakteriler, idrar kanalını ve mesaneyi etkiler ve idrar yolu enfeksiyonuna neden olur. Eğer sık tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu durumunuz var ise bu gibi lavabo hijyen kurallarına uymanız tavsiye edilir.

2-) Alt ve Üst Üriner Sistem Taşları : Mesane, üretra, üreter yada böbrek taşları, idrar yolları enfeksiyonlarının en büyük nedenlerden birisidir. Bu sebeple eğer sürekli ve ağır geçirdiğiniz enfeksiyon problemleriniz var ise üst üriner sistem kontrolünün de yapılması gerekmektedir. Genellikle doktorlar bu gibi durumlarda bu tetkikleri yaparlar fakat eğer yapılmadı ise doktorunuzdan talep ediniz. Ayrıca taş, enfeksiyona neden olduğu gibi enfeksiyon da taşa neden olabilmektedir.

3-) İdrar Kanalı Darlıkları : İdrar yolları ve mesanede herhangi bir enfeksiyonun gelişmemesi için mesane içerisinde biriken idrarın tam olarak boşaltılması gerekmektedir. Eğer bu durumu engelleyen harici bir sağlık sorunu var ise mesanede kalan atık idrar sıvısı, kendi içerisinde enfeksiyona neden olabilmektedir. Bu gibi bir durumda genelde idrar yaparken zorlanma, idrar akım hızında azalma gibi ekstra belirtiler de görülecektir.

4-) Cinsellik : İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden olur  konumuzun bir diğer maddesi de cinsel durumlardır. Söz konusu cinsellik durumlarında enfeksiyon gelişme olasılığı katlanarak artar. Özellikle yeni evli kadınlarda enfeksiyon gelişmesinin bir numaralı nedeni budur. Bu sebeple buna halk arasında balayı sistit’i de denmektedir. Bazı durumda da partnerinizden size yada sizden partnerinize de bulaşabilmektedir.

5-) Hava Almayan Kıyafetler : Enfeksiyonun yayılma ihtimalini azaltmak amacı ile giyilen kıyafetler ile iç çamaşırlarının da sağlıklı ve hava alabilen kıyafetler olması önerilmektedir. Pantolonlar biraz daha bol ve ferah olmalı, mümkünse etek giyimine ağırlık verilmelidir. Ayrıca iç çamaşırı tercihimizi yaparken pamuklu, hava alabilen kumaşa sahip olan iç çamaşırları daha çok tercih edilmelidir.

6-) İdrar Yolu Tahrişleri : Bazı yiyecek ve içecekler idrar yollarını tahriş edebilecek etkiye sahiptir. Bu yiyecek ve içecekler arasında en belirgin olanları, Kola, Kafein, Siyah Çay, Sigara, Tüm Alkollü Ürünler’dir. Bu gibi zararlı ürünlerin yüksek miktarda ve sık sık tüketilmesi, tahrişlere ve bu tahrişlere bağlı olarak gelişebilen idrar yolları enfeksiyonlarına neden olabilmektedir. Eğer sık tekrarlayan bir enfeksiyon durumunuz var ise bu konuya da özel önem vermeniz gerekmektedir.

7-) Gebelik : Özellikle hamile kadınlarda enfeksiyon riski biraz daha fazladır. Hamilelerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur ve nasıl geçer gibi konularda tüm tedavi ve tetkiklerinizi doktorunuz eşliğinde yapmalısınız. Bu dönemde uygulayacağınız her yöntem yada kullanılacak her ilaç gebelikte bebeğe zararlı olabileceği için gebe kadınlarda kesinlikte bilinçsiz ilaç ve tedavi uygulanmamalı ve doktor öneri ve tedavileri tercih edilmelidir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur Sorusuna Yukarıda 8 maddelik önerileri dikkate alabilirsiniz. Ayrıca özellikle tuvalet sonrası temizlik yaparken temizlik arkadan ön tarafa doğru değil, ön kısımdan arka tarafa doğru yapılmalı, bu sayede bağırsak bakterilerinin idrar kanalına ulaşmasına engel olabilirsiniz.. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonu neden olur konusunda özellikle kadınlarda sık görülse de erkeklerde de görülme olasılığı bir hayli fazladır.

Pratik Enfeksiyon Önleme Önerileri

İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur Konumuzdan sonra nasıl önlenebileceğine dair pratik bilgiler aşağıda listelenmiştir.

  • Bol Su için, Günlük En Az 3 Litre İçiniz, Su antibakteriyeldir ve idrar yolu enfeksiyonuna karşı vücudun ilk savunma birimidir. Bu sebeple bol bol idrara çıkmamız gerekmektedir. 
  • Bağışıklığı Güçlendirin, Bağışıklık sistemi, vücutta bakteriler ile savaştığı için daha güçlü bir bağışıklık, daha az enfeksiyon sorunu ile sonuçlanır.
  • Hijyene Önem verin. 
  • Düş Almayı Aksatmayın, fakat; duşta çok uzun süre kalmamaya da gayret edin. 
  • Yabancı ve Umumi lavabolarda daha çok dikkat edin.
  • Limon ve Maydanoz Faydalıdır, Fakat Hamileler için Bu tip karışımlar sakıncalı olabilir.
  • Tedavinizi Aksatmayın,
  • Doktor kontrolü şarttır. İhmal Etmeyin. Doktor önerisi hariç ilaç yada antibiyotik kullanmayın.

 

İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur, böbrek taşı, mesane ve diğer tüm üroloji konuları ile alakalı olarak sitemizde tüm bilgiler mevcuttur. Sitemizden ve bu konumuzdan edinemediğiniz ve aklınıza takılan sorular var ise bize sorabilirsiniz. Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Sorulan sorulara editörlerimiz genellikle aynı gün içinde cevap vermektedir. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.