İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedenleri Nelerdir?

İdrar yolu enfeksiyonuna neden olan bir çeşit bakteri çeşididir. Genellikle tüm idrar kanalı enfeksiyonundan aynı bakteri çeşidi sorumludur. İdrar Yolu Enfeksiyonunda Oransal olarak %80-82 oranında ecoli bakterisine rastlanır. Bu bakteri, genellikle bağırsaklarımızda yaşayan bir bakteri türüdür. bağırsaklarda olduğu sürece vücuda bir zararı olmasa da idrar kanalında görüldüğünde oldukça tehlikelidir.

Kalan %18-20 lik bölümde ise diğer çeşitli bakteri türleri görülebilir. Bu mikropların nasıl idrar yollarına ulaşabildiği hakkında hazırladığımız İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedenleri Nelerdir konumuz aşağıdadır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedenleri Nelerdir

İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur

1-) Tuvalet Alışkanlığı : Tuvalet alışkanlıklarımızda yaptığımız bazı basit hatalar, sık sık idrar yolu enfeksiyonu ile karşı karşıya kalmamıza neden olabilmektedir. Genel olarak yapılan hata özellikle temizliğimizi yaparken arkadan ön kısma doğru temizlenme şeklidir. Bu durumda bağırsaklardan dışarı çıkan e coli bakterileri idrar yollarınıza ulaşacak ve enfekte durumunun gelişmesine neden olacaktır. Bunun önüne geçilmesi adına temizlik önden arkaya doğru yapılmalı ve idrar çıkım bölgesinin hijyenine dikkat edilmelidir.

2-) Üriner Sistem Taşları : Halk arasındaki ismi ile böbrek taşları sık sık idrar yolu enfeksiyonu yaşamanıza neden olabilir. İdrar yolları enfeksiyonu nedenleri arasında en sık karşılaşılan 2. sebep olarak karşımıza çıkmakta. Bu sebeple eğer taşınız var ise enfeksiyondan korunma yöntemlerini öğrenmeli, eğer taşınız olup olmadığını bilmiyor ve sık sık enfeksiyon problemi yaşıyorsanız böbrek taşı için kontrole gitmenizi öneririz.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur3-) Hijyen Kuralları : Hem tuvalet hem de kıyafet konusunda hijyene önem verilmemesi de idrar yolu enfeksiyonu nedenleri arasında yer almaktadır. Tuvaletinizi her zaman temiz tutmalı sık sık iç çamaşırı değiştirmenizi öneririz.

4-)Dar ve Havasız Kıyafetler : Kıyafet seçimi de idrar yolu enfeksiyonu nedenleri arasındadır. Özellikle dar kıyafetler ile hava almayan kıyafetler tercih edilmesi, genital bölgenin hava sirkülasyonunu olumsuz yönde etkilediği için enfeksiyon riskini arttırmaktadır. Bu sebeple pamuklu giysiler ve bol pantolon yada etek tercih edilmesi önerilir.

5-) Üriner Sistem Anatomik Bozukluklar : İdrar yolları darlıkları, mesane anatomi bozuklukları, mesane kas ve fonksiyon kaybı gibi nedenler, mesanedeki idrarın tam boşaltılamamasına ve buna bağlı olarak bir miktar idrarın lavabodan sonra dahi sürekli mesanede kalmasına neden olacaktır. Bu durumda biriken atık idrarın tahliye edilememesi, içerisinde enfeksiyon gelişmesine sebep olabilir.

6-) Cinsellik : Özellikle yeni evli çiftlerde daha sık görülebilir. İdrar yolları enfeksiyonu nedenleri arasında özellikle kadınlarda daha ön plana çıkmaktadır. Kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu nedenleri arasında en sık gösterilebilecek neden belkide cinsellik olabilir. Erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu nedenleri arasında da gösterilebilir. Genital bölgelerin dış ortama savunmasız olması ile alakalı olarak enfeksiyon gelişir. Adına halk arasında balayı sistit’i de denmektedir. Sistit hakkında detaylı bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.

7-) Diğer Nedenler : İdrar yolu enfeksiyonu nedenleri ilk 6 madde haricinde, yüzdesel olarak düşük görülme oranına sahip çeşitli nedenlere de dayanabilmektedir.

 Tedavisi Nasıl Yapılır

Bu hastalık için başvurulacak yer üroloji polikliniğidir. Doktorunuz, ilk önce kan ve idrar tahlillerinizi isteyecek, eğer gerekli görürse bazı görüntüleme tetkikleri ile testler yapacaktır. Genellikle antibiyotik ve bol sıvı alımı önerileri ile hasta reçete yazılarak gönderilir.

Reçete’de yazılan antibiyotik bittiği zaman enfeksiyonun tamamen geçip geçmediği yeni bir takım laboratuvar testi ile kontrol edildikten sonra eğer tamamen temizlendi ise hastanın tedavisi sonlandırılır. Eğer enfeksiyon devam ediyor ise önce nedenleri daha sonra ise tedavisi ile ilgili işlemlere tekrar başlanacaktır.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta idrar yolu enfeksiyonunun belirtileri ortadan kalksa dahi doktorun tedavi programına uymalı ve doktorunuzdan habersiz farklı tedavi yolları denememelisiniz.

Tedavi Yapılmaz İse ;

Tedaviyi aksatma durumunda ortaya bazı ciddi sorunlar çıkabilmektedir. Bu sorunlar

  • İdrar Yollarında Daralma
  • Böbrek Taşı Oluşumu (Sistin Taşı)
  • Böbrek İltihaplanması
  • Akut Böbrek Yetmezliği
  • Diyaliz ve Böbrek Kaybı

Bu denli ciddi sonuçlar doğurabilecek bir rahatsızlık olduğunu aklınızdan çıkarmadan söz konusu enfeksiyon problemine yeterince önem vererek ciddiyetle yaklaşmanız gerekmektedir.

Bize Sorun!

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedenleri ve Tedavisi sorulara ek olarak ve diğer tüm üroloji konuları ile alakalı olarak sitemizde tüm bilgiler mevcuttur. Sitemizden ve bu konumuzdan edinemediğiniz ve aklınıza takılan sorular var ise bize sorabilirsiniz. Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Sorulan sorulara editörlerimiz genellikle aynı gün içinde cevap vermektedir. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.