İdrar Yolu Enfeksiyonu Zararları Nelerdir

27.12.2016
822

İdrar Yolu Enfeksiyonunun Zararları

İdrar yolu enfeksiyonunun insan vücüduna bilinen ve bilinmeyen birçok zararı mevcuttur. Bunlardan bazıları gerçekten ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Genelde masum gibi görülen sıradan bir enfekte durumunun hangi boyutlara ulaşabildiğini öğrenmek, söz konusu rahatsızlığa karşı bakış açınızı değiştirebilir. Aşağıda idrar yolları enfeksiyonu zararları hakkında bilgileri inceleyebilirsiniz.

İdrar Yolu Enfeksiyonunun Yol Açtığı Sorunlar

Üretra Darlığına Sebep Olur : İdrar yolu enfeksiyonu tedavi edilmediğinde idrar yollarında ağır tahrişlere sebep olmaktadır. Bu tahrişlerin giderilmeyerek uzun süre boyunca devam etmesi sonucu kalıcı idrar yolları darlıklarına sebep olabilmektedir. Üretra darlığı genel itibari ile çok sorunlu ve tedavi edilse de tekrarlama olasılığı çok yüksek bir sağlık problemidir. Bu sebeple ihmal edilmemesi önemlidir. İdrar Yolu Enfeksiyonu nelere yol açar 2. madde ile devam ediyoruz.

Üst Üriner Sistem Enfeksiyonu : İdrar yolları enfeksiyonu genellikle alt üriner sistem üzerinde etkilidir. Fakat tedavi edilmediği taktirde üreter kanalına ve devamında böbreklere kadar söz konusu enfeksiyon ilerleyerek böbrek iltihabını başlatabilmektedir. Böbrek yetmezliğinin en sık görülen nedenlerinden biriside böbrek iltihabıdır. Bu durum idrar yolu enfeksiyonu zararları arasında en ciddi olan sağlık problemidir. Tedavisi aksatıldığında ve önemsenmediğinde bu denli ciddi sağlık problemlerine ve dolayısı ile böbrek kaybına neden olabilmektedir.

Böbrek Taşına Yol Açar : İdrar yolu enfeksiyonunun sık tekrarlaması ve tedavi edilmemesi, enfeksiyon varlığına bağlı olarak gelişen böbrek taşlarına neden olabilmektedir. Bu taşlara tıp dilinde sistin taşları denmektedir. Tedavi edilmediğinde taş oluşumu tetikleyen bu sorun sebebi ile dayanılmaz taş ağrıları ekstra olarak ikincil bir sağlık sorununuz olan taş problemine maruz kalabilirsiniz. Genel olarak böbrek taşlarının %2-5 oranı bu tip sistin taşlarından oluşmaktadır.

Kötü Koku Sorunları: Sosyal açıdan da enfeksiyon problemleri canınızı sıkabilir. Özellikle evli eşler arasında sorunlara neden olabildiği gibi yaz günlerinde de kişinin kendini sürekli rahatsız hissetmesine neden olmaktadır. Bu sebeple kişide rahatsızlık hissinin yok edilmesi için tedavi edilmesi şarttır.

Yaşam Kalitesini Düşürür : İdrar yolu enfeksiyonu zararları arasında yaşam kalitesine etkisi de sayılabilir. Sürekli idrar hissi, kesik kesik idrar yapma ve özellikle de genel olarak görülen idrar yolları enfeksiyonu ağrısı sorunları kişinin yaşam kalitesini düşürerek genel olarak sosyal ve ailesel yaşantılarını etkilemektedir.

İdrar yolu enfeksiyonu yan etkileri gibi sorunlara maruz kalmamak için söz konusu rahatsızlıktan kurtulmaya çalışmalısınız. Size yardımcı olabilecek konularımız aşağıdadır. Göz atmanızı tavsiye ederim.

Bize Sorun!

İdrar Yolları, Enfeksiyonlar, taş ve diğer tüm üroloji konuları ile alakalı olarak sitemizde tüm bilgiler mevcuttur. Sitemizden ve bu konumuzdan edinemediğiniz ve aklınıza takılan sorular var ise bize sorabilirsiniz. Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Sorulan sorulara editörlerimiz genellikle aynı gün içinde cevap vermektedir. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

YORUMLAR
  1. Cuma dedi ki:

    Mrb iyi günler bende her iki böbrekte taş var ayrica daha önce 6 kez ameliyat oldum simdi idrar yollarinda enfeksiyon var. 3 ay önce Varikoseldeb ameliyat oldum. Ameliyattan önce hersey normal sadece ileri hareketli spermde hafif bi düşüklük vardi bugun tekrar test yaptırdım. Sayı 2 milyona düşmüş acaba enfeksiyonun zarari olmus mudur? Yoksa duzelmesi icin beklemem gereklimi teşekkür ederim iyi çalışmalar.