İdrar Yolu Enfeksiyonuna Bitkisel Tedavi

İdrar Yolu Enfeksiyonuna İyi Gelen Bitkiler

İdrar yolu enfeksiyonu kadınlarda sıklıkla görülmesine karşın, her cinsiyette ve her yaş gurubunda görülebilen bir rahatsızlıktır. Genellikle alt üriner sitem içerisinde olan bu rahatsızlık tedavi edilmediğinde üst üriner sisteme, yani böbreklere kadar yayılabilmekte, idrar yolu darlıkları gibi sorunlara yol açabilmektedir. Hatta ilerlemiş durumlarda böbrek yetmezliğine dahi neden olabilmektedir.

Bu sebeple idrar yolu küçük yada masum gibi görülse de ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Herkezin merak ettiği ise idrar yolu enfeksiyonuna iyi gelen şifalı bitkiler nelerdir sorusudur.  Aşağıda alternatif tıp yöntemleri ve ne kadar işe yaradığı konusunda bilgileri bulabilirsiniz.

İdrar Yolu Enfeksiyonuna Bitkisel Tedavi Yöntemleri

İdrar yolu enfeksiyonuna iyi geldiği bilinen gıda vardır. Bu  gıdada hemen hemen her evde bulunan ve kolay ulaşılabilen gıdalardır. İdrar Yolu Enfeksiyonuna Bitkisel Çözüm gıdaları ;

Limon : Özellikle böbreklere ve taş oluşumuna iyi geldiği bilinen limonun idrar yolları enfeksiyonu için de oldukça faydalı olduğu bilinmektedir. İdrar miktarını arttıran limon, aynı zamanda yüksek oranda c vitamini de içermektedir. Bu sebeple idrar yolu enfeksiyonu olan hastalarda limon tüketimi önerilmektedir. İdrar yolu enfeksiyonuna iyi gelen bitki çayları arasında limon çayı da tüketilebilir. Fakat en iyi tüketim şekli ev yapımı limonata şeklindedir. Evde yapacağınız limonata haricinde tüketilen hazır limonatalar tercih edilmemelidir. Genellikle hazır ürünlerde limon konsantresi yada aromaları kullanılmaktadır. Bu sebeple en sağlıklı olanı evde sıkılmış limon suyu ile hazırlanan limonatadan günlük olarak tüketmektir.

Böğürtlen : Fazla marka olmasa da böğürtlen de idrar yolları için oldukça faydalı bir besindir. Böğürtlen içerisinde bulunan diüretik maddeler sayesinde idrar söktürücü özelliği vardır. Bu özellik sayesinde günlük atılan idrar miktarı artar. İdrar ne kadar fazla atılır ise idrar yollarındaki enfeksiyon da o kadar hızlı şekilde temizlenir. Bu sebeple böğürtlen idrar yolu enfeksiyonuna iyi gelen bitkiler arasındadır.  Ayrıca İdrar Yolu Enfeksiyonuna iyi gelen bitki çayları olarak böğürtlen çayı da tüketilebilir.

Maydanoz : En bilinen idrar söktürücü etkisi olan gıda maddesidir. Ödem söktürücü olarak birçok kişi tarafından bilinir ve kullanılır. Maydanoz tüketimi aynı böğürtlende olduğu gibi idrar atımını hızlandırarak söz konusu enfeksiyonun temizlenmesine yardımcı olacaktır. Tabi ki idrar miktarını arttırmanın en basit ve etkili yolu su tüketmektir. İdrar yolu enfeksiyonunuz var ise en iyi ilaç sudur. Eğer su içmeye bir engeliniz yok ise günlük sıvı tüketimini arttırmak en faydalı önlem olacaktır. En Az 3 Litre su içmeye çalışın. Hatta sıcak havalarda çok terleyen kişiler için bu miktar daha da arttırılabilir. Önemli olan idrar ile atılan sıvı miktarıdır. Alınan sıvı ter ile atıldığında idrar miktarı azalır. Bu sebeple sıcak ve çok terlediğiniz günlerde bol bol su içmeye özen gösterin.

İdrar Yolu Enfeksiyonuna İyi Gelen Bitki Çayları

  • Limon Çayı
  • Böğürtlen Çayı
  • Yeşil Çay
  • Hamileler yada Hamilelik Şüphesi Olanlar İçin Zararlı Olabilir

yukarıda yer alan idrar yolları enfeksiyonuna iyi gelen bitkiler genellikle idrar atımını hızlandıran idrar söktürücü (diüretik) etkisi bulunan gıdalardır. Bu özelliği taşıyan her tür gıda maddesi de idrar yolları enfeksiyonu için faydalı olacaktır.

Alternatif Tıp Tek Başına Yetmez!

Bitkisel tedavi yöntemleri, idrar yolu enfeksiyonundan kurtulmak için hızlandırıcı etki yapsa da tek başına bir tedavi yöntemi değildir. Genellikle doktorlar tarafından antibiyotik tedavisi ile giderilir. Bu sebeple hiç doktora gitmeden ve tetkik yaptırmadan sadece bu tip alternatif tedavi yöntemleri ile eski sağlığınıza kavuşmayı umut etmek hayal ürünü olacaktır. Yapılması gereken, doktor tarafından test ve tetkikleri yaptırmak ve verilen ilaç ve tedavi önerilerini uymaktadır. Harici olarak bu tip alternatif yöntemlerle idrar yolu enfeksiyonunun tekrarlanmasını önleyebilir, mevcut idrar yolu enfeksiyonunuzdan daha erken kurtulabilirsiniz.

İhmal edilmesinin çok ciddi sonuçları vardır. Ülkemizde böbrek yetmezliklerinin en büyük nedenlerinden birisi ağır geçirilen ve böbreklere yayılan iltihaplanmalar nedeni ile olmaktadır. Bu sebeple bu rahatsızlığı hafife almadan tedavisini ciddiyetle yürütmeniz önemlidir.

Bize Sorun!

İbrahim Saraçoğlu, Ahmet Maranki gibi uzmanlardan alınan bilgilerle derlenen İdrar Yolları, Enfeksiyonlar, taş ve diğer tüm üroloji konuları ile alakalı olarak sitemizde tüm bilgiler mevcuttur. Sitemizden ve bu konumuzdan edinemediğiniz ve aklınıza takılan sorular var ise bize sorabilirsiniz. Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz. Sorulan sorulara editörlerimiz genellikle aynı gün içinde cevap vermektedir. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

YORUMLAR
  1. Derya dedi ki:

    Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu bitkisel yolu varmi bebeğim 2 aylık birde idrar yolu enfeksiyonu önlemek mumkunmu