İçeriğe atla

İdrar Yolu Enfeksiyonuna Hangi Bölüm Bakar

İdrar Yolu Enfeksiyonuna Hangi Bölüm Bakar

Ülkemizde kadınlarda ve erkeklerde en sık görülen enfeksiyon problemlerinin başında idrar yolu enfeksiyonları gelmektedir. Yılda ortalama olarak 1 milyon kişide görülen bu hastalık tüm enfeksiyon ve iltihap problemlerinin ilk sırasını almaktadır.

Tüm Reçetelerin %10 luk kısmının idrar yolu enfeksiyonu ile ilgili olduğunu düşünürsek, söz konusu rahatsızlık hakkında daha detaylı bilgi edinmek ve önlemler almak kaçınızmaz bir durum.

İdrar Yolu Enfeksiyonu İçin Hangi Bölüm’e Gidilir

İdrar yolu enfeksiyonu teşhisi koyulmuş yada idrar yolu enfeksiyonu ile ilgili şüpheleri olan hastaların başvuracağı poliklinik üroloji polikliniğidir. 

Enfeksiyonların birçoğu söz konusu kliniklerde derece ve boyutlarına göre tedavi seçenekleri uygulanarak temizlenir. Fakat bazı durumlarda enfeksiyon mesane ve böbreklere yayılabilir ve bu durumlarda da böbrek fonksiyonlarını etkileyebilir. Böyle bir durum sonucu böbreklerde hasar oluşmuş ise idrar yolu enfeksiyonu için üroloji dışında nefroloji kliniğine de başvuru yapmanız gerekecektir.

Tedavi Nasıl Yapılır.

İlk önce hastanın teşhisinin koyulabilmesi için idrar tahlili, idrar kültürü ve kan tahlili yapılır. Çıkan Sonuçlara Göre ise tedavi yöntemi seçilerek uygulanır. İdrar yolu enfeksiyonuna sebep olan bakteri çeşiti genellikle hep aynı bakteridir. İdrar yolları enfeksiyonlarının %95’inde sorumlu bakteri e-coli bakterisidir. Genellikle birçok hastaya reçete yazılarak söz konusu bakteri için ilaç tedavisi uygulanır. Enfeksiyonu ilerlemiş ve artık vücut dokuları ve organlar için risk teşkil eder bir hal almış olan hastalarda ise hastane yatışı yapılarak gözlem altına alınır ve enfeksiyonun temizlenmesi için mücadele edilir.

Ağır geçirilen enfeksiyonlar, üretra darlıkları, mesane hasarları, böbrek yetmezliği ve böbrek iltihabı gibi sorunların ortaya çıkmasının nedenidir. Erken tedavi enfeksiyonun alt üriner sitemde kalmasına ve burada temizlenmesine yardımcı olur. Olası gecikmelerde genellikle iltahap, üst ürüner sisteme yayılmış olur.

Bize Sorun!

Böbrekler.Com sayfamızda, tüm tahlil, tetkik ve tedaviler ile idrar yolu enfeksiyonları konularında tüm merak edilenlere ulaşabilirsiniz. Yazımızda yada sayfamızda bulamadığınız ve merak ettiğiniz bir konu var ise bizlere sorabilirsiniz. Soru sormak isteyenler aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirler. Sorulan sorulara, editörlerimiz genellikle aynı gün içinde cevap vermektedir. Soru ve yorumlarınız bizler için değerlidir.

İdrar Yolu Enfeksiyonuna Hangi Bölüm Bakar” üzerine 2 yorum

 1. pinar der ki:

  ben yaklasik 5-6 haftada bir idrar yolu enfeksiyonu oluyorum ve doktorlar klasik olarak hep antibiotik ya da bu benzeri ilaclar veriyolar idraririm biraz tutarsam ya da o gun icinde az sivi alirsam aksamina hemen rahatsizligim basliyolar hayatim boyunca bu nizamide hareket etmem mi lazim bukadar sık olmasi ve bu sebeplerden dolayi olmam normal mi nasil tedavi olmam lazim

  Cevapla
  • Orhan der ki:

   merhaba pınar benim 5 yaşında kızım var aynı sorun ondanda oluyor ama idrar yolu enfeksiyonu ile ateş,de görülüyor.. voiding testi ile sonucu belirledik benin kizimda böbrek reflü sü çıktı…bu hastalığa da nefroloji veya çocuk üroloji dediler.şimdi tedavi için randevu günümüzü bekliyoruz umarım faydalı olmuştur.saglikli günler

   Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zayıflama Yöntemleri